X

Jaké jsou příčiny nespavosti a jak na její léčbu

3 min čtení

Jaké jsou příčiny nespavosti a jak na její léčbu

Nespavost trápí až 40 procent lidí. V době, kdy se mění čas, jich ještě přibývá. Problémy se spánkem, velká únava a pocit vyčerpání — to jsou hlavní potíže, které nás donutí zvolnit tempo a odpočívat.

Když večer bezmála polovina Čechů ulehne do postele, mají problém usnout, budí se, a ráno se cítí ještě unavenější a rozlámanější než den předtím.

To se podepisuje jak na špatné náladě, tak na horším pracovním výkonu.

Češky mají v nespavosti dokonce smutný primát — podle průzkumů s ní mají největší problémy ze všech Evropanek.

Příčiny nespavosti

 Nespavost má řadu příčin — od stresu a přepracování přes špatný spánkový režim až po různá onemocnění.

Deset procent lidí trápí chronická nespavost, patnáct procent ji považuje za velký problém.

Často se objevuje náhle — třeba v souvislosti se změnou času. Také vás může překvapit nespavost v těhotenství.

Letní čas byl v praxi poprvé zaveden za první světové války v roce 1916. U nás se pak každoročně začal dodržovat od roku 1979. Změna však přišla v roce 1996. Zatímco do té doby docházelo ke změně poslední neděli v září, poté se doba posunula a čas se mění poslední říjnovou neděli. Další změna pak přichází poslední březnovou neděli. 

V době, kdy se posunují hodiny, si i lidé, kteří dosud žádnými problémy netrpěli, stěžují, že mají potíže se spánkem, a díky tomu i horší výkonnost v práci. Jsou podráždění, unavení, vyčerpaní a nervózní. 

 Za nespavost v období změn letního času na zimní ale podle odborníků nemohou jen posunuté ručičky hodin, ale i další příčiny. Zejména kratší doba slunečního svitu a mnohem menší intenzita světla, než na kterou jsme byli během teplých měsíců zvyklí.

K tomu se přidá i pošmourné počasí a potíže jsou tu. Lékaři však soudí, že v tomto případě je recept jednoduchý — více odpočívejte a spěte. Pokud si to tělo žádá, dopřejte mu to. Většině lidí pomůže čas a potíže se do týdne srovnají. 

Léčba nespavosti

Co pomáhá na nespavost?

Nejprve vyzkoušet nějakou dobu dodržovat takzvanou spánkovou hygienu.

Spánková hygiena

  1. Pokud chodíte spát mezi desátou a půlnocí, tak už od šesti hodin v podvečer nepijte kávu, černé a zelené čaje, colu ani žádné jiné energetické nápoje.
  2. Dodržujte několikahodinovou pauzu mezi posledním jídlem a spánkem. Jinak bude vaše tělo spalovat v noci energii na trávení a vy se i po dostatečném počtu hodin spánku probudíte unaveni.
  3. Můžete jít po večeři na malou procházku, ale vyhněte se náročnějšímu cvičení. 
  4. Před spaním se snažte uklidnit také hlavu. Nepřemýšlejte o vážných tématech. Vyhýbejte se stresovým situacím.
  5. Nepijte večer alkohol.
  6. Nekuřte. Když už musíte kouřit, nedělejte to před spánkem ani nechoďte kouřit při nočním probuzení.
  7. Ložnici využívejte pouze ke spánku a k sexu. Nedívejte se v ložnici na televizi, nečtěte ani nejezte v posteli.
  8. V ložnici zajistěte klid, tmu a lehce chladnější teplotu.
  9. Choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu v pracovní dny i o víkendu. Tělo si velmi rychle, už po pár týdnech zvykne. Přizpůsobí se vám i hluboké a mělké fáze spánku, takže se začnete probouzet příjemně odpočatí. Nebudete "jak pytlem praštění" a po nějaké době už nebudete potřebovat budík. Vzbudíte se sami přirozeně.
  10. Jakmile si lehnete, snažte se usnout, nic jiného. Jakmile se probudíte, hned vstaňte a opusťte ložnici.

Abyste se co vyhnuli nárazovým problémům spojeným se změnou času, neplánujte si na první týden po posunu hodin žádné náročné aktivity a výkony.

Relaxujte, choďte na procházky, jezte dostatek vitaminů a dodržujte pitný režim. Dopřejte si dostatečný spánek a odpoledne si uvařte bylinkový čaj, například z meduňky nebo z kozlíku lékařského. Zklidní vás a pomůže s usínáním.

Terapie

Se spánkovou hygienou vám může pomoci kognitivně behaviorální terapie (KBT). Jde o psychoterapii, která vám pomůže nastavit správné návyky a odstranit negativní blokující myšlenky. Účinek může mít až 2 roky po ukončení léčby.

Lékařská prohlídka a melatoninová hypnotika

U déle trvající nespavosti je nutné navštívit lékaře. Příčinou totiž může být i nějaká skrytá nemoc, se kterou vaše tělo bojuje.

Nebojte se vyměnit lékaře, který bude tyto problémy zlehčovat jako "normální" nebo bude naopak bez důkladného vyšetření nutit hypnotika. Těm se raději vyhněte, bývají návyková.

Výjimečně vhodnou volbou jsou tzv. melatoninová hypnotika. Melatonin je přirozeným regulátorem spánku, který má v sobě každý z nás, jen s věkem ubývá. Proto jeho podávání nijak neškodí, nezpůsobuje závislost a nijak negativně neovlivňuje vaše tělo ani při dlouhodobém podávání.

Účinky se dostaví hned následující noc.

Na závěr 3 zajímavosti o spánku

  1. Nedostatek spánku může zabíjet - Kdo málo spí, má o dvanáct procent vyšší šanci, že dřívě zemře. Alespoň to tvrdí vědci. Pokud je spánek dlouhodobě příliš krátký (méně než šest hodin), hrozí riziko předčasného úmrtí.
  2. Málo spánku vede k tloustnutí - Američtí vědci potvrdili, že lidé, kteří spí málo, snadněji přibírají. Tělo začne vytvářet hormon hladu ghrelin a výsledkem je větší chuť k jídlu. Nedostatek spánku je prvním krokem k obezitě.
  3. Spánek ženy zkrášluje - Švédští vědci dokázali, že lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou na první pohled krásnější a atraktivnější než ti, kteří dlouhodobě špatně spí. Nedostatek spánku navíc škodí pleti. V noci totiž dochází k její regeneraci, takže pokud odpočinek chybí, plet' nevypadá zdravě, je pobledlá, šedá, mdlá a bez života.
4.7/5 - (3 votes)