X

Funguje severská (skandinávská) dieta?

4 min čtení

Funguje severská (skandinávská) dieta?

Jednou z nových diet, která zaujala svět a našla zastání i u řady celebrit, je tzv. severská nebo také skandinávská dieta. Je založena na konzumaci “severských” potravin (běžně konzumovaných lidmi v severských zemích) a její zastánci tvrdí, že nám může pomoci zhubnout i zlepšit zdraví. Jak je to doopravdy?

rybí maso

Několik nezávislých studií ukázalo, že severská dieta v krátkodobém horizontu skutečně vede ke zlepšení zdravotních ukazatelů i k úbytku hmotnosti. Nadšení z ní podporuje i fakt, že v severských zemích se setkáváme s výrazně nižší mírou obezity.

Co je severská (skandinávská) dieta?

Jídelníček severské diety se skládá z potravin, které jsou oblíbené v Norsku, Dánsku, Švédsku nebo Finsku. Dieta byla vytvořená již v roce 2004 řadou odborníků na stravování. Oproti naší běžné stravě má tu výhodu, že obsahuje daleko méně cukru a tuku, ale naopak více vlákniny a prospěšných látek z ryb a mořských plodů.

Jakými potravinami se při severské dietě stravovat?

Severská dieta se soustředí na nutričně bohaté potraviny, kvalitní původ potravin a udržitelný rozvoj. Pojďme se podívat, co by mělo patřit do “severského” stravování.

  • Častá konzumace: ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, ořechů, brambor, luštěnin, semínek, ryb, mořských plodů, nízkotučných mléčných výrobků, bylinek, řepkového oleje
  • Střídmá konzumace: vajec, sýrů, jogurtů, zvěřiny
  • Výjimečná konzumace: červeného masa a živočišných tuků obecně
  • Zakázaná konzumace: přidaných cukrů, především sladkých nápojů, nekvalitního masa, jídel z fastfoodů, smažených potravin a sladkostí

Severská dieta je ve své podstatě velmi podobná dietě středomořské. Také se zakládá na mořských plodech, ovoci a zelenině. S tím rozdílem, že preferuje řepkový olej oproti extra panenskému olivovému u středomořské diety.

Kritici diety poukazují na to, že dieta hlásá “jezte jako Viking” a podobně, přitom preferuje potraviny, které se ve skandinávských zemích tradičně nekonzumovaly. Pro příklad uveďme nízkotučné mléčné výrobky a řepkový olej, které patří mezi moderní potraviny a do jídelníčku Vikinga opravdu nespadaly. Stejně tak ovoce, kterého bylo na severu nedostatek.

Hubnutí u severské diety

Dá se při držení skandinávské diety opravdu zhubnout? Selský rozum říká, že rozhodně. Vždyť seveřané bývají hubení. Pojďme se ale zaměřit spíše na vědecké studie a představme si fakta.

Studie čítající 147 obézních žen a mužů dokázala, že skandinávská dieta připravila účastníky v průměru o 4,7 kila, zatímco běžná dánská dieta pouze o 1,5 kila. A to i přesto, že nebyl omezen přísun kalorií! Ale o rok později se v navazující studii prokázalo, že účastníci skandinávské diety přibrali většinu hmotnosti zpět.

Skandinávská dieta se tak zařadila mezi většinu podobných diet, které ukazují, že lidé nejprve výrazně zhubnou, ale podobné stravování je pro ně následně neudržitelné a za 1-2 roky se vrací na svou původní hmotnost.

Jiná studie opět potvrdila efekt krátkodobého snižování hmotnosti během skandinávské diety. Účastníci ztratili během šesti týdnů 4% ze své hmotnosti. Podstatně více než skupina na klasické dietě.

Skandinávská dieta je velmi účinná při krátkodobém hubnutí i bez omezení příjmu kalorií. V dlouhodobém horizontu ale nastává problém s udržením váhy.

Příklad jídelníčku severské (skandinávské) diety

Snídat by se mělo kolem osmé až deváté hodiny, obědvat ve dvanáct až ve dvě a večeřet kolem šesté.

Příklad jednodenního jídelníčku severské diety:

  1. Snídáme nastrouhanou mrkev s kapkou řepkového oleje a plátkem citronu
  2. Obědváme hovězí maso s hlávkovým salátem a dušenou brokolicí
  3. Večeříme dušenou rybu
skandinávská dieta

Tip: Čtěte také, jak zhubnout přerušovaným půstem! 

Zdravotní přínos skandinávské diety

Při hodnocení diety bychom se neměli zaměřovat jen na hubnutí. S některým typem stravování zhubnout nemusíme, ale přesto se nám může významně zlepšit zdraví. Taková strava je pak na tom rozhodně lépe než ta, při které nehubneme a ani zdravotní ukazatelé se nelepší.

Jak je na tom se zdravotními benefity severský jídelníček?

Krevní tlak

Šest měsíců trvající studie dokázala, že se u osob držících severskou dietu skutečně snížil systolický i diastolický tlak a to  v porovnání se skupinou na běžné dietě o 5,1 a 3,2 mmHg,

Cholesterol a triglyceridy

Skandinávská dieta se zakládá na potravinách, které jsou pro srdce prospěšné. Přesto je její výsledný účinek na tomto poli poněkud nekonzistentní.

Některé studie sice prokázaly snížení triglyceridů, ale vliv na LDL a HDL cholesterol byl pouze nepatrný. Jiná studie zaznamenala mírné snížení LDL a HDL.

Cukr v krvi

Skandinávská dieta příliš nezabodovala ve studiích zabývajících se hodnotou cukru v krvi. Na cukr v krvi se severská dieta nejeví jako efektivní. Jeho pokles zaznamenala pouze jedna studie.

Zánětlivé procesy

Zánětlivé procesy mohou být spouštěčem různých vážných chorob. Studie týkající se snižování zánětlivých procesů v tělech účastníků severské diety, mají rozporuplné výsledky. Jedna studie sice dokázala snížení CRP, ale jiné žádné podobné účinky nepotvrdily.

Hodnocení zdravotních přínosů: Severská dieta se ukázala být dobrým prostředkem ke snížení krevního tlaku. Její účinek na cukr v krvi, krevní triglyceridy, cholesterol a zánětlivost jsou ale slabé a nekonzistentní.

Celkové hodnocení

Funguje tedy severská dieta?

Musíme bohužel konstatovat, že její výsledky nejsou příliš působivé, zvlášť v dlouhodobém měřítku. Dieta do jisté míry funguje, protože nahrazuje zpracované potraviny jednosložkovými.

Krátkodobě tedy má výsledky, ostatně jako jakákoliv dieta, při které přejdete z fastfoodu na opravdové jídlo. Z dlohodobého měřítka je ale takové stravování dost těžko udržitelné a i ze zdravotního hlediska se najdou lepší způsoby stravování.

Zařadit ryby a mořské plody do jídelníčku vítáme a doporučujeme, ale předpokládáme, že nejste viking, takže se tak ani nemusíte stravovat 🙂

V článku vycházíme z výborné recenze Joe Leecha: http://authoritynutrition.com/the-nordic-diet-review/

Ohodnoťte článek