X

Povlečení: Jak o něj pečovat a jak často jej prát?

3 min čtení

Povlečení: Jak o něj pečovat a jak často jej prát?

Ložní textil není jen na parádu. Díky němu je nám v posteli během noci teplo, příjemně, útulně. Měli bychom mu ale oplácet stejnou mincí, s jakou pečuje o nás. Víte, jak prát povlečení, kdy je třeba je měnit a jak odstranit nežádoucí skvrny? 

O pravidelném praní domácích textilií se mluví hodně a často. Je důležité nejen v čase, kdy čelíme zvýšenému výskytu virů, ale zkrátka celoročně. V posteli trávíme až příliš času na to, abychom údržbu  jednoduše zanedbali. A když už si vybíráme stylové povlečení, které máme do puntíku sladěné s celou ložnicí, pak by byla škoda zrovna péči zanedbat. Hledáte-li stále to pravé, jednotlivé materiály, barvy i motivy si můžete přehledně vyfiltrovat třeba na vyhledávači Biano.cz. A pokud už to své vysněné máte, jdeme dál, a zaměříme se na péči.

Jak často povlečení měnit? 

Protože v povlečení se během noci hromadí bakterie, pot, odumřelé kožní buňky i roztoči, je třeba jej měnit minimálně jednou za 14 dní. A pokud jste alergici na prach a roztoče, perte povlečení ještě častěji, ideálně jednou za týden. Čím déle povlečení necháte bez vyprání, tím hlouběji se špína a pot dostane. 

Povlečení perte zvlášť a ideálně naruby

Ačkoliv zmáčknout tlačítko na pračce na program “Lůžkoviny” zvládne každý, ještě zdaleka nemusí znamenat jejich úspěšné vyprání. Protože většinou je povlečení objemné, spousta lidí dělá tu chybu, že se jej snaží vyprat najednou, ačkoliv kapacita pračky není dostatečná. Prací prostředek tak nepronikne všude. Pokud máte menší pračku, klidně si povlečení rozdělte do více várek. Perte je obráceně, naruby, a ideálně zapnuté na knoflíky nebo zip, aby vaše trendy lůžkoviny vypadaly stále tak skvěle, jako když jste si je pořídili.

Ideální teplota pro praní povlečení je od 40 do 60 stupňů

Povlečení a lůžkoviny perte obecně na 40 až 60 stupňů. Bílé nebo bavlněné prádlo perte až na 60 stupňů, jemnější materiály jako je krep, perte na nižší teplotu. Ideálním kandidátem pro nižší teploty praní je třeba také mikroplyš, který stačí prát na 30°C, navíc velmi rychle schne. Jste-li alergici, pak se doporučuje prát povlečení na 60, ideálně i 90 stupňů. Vždy ale raději zkontrolujte štítek u povlečení, jakou teplotu doporučuje konkrétní výrobce.

Povlečení před sušením dobře rozložte

Po vyprání je dejte sušit. Ideální je sušička, pokud ji nemáte, rozprostřete je na slunném suchém místě. Ujistěte se, že je povlečení na sušáku pečlivě rozloženo.

Pokud sušičku máte, sušte povlečení opět naruby, knoflíky a zipy mějte zapnuté. Nedoporučuje se do sušičky umístit plastové zipy , které se časem mohou lámat. Sušičku také zbytečně nepřeplňujte. Čím nižší teplotu sušení zvolíte, tím méně se bude povlečení opotřebovávat. 

Jaký prostředek na praní zvolit?

Základním pomocníkem je prací prášek nebo gel. Ten volte podle toho, zda je barva povlečení bílá, tmavá či barevná. Díky aviváži navíc bude prádlo krásně vonět a i jeho povrch bude měkčí. Aviváž můžete nahradit i esenciálním olejem. 

Množství prostředku zvolte podle odměrky i množství praného prádla. Neměli byste samozřejmě mít prostředku nedostatek, ne všichni ale ví, že i nadměrné množství pracího prostředku může škodit. A to nejen povlečení, ale i pračce. 

Vyzrajte na skvrny na povlečení 

Jednotlivé druhy skvrn na povlečení je poměrně jednoduché odstranit. Jak odstranit krev z povlečení je třeba poměrně snadné. Čerstvou skvrnu od krve nejdříve odmočte ve studené vodě. Pokud je skvrna zaschlá, nebojte se odmáčet klidně několik hodin nebo i celý den. Až se krev rozpustí a uvolní, dočistěte povlečení jemnou mýdlovou vodou a vyperte v pračce na nižší teplotu do 40 stupňů. Pokud je skvrna odolnější, použijte kromě mýdlové vody i ocet a klasickou jedlou sodu. 

Stejné účinky jako ocet či jedlá soda má také kyselina citronová, peroxid vodíku (na bílé prádlo), kuchyňská sůl nebo obyčejná zubní pasta. Nejdříve suroviny ale vyzkoušejte na kousku povlečení, abyste měli jistotu, že se vaše ložní prádlo nepoškodí.

Poraďte si i se zažloutlým povlečením

Poradíme vám také, jak vyprat zažloutlé povlečení. Velmi často se totiž stává, že bílé povlečení časem ztratí svou barvu. Nejčastější příčinou žloutnutí bývá pot. Na odstranění žlutého nádechu stačí do pračky přidat sůl, prášek do pečiva, jedlou sodu, citronovou šťávu nebo vinný ocet. Vybělit prádlo vám může i perkarbonát sodný, u kterého je ale třeba vyprat prádlo na více než 60 stupňů, aby se bělidlo aktivovalo.

Na bílé povlečení ale vždy při pravidelné péči používejte prací prostředek pro bílé prádlo a perte je odděleně. To je základ úspěchu číslo jedna.

5/5 - (4 votes)