X

Jak dlouho kojit?

2 min čtení

Jak dlouho kojit?

V dnešní době je kojení svým způsobem považováno za přežitek, přitom je to ta nejkrásnější cesta k navázání zdravého a blízkého vztahu mezi matkou a dítětem. Zároveň je to i jediná cesta, jak se vaše děťátko může dostat k vitamínům, minerálům a dalším zdraví prospěšným látkám.

Umělá mléka tyto látky miminku nepředávají v takovém množství, v jakém by potřebovalo.

Proč je to tak důležité? Jak se člověk stravuje ve svém nejútlejším věku, ovlivňuje jeho zdravotní stav v dospělosti.

Jaké látky jsou miminku matkou zprostředkovány? Jak dlouho by měly maminky kojit a proč?

Životodárná látka – mateřské mléko

Mateřské mléko je nejlepší látka, kterou můžete svému děťátku poskytnout. Je to přímo elixír života, jenž je bohatý na velké množství blahodárných látek. Organismus novorozence a potom i kojence tyto látky zatím nedokáže získávat samovolně z pevné stravy, jako je tomu u batolat a dospělých jedinců.

Mléko je pro miminko velice dobře stravitelné, a proto si můžeme povšimnout, že dokud jej krmíme mateřským mlékem, nemá zažívací potíže.

Mateřské mléko dodává dítěti látky, jež aktivují jeho růst a ochraňují je. Hlavní devizou mateřského mléka je především schopnost látek obrnit tělo před různými infekcemi, jež na dětský organismus často útočí z venkovního prostředí.

Dále mléko pozitivně působí na rozvinutí některých orgánů. Blahodárný vliv má i na mozek.

Jaké látky v mléku můžeme najít?

Naše děťátko musí být připravováno na svět za zdmi našeho bytu a musí do sebe dostat potřebné látky, jež ho budou ochraňovat před nežádoucím působením. Pomoc v tomto posilování obranyschopnosti a zlepšování celkové odolnosti přispívají například bílkoviny, laktóza a další živiny, jež potřebuje lidský organismus pro svou správnou funkci a rozvoj.

Mléko je však také bohatým zdrojem vody, takže miminko nebude nikdy dehydrované.

Mateřské mléko je také bohaté na tuky. Ženy by tedy měly kojit delší dobu z jednoho prsu, aby se i tyto látky k dítěti dostaly.

Dítě pomocí mateřského mléka získává četné zdroje energie.

Jak dlouho bychom měly děťátko kojit a proč?

Mateřské mléko je bohaté na spoustu vitamínů, minerálů a další látky, jež jsou k životu velice důležité. Nejen že jsou zdrojem energie, ale dokáží bojovat třeba i proti civilizačním onemocněním.

Čím déle naše dítě budeme kojit a budeme mu do těla pumpovat zdravé látky, tím větší je pravděpodobnost, že náš potomek nebude mít ve svém dospělém věku problémy s cukrovkou, se srdcem, cévami či mozkem.

Děti, které nejsou ve svém raném věku kojeny mateřským mlékem, mají často velké zažívací potíže, protože náhradní výživa nebývá pro novorozence dobře stravitelná.

Zároveň je vědecky dokázáno, že děti, které nejsou kojené, trpí na větší kazivost zubů. To je zapříčiněno absencí látek obsažených v mateřském mléce.

Závěrem

Pokud můžete svému dítěti poskytnout mateřské mléko, kojte jej s čistým svědomím do té doby, dokud „zdroj“ nevyschne. Čím déle budete kojit, tím lépe svoje dítě ochráníte a dáte mu do vínku spoustu látek, jež doplní jeho energii.

Ohodnoťte článek