X

Jak je to s jídlem po večeři?

2 min čtení

Jak je to s jídlem po večeři?

Spousta lidí by si nejraději dala v 6 hodin večeři a od té doby už do sebe nic nedostat. Je totiž celospolečenským mýtem, že se jídlo pozřené po večeři ukládá v našem těle a my kvůli tomu tloustneme.

To však není úplně pravda a málokdo z nás si to uvědomí. Tělo si přeci vždy řekne, že potřebuje přijmout nějakou potravinu či tekutinu, a my bychom mu měli s klidným svědomím vyhovět a neměli bychom jej trápit hlady ani žízní.

Zapomeňte na indikátor tmy

Hlavním indikátorem dle tohoto mýtu je světlo. Člověk by tedy pro snazší trávení a předcházení obezitě neměl jíst ve chvílích, kdy je venku tma. Tma prý v našem těle evokuje odpočinek či spánek. V tuto dobu prý nedokáže efektivně trávit a zpracovávat námi přijatou potravu.

Je jasné, že tento mýtus už je dávno překonaný, i když ne u všech lidí. Spousta z nás má ještě stále problémy do svého těla po setmění dostat jakoukoliv potravinu. Tyto problémy mají zejména ti, kteří si přejí zhubnout, nejde jim to a už neví, na co všechno by se vymluvili. Večerní a ranní špatné spalování je podle nich způsobeno tím, že jejich tělo odpočívá po náročném dni, nebo se na něj naopak připravuje a my bychom jej neměli nijak rušit.

Ach jo, kručí mi v břiše

Pokud si dáme poslední jídlo v 6 hodin večer a předpokládáme, že budeme vzhůru do půlnoci, můžeme očekávat, že nás v 9 hodin opět přepadne hlad a bude nám kručet v břiše. Budeme stát před otázkou, zda si ještě dáme něco dobrého na zub či nikoliv. Rozhodně bychom však neměli mlsat, ale měli bychom si účelně dát nějakou drobnost, jež nás zasytí.

Nejlepší variantou pro zasycení organismu je troška ovocného či zeleninového salátu. Určitě bychom v tuto chvíli, kdy máme hlad, neměli jít a hledat nějaké pamlsky. Zde mluvíme zejména o různých krekrech, brambůrkách, solených oříšcích, čokoládě či dalších sladkostech. Jídlo, jež budeme konzumovat před spaním by mělo být lehce stravitelné a měli bychom si jej dát nejpozději tři hodiny před tím, než půjdeme spát.

Dej svému tělu oddech

Jistě si kladete otázky, proč bychom měli jíst maximálně tři hodiny před tím, než půjdeme spát. Odpověď na tuto otázku je vcelku snadná. Naše tělo potřebuje odpočívat a pro tento účel je tu noc, kdy zavřeme oči a relaxuje nejen naše mysl, ale i celkově organismus. Kdybychom se ještě před spaním najedli něčeho, co je těžko stravitelné, naše tělo se v noci místo relaxování dočká pouze toho, že bude dále trávit to, co se mu nepovedlo strávit před spánkem.

Aby tělo dokázalo potraviny strávit před tím, než půjdete spát, měly by potraviny obsahovat co nejméně energie. Čím vyšší energetický přísun bude organismus mít, tím více bude v noci aktivní a vy se budete druhý den cítit unavení, protože nebudete plně odpočatí.

Závěrem

Z tohoto článku vyplývá, že rozhodně není nutné jíst poslední jídlo v 6 hodin večer. Pokud si dáte lehký a dietní pokrm, klidně si jej můžete dát dvě až tři hodiny před tím, než půjdete spát. Před spánkem byste se měli cítit dobře, nemělo by vám být těžko. I tímto způsobem poznáte, zda vaše tělo již pokrm strávilo či nikoliv.

Ohodnoťte článek