Peníze

Jak zjistím, jestli jsem v registru dlužníků? – Výpis z registru SOLUS

2 min čtení

Jak zjistím, jestli jsem v registru dlužníků? – Výpis z registru SOLUS

SOLUS je jedním z registrů dlužníků, které jsou platné na území ČR. Jsou v něm uvedeny všichni dlužníci, kteří tři měsíce po sobě nezaplatili určitou částku. Společnost, která s tímto registrem spolupracuje takového dlužníka nahlásí, a ten je pak veden v jejím seznamu, ještě tři roky poté, co byla dlužná částka uhrazena. Poté je záznam automaticky smazán (za předpokladu, že nedošlo k dalšímu nesplácenému dluhu).

Kdo je veden v SOLUSu?

V registru nejsou vedeny jen osoby, které dluží statisíce, ale i ti, kteří dluží jen několik stokorun. Důležité je, že mají dlouhodobě dluh, který nesplácí. Typickým příkladem jsou osoby, které dluží například za telefon nebo kteří jednoduše na některý ze svých platebních závazků zapomněli. Pokud mezi takové, co ztratili přehled o svých závazcích, patříte i vy, pak se vám vyplatí zjistit, zda nejste v tomto registru taktéž vedeni. Jak na to?

Výpis z registru SOLUS

Pokud chcete zjistit, zda jste vedeni v SOLUSu, pak vám nezbude nic jiného, než požádat o výpis z registru dlužníků. Takový výpis můžete mít v ruce i během jediné minuty – záleží na tom, jakou formou výpis z registru požadujete.

Výpis z registru SOLUS formou SMS probíhá tak, že musíte požádat o SIN (Solus Identification Number). Jedná se o osmimístný kód, za který zaplatíte 9 Kč. K tomu je ale potřeba si připlatit ještě za poštovné (66 Kč) a poplatek za dobírku (cca 15 Kč). Celkově tak za tento způsob zjištění výpisu zaplatíte 90 Kč. Po zadání kódu pak obdržíte výpis prostřednictvím SMS.

Klasický výpis z registru vás přijde na 209 Kč (100 Kč za samotný výpis, 74 Kč za poštovné a 35 Kč za DPH). Zajištění takového registru bude trvat o něco déle.

SOLUS není jediný registr…

Na paměti je třeba mít i to, že SOLUS není jediný registr dlužníků. Na území ČR jich existuje více, a to, že nejste vedeni v registru SOLUS neznamená, že nejste vedeni v jiném rejstříku.

Náhled lekcí kurzu o blogování

Chceš se živit blogováním?

Nemusíš být celebritou, aby tě blog mohl živit.
Ke slušným ziskům stačí i malá návštěvnost.

Stačí se naučit, jak vydělávat pomáháním svým čtenářům.

Jak na to?
 
Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *