Jak vybrat kotel?
Potřebujete nový kotel do rodinného domu nebo bytu, ale nevíte jaký? Pokud řešíte tuto otázku, vždy je dobré si zjistit veškerá pro i proti. Nejdůležitější je v první řadě bezpečnost kotle. Až poté následuje spolehlivost a také velmi důležitá roční spotřeba.
Nový kotel by měl nejen vyřešit vytápění vašeho rodinného domu či bytu, ale také zohlednit i případný ohřev teplé vody. Jak takový kotel vlastně vybrat?
Jaké zvolit palivo?
Na topení se dají použít čtyři druhy paliva:
- 1. dřevo
- 2 uhlí
- 3. plyn
- 4. elektrika
V první řadě je důležité si ujasnit, jaké vytápění si představujeme a zda vůbec máme prostor na uskladnění paliva. Tato skutečnost je zásadní a hned vyřadí některé kotle ze seznamu. Je logické, že pokud nemáme dostatek prostoru, nemůžeme si pořídit kotel na dřevo a uhlí. To je potřeba někde skladovat.
Dále tu máme vytápění domu či bytu kotlem plynovým. Zde může nastat problém, že ne ve všech obcích je plyn dostupný. Některé obce nemají plynové přípojky a z tohoto důvodu nám může vypadnout i tento typ kotle.
Poté už vám zbývá pouze topení elektrickým kotlem. Ovšem berme možnost, že je u vás možnost topit jak palivem, plynem i elektrikou a pojďme si projít všechna čtyři paliva.
Dřevo
Topení dřevem je nejlevnější variantou za předpokladu, že si dřevo zpracujete sami. To stojí nějakou práci a čas. Nesmíte také zapomenout, že v surovém dřevě je hodně vody a budete ho tedy potřebovat někde uskladnit a nechat vyschnout.
Záleží také na věku majitele. Pokud jste mladší a není problém se o dřevo postarat, pořezat a posekat, je pak velice výhodné. Myslete však na budoucnost. Časem pro vás bude čím dál těžší dřevo uskladnit. Můžete si sice pořídit již přímo zpracované dřevo či pořídit dřevěné palety, ovšem pak se cena dostává do jiných částek a topení dřevem už není tak výhodné.
Uhlí
I toto tuhé palivo je cenově přijatelné. Pokud máte starší dům, topení kotlem na uhlí je vhodnou variantou. Budete muset topit častěji, aby jste dům vytopili, myslete tedy na spotřebu paliva. Nesmíme také zapomenout na stejný dovětek jako u kotle na dřevo. I zde je dobré uvážit věk majitele, protože za pár let může být situace odlišná.
Je také důležité vědět, že vytápění uhlím je z ekologického hlediska maličko na ústupu. Kotle na uhlí jsou pod ekologickým dohledem z důvodu znečištění. Od roku 2022 už bude zakázáno topit kotli na tuhá paliva 1 a 2. emisní třídy.
Takzvaná „kotlíková“ dotace Vám umožní kotle vyměnit za nové modernější varianty, ovšem v budoucnu lze očekávat, že emisní limity se budou nadále navyšovat. Je také jednou z variant, že dojde na daňovou reformu z ekologické daně uhlí a rázem se z tohoto levného paliva může stát palivo velice drahé.
Ať už se jedná o kterýkoliv kotel na jedno z těchto tuhých paliv, je nejdůležitější samozřejmě účinnost kotle. Dalším faktorem jsou zmíněné emisní limity. Již od ledna roku 2018 je ze zákona dovoleno prodávat kotle pouze 4 a 5 emisní třídy. Díky tomu došlo k velké regulaci oxidu uhelnatého v ovzduší. Množství škodlivin, jenž odchází komínem velice ovlivňuje spalovací technologie kotle, druh paliva a také péče o komín a kotel.
Velmi oblíbenou variantou jsou kombinované kotle na různé druhy tuhých paliv. Důležité je dbát na dostatečnou kvalitu paliva, ať už máte kotel na uhlí, palety, biomasu nebo nejpoužívanější kotel na dřevo.
Plyn
Zemní plyn je také relativně levným palivem. Ač se to nemusí na první pohled zdát. Kotle na plyn jsou zároveň velmi pohodlné na obsluhu. Důležité ovšem je, aby váš dům měl přípojku na plyn.
V dnešní době jsou na trhu plynných kotlů už pouze kotle kondenzační. Díky těmto kotlům, můžete ročně i něco ušetřit. Kondenzační plynové kotle dosahují účinnosti až 103%. Investice do kondenzačního kotle se tedy během několika let vrátí.
Pokud se rozhodnete pro vytápění domu plynem, je důležité nezapomínat na pravidelnou revizi. Kontrola spalinových cest je ze zákona povinná každý rok a jednou za 3 roky je také povinná celková provozní revize. Vždy si uschovejte revizní zprávu, kterou Vám revizní technik vystaví, kdyby došlo k poškození kotle či kontrole od příslušných orgánů.
Elektřina
I toto vytápění je velice pohodlné a naprosto minimální na údržbu. Ovšem náklady za vytápění elektrikou jsou někdy větší než by se zdálo. Takový elektrický kotel se nejvíce hodí do novostaveb, především z důvodu zateplení domu a tím pádem malého úniku tepla. Čím méně tepla uteče, tím méně budete muset topit a to se odrazí i na ceně za elektřinu. U starých domů s velkým tepelným únikem se elektrický kotel prodraží.
Jak vybrat kotel podle ceny?
Můžeme říci, že nejlevnější kotle jsou elektrické a na tuhá paliva. Ty lze pořídit i do 30 tisíc. Při koupi kondenzačního plynového kotle se částka za kotel bude pohybovat něco mezi 30 až 50 tisíci korun. Cena nezáleží jen na výkonu kotle a jeho technologii, ale také zda bude kotel ohřívat i vodu. Průtočné systémy mohou zařídit i ohřev vody s vestavěným zásobníkem nebo s externím zásobníkem teplé vody. Kotle je možné vybrat jak závěsné tak stacionární.
Jaký zvolit výkon kotle?
Výkon kotle je velice důležitý. Vše záleží na velikosti domu či bytu, který bude kotel vytápět. Vždy je potřeba uvažovat tak, aby bylo teplo v celém objektu. Pokud budou nízké teploty, určitě bude potřeba vyšší výkon a při oteplení zase výkon nižší. Kontrolou výkonu je takzvaná výkonná modulace. Ano, moderní kotle si sami dokážou vyhodnotit danou situaci a podle hodnot, jenž monitorují, nastaví správný výkon kotle. K tomu, abyste vybrali správný výkon kotle, je potřeba si vypočítat kromě plochy také tepelnou ztrátu domu či bytu.
Pro výpočet výkonu kotle je potřeba zohlednit obytnou plochu v m2, dále pak stáří domu, zda je budova zateplená či nikoliv a stáří instalace ústředního vytápění a rozvodu teplé užitkové vody.
- Pokud se jedná o starší domy, bez tepelné izolace, jenž mají tím pádem větší tepelné ztráty jde přibližně o 150 – 160 Wattů na 1m2.
- Pokud máme budovu novou s tepelnou izolací a s novými rozvody pro vytápění teplé vody, počítá se 2x méně tedy 70 – 80 Wattů na m2.
- Pokud se jedná o atypické rozměry s vyšší výškou stropů, je možné výkon kotle přepočítat přesněji podle obytné plochy. U starších domu bez zateplení bude tedy potřeba na 1 m3 75 – 85 Wattů.
- U nových staveb se počítá s 35 – 45 Watty na 1 m3.
Při výběru jakéhokoliv kotle, je vždy dobré se poradit s odborníky, jenž od vás mají potřebné podklady pro výběr kotle. Spolehnout se můžete na zavedené značky jako Atmos, Baxi, Junkers, Protherm nebo Viadrus. Průmyslové kotle můžete znát například od firmy Bresson (pokračovatel ČKD DUKLA).