X

Jak naučit děti na nočník

2 min čtení

Jak naučit děti na nočník

Proces učení na nočník je velice individuální. Nenechte se proto vyvézt z míry, pokud vám někdo z vašeho okolí bude říkat, že ve věku vašeho dítěte už oni dávno chodili na nočník. Každé dítě je jiné. Některé pochopí význam nočníku okamžitě a chodí pravidelně, jiné dávají přednost plenkám, které jsou pohodlné.

Kdy je nejvhodnější čas, aby děti uměly na nočník?

V zásadě vám nikdo nemůže říct, do kolika let musí vaše dítě umět na nočník. Musíte ovšem počítat s tím, že pokud budete chtít, aby nastoupilo do školky, tuto dovednost již musí mít zvládnutou.

Děti se již od narození mohou naučit vyprazdňovat podle potřeby, dokonce si umí i samostatně naznačit, toto téma je v poslední době často řešeno, jedná se o bezplenkovou metodu.

Celá situace je založena na tom, že děti do 6 měsíců sice neumí ovládat svůj svěrač, když ale pozorně vnímáte své dítě, můžete odhadnout, kdy na něj potřeba jde.

Ideální doba pro nočník může být ve chvíli, kdy začne dítě samostatně a rovně sedět. V tu chvíli můžete nočník vyzkoušet a uvidíte, co se stane.

Některé děti budou křičet, jiné si zase sednou. Nečekejte na poprvé žádné zázraky. Bude jim chvilku trvat, než pochopí, co mají vlastně dělat.

Jestliže vaše dítě umí sedět, ale neumí ještě chodit, máte jistotu, že vám z nočníku neodcestuje.

Jak správně učit děti na nočník?

Jedna z prvních a nejdůležitějších rad je pro každého rodiče stejná: být uvolněný a v pohodě. Budete-li nervózní z každého neúspěchu nebo loužičky, která šla mimo nočník, dítě to z vás vycítí.

  • Samostatné odplenkování - s vývojem děti dospějí do fáze, kdy si najednou sami uvědomí, že plenku nepotřebují a hlavně ji nechtějí. Většinou se jedná o rozhodnutí ze dne na den, kdy jeden den můžete chodit každou chvíli s plným košem do popelnice a druhý vám stačí jen pravidelně vylévat nočník. Na tuto metodu není možné spoléhat u každého dítěte. Vývoj je opět individuální. Některé děti do této situace mohly dospět třeba až v 5 letech.
  • Zkoušejte, ale nenuťte - dávejte dítě na nočník pravidelně, pokud ale bude brečet a bude se vztekat, raději to jednou vynechejte. Vždy je lepší jednou polevit, než dítěti nočník zprotivit natolik, že na něj nebude chtít už nikdy.
  • Vhodná doba - dávejte dítě na nočník v době, kdy si myslíte, že potřebuje vyčůrat - před spaním, po spaní, po jídle a před koupáním. Pravidelně můžete dítě na nočník posazovat třeba po půl hodinách, kdy to zkusíte. Opakování je matka moudrosti a děti si lépe zapamatují, co mají dělat. Pro děti bývá snadnější začínat s učením během léta. Venku je horko a na zahradě i doma běhají často jen málo obléknuté. Stihnou si tak včas říct, ale také si i sednout.
  • Netrestat, ale pochválit - pokud i po půl hodině sundáte dítě z nočníku a tam nic nebude, nekřičte. Nerozčilujte se ani ve chvíli, kdy ho posadíte vedle nočníku a začne čůrat. To se prostě někdy stává. Naopak za každý povedený pokus dítě pochvalte! Dítě si uvědomí, že udělalo něco správně a bude to chtít příště zopakovat.

Odplenkování nebývá nikdy najednou. Jestliže dítě naučíte během dne chodit na nočník, stále vám zbývá noc, během které se většina dětí stále potřebuje vyčůrat.

Někteří rodiče své děti v noci probudí, přenesou na nočník, nechají je vyčůrat a než se stihnou řádně probudit, vrátí je zpět do své postýlky. Tato metoda jistě nefunguje u každého. Často se totiž stává, že děti jsou rozespalé a nechápou, co se po nich chce.

Připravit se musíte i na situaci, že děti budou na nočník chodit jen na malou stranu. Mohou mít strach vykonat svoji potřebu jinam než do plenky.