X

Jak vyčistit sedačku?

2 min čtení

Jak vyčistit sedačku?

Každý z nás, při pravidelném úklidu vysaje, vytře podlahu, utře prach a vypere ložní prádlo, ale co takhle vyčistit sedačku, na kterou každý den sedáme? Tento kus nábytku je jedním z nejpoužívanějších, ale také jedním z nejméně udržovaných věcí, kterou v domě máme. Důvod, proč tuto věc zanedbáváme je jednoduchý – nejsme si jisti, jak ji vyčistit a nepoškodit. Jak máme tedy postupovat a co můžeme udělat proto, abychom naše sedačky udrželi čisté, bez použití agresivních chemií?

Čištění různých druhů materiálů

Alespoň jednou za měsíc, bychom měli pohovku vysát vysavačem, aby se na ní nehromadily nečistoty. Většina vysavačů má kartáčový nástavec, který je v tomto případě ideální volbou. Sundejte všechny polštáře a s vysáváním začněte u nich, pak přejděte na samotnou sedačku a nezapomeňte na žádnou skulinku. Uvidíte, co během vysávání všechno naleznete.

Poté, abyste odstranili skvrny, bude zapotřebí použít vodu, nebo speciální produkt v závislosti namateriálu sedačky. Než se do tohoto kroku pustíte, zkontrolujte textilní štítek. Vyvarujete se tak případnému poškození:

  • Pokud máte kožený gauč, použijte navlhčenou utěrku z mikrovlákna a přejeďte s ní po skvrnách. Příliš netlačte a nesnažte se skvrnu vydrhnout násilím, pokud by kůže byla slabá a jemná, mohla by se poškodit. Jestliže voda nezabere, použijte čistič, který je určený přímo na kůži.
  • Některé látkové pohovky (vyrobené z polyesteru, bavlny atd.) by neměly být čištěny vodou, proto si znovu přečtěte pokyny výrobce, které jsou uvedeny na štítku. Pokud ve vašem případě můžete vodu použít, opět volte navlhčený hadřík z mikrovlákna. Pokud ne, bude zapotřebí speciální čistící prostředek. Na skvrny, které jsou na pohovce z mikrovlákna, rozprašovačem nastříkejte alkohol a drsnější stranou houbičky se snažte skvrny odstranit. Poté nechte alkohol uschnout a vlákna načechrejte zpět kartáčem, obnovíte tím vzhled své pohovky.

Jak na zažrané skvrny?

U většiny látek se po čase používání mohou objevit hlubší skvrny, na které navlhčený hadřík nestačí. V tomto případě nepoužívejte příliš mnoho produktů na odstraňovaní skvrn. Mohlo by dojít k tomu, že v okolí fleku by vznikl mastný film. Zkuste raději sáhnout po kastilském mýdle, které se podobá běžnému mýdlu na nádobí, s tím rozdílem, že je přírodní na rostlinné či konopné bázi, nikoli na bázi ropy. Kastilské mýdlo je velmi koncentrované a je důležité, abyste na skvrnu použili velmi malé množství mýdla. Pak už jen stačí skvrnu důkladně vydrhnout bílou látkou, aby se na sedačku nepřenesla žádná jiná barva. 

Vidíte? Čištění sedačky nemusí být úplné peklo. S trochou snahy, častějším vysáváním, občasným otíráním a s dobrým čistícím mýdlem, může vaše sedačka vypadat stále perfektně.

5/5 - (2 votes)