X

Jak připravit dům na stavbu krbu?

2 min čtení

Jak připravit dům na stavbu krbu?

Krb je nádherným designovým prvkem a dominantou každého interiéru. Bude Vám sloužit přesně tak dobře, jak dobře se připravíte na jeho instalaci.

Kdo je připraven, není zaskočen

Stavba krbu není jen tak a stejně jako ostatní projekty vyžaduje nějakou přípravu. Před samotnou stavbou je důležité přepočíst všechny parametry a sehnat doklady ke stavbě. K tomu je potřeba projekt krbu pro správné začlenění do koncepce vašeho domu. Od těchto podkladů se pak můžete „odrazit“ při výběru správné krbové vložky – hlavní složky vašeho nového krbu. Dále si opatříme stavební ohlášení, pokud jde pouze o malý projekt. Nakonec věnujeme pozornost komínu. U déle nepoužívaných komínů je pak na místě celková revize. 

Centrální přívod vzduchu

Samostatnou kapitolu tohoto článku si zaslouží zmínka o přípravě externího (či centrálního, chcete-li) přívodu vzduchu. Ne vždy se jedná o nutnost, nicméně v každém případě doporučovanou záležitost. Hořící krb totiž spotřebuje nezanedbatelné množství kyslíku a nechcete-li pravidelně větrat, je lépe brát si tento vzduch odjinud než přímo z místnosti, kde je krb umístěn. Ať už dvojitým komínem, ze suterénu či přímo zvenčí.

Nezanedbejte péči o detaily

Před samotnou stavbou věnujte stavbě krbu pozornost coby samostatnému projektu. Mít jasnou představu a dopředu „vychytané mouchy“ je pro finální zhotovení důležitější než cokoliv jiného. Máte jasno, kde budete ukládat dřevo? Máte nehořlavou alespoň tu část podlahy bezprostředně v okolí krbu? Jste schopni si nechat pro prostor kolem vložky dostatečnou rezervu? A takových otázek jsou desítky. Čím více si jich před finální stavbou zodpovíte, tím spokojenější s krbem nakonec budete.

Také nepodceňte to, v jaké místnosti bude krb umístěn. Například pro zdravý spánek se nedoporučuje zdroj tepla jako je například krb nebo krbová kamna umístit přímo v místnosti, kde spíte, ale umístit ho například do místnosti vedlejší.

Stavba svépomocí? Jen se zlatými českými ručičkami.

I přestože se nejedná o nepřekonatelnou životní překážku, stavba krbu svépomocí představuje určitá rizika. Ať už v podobě špatné instalace, použití nekvalitních materiálů, nebo neodborné stavby. Pokud nejste krbaři, doporučujeme vám, obrátit se na naše zkušené profesionály, kteří vám se stavbou krbu rádi pomůžou, a to od přípravy vizualizace, cenové kalkulace, až po stavu krbu na klíč.

5/5 - (1 vote)