X

Konsolidace není refinancování. Jaký je mezi nimi rozdíl?

3 min čtení

Konsolidace není refinancování. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pojmů kolem financí a půjček je nespočet a je často složité se v nich vyznat. Mezi takové patří i konsolidace a refinancování. Mají podobnou funkci, ale přesto se liší, i když to mnoho lidí neví. Jak fungují?

Hlavní rozdíly? Rozhoduje počet půjček

Zásadní rozdíl mezi konsolidováním a refinancováním je počet úvěrů, které potřebujete řešit. Zatímco refinancovat lze jen jeden, konsolidovat jich lze víc a minimálně musí jít alespoň o dvě půjčky. Každopádně jde o produkty, které mají pomoci ušetřit a zbavit se nevýhodných dluhů. Dalším rozdílem mohou být poplatky. V rámci refinancování snížíte poplatky pouze u jednoho úvěru, tudíž tam rozdíl nebude tak veliký. U konsolidace jich může být mnohem více a k tomu úrokové sazby u kreditek nebo kontokorentů bývají větší, takže po sečtení všech těchto částek můžete ušetřit výrazně.

Vyřízení bývá rychlé, protože poskytovatel má k dispozici vaše smlouvy, vidí, zda jste pravidelně spláceli apod. Když žádáte v bance, ve které máte vedený bankovní účet, nemusíte většinou řešit ani příjmy. Často stačí jen doklad totožnosti a podklady k vašim úvěrům. Vše ostatní za vás už vyřídí finanční instituce, kterou jste si vybrali. Na váš bankovní účet dorazí půjčka poměrně rychle. Záleží na poskytovateli úvěru a na bance, ve které máte účet.

Co byste měli vědět o refinancování?

U refinancování dochází k zaplacení nevýhodné půjčky jinou, která bude výhodnější. Jednoduše si vyberete poskytovatele, který vám nabídne lepší podmínky a využijete jejich nabídky. Oni už pak všechno zařídí za vás. Refinancovat můžete klasický spotřebitelský úvěr, hypotéku, bankovní i nebankovní půjčky, účelové i neúčelové. Vybírejte tak, abyste získali výhodnější:

  • měsíční splátky,
  • úrokovou sazbu,
  • novou dobu splatnosti,
  • možnost odkladu splátek a předčasné splacení,
  • navýšení úvěru.

Kdy je pro vás výhodné o refinancování požádat?

Vhodné je to pro vás vždy, když platíte nevýhodnou půjčku, například příliš vysoké splátky, vysoké úroky, špatné služby, zpoplatněné různé výhody apod. Pak se vyplatí zvážit, zda není lepší přejít jinam. Projděte různé nabídky a možná najdete mnohem výhodnější. Velmi často tuto možnost volí lidé v období fixace hypotéky, kdy si svou hypotéku převedou do jiné banky s lepšími podmínkami. Během výročí fixace je totiž takový převod zdarma bez sankcí, jinak útěk s hypotékou jinam stojí dost peněz. Během převodu hypotéky se nedívejte jen na výši úroků, ale důležité jsou i poplatky za vedení hypotéky, za čerpání úvěru, za vedení účtu.

S konsolidací vyřešíte i kreditku nebo kontokorent

Konsolidace má oproti refinancování tu výhodu, že můžete převést úvěrů více a víc druhů. Je jedno, zda jde o bankovní nebo nebankovní půjčky, kreditní karty, kontokorenty a v některých případech i leasing. Obvykle nelze takto vyřešit různé půjčky bez registru a podobné produkty. Výhody, které takovým krokem získáte, jsou nejčastěji tyto:

  • lepší přehled nad svými dluhy, protože máte najednou jen jeden,
  • platíte pouze jednu splátku,
  • máte novou dobu splatnosti,
  • ušetříte na úrocích a poplatcích,
  • půjčku si můžete i navýšit.

Proč byste měli konsolidovat?

Sloučení půjček do jedné je ideální pro klienty, kteří mají vícero půjček a začínají mít problémy se splácením nebo jsou pro ně úvěry nepřehledné a nevýhodné. Využít ji mohou zaměstnanci, podnikatelé, ženy na mateřské dovolené, důchodci a další, kteří mají pravidelný příjem a dobrou bonitu. Díky sloučení máte najednou jen jednu splátku, na kterou jen tak nezapomenete, platíte jedny úroky, jedny poplatky, a dokonce si můžete vzít i něco navíc, pokud jsou vaše příjmy dostatečné.

Do banky nebo nebankovní společnosti?

Konsolidaci nebo refinancování dnes poskytuje většina bank i nebankovních společností. Nelze úplně říct, kde je to výhodnější. U vaší domovské banky to bude možná rychlejší, pokud máte vše v pořádku. V „nebankovce“ zase má šanci víc lidí, protože často půjčují i těm, kdo v bance půjčku nedostanou.

Závěrem

Váháte nad tím, zda je takové řešení vhodné i pro vás? Možná ano. Pokud máte nevýhodný úvěr nebo úvěry a rádi byste se jich zbavili, nic nedáte za to, když si porovnáte nabídky i jinde. Jen si pohlídejte, kdy k tomuto kroku u vás dojde, protože zejména u hypotéky by vás refinancování mimo období fixace vyšlo draho. Když vyberete vhodný produkt, můžete si ledacos zjednodušit a hodně ušetřit.

Ohodnoťte článek