X

Jak se zbavit mravenců v domě i v bytě?

2 min čtení

Jak se zbavit mravenců v domě i v bytě?

I když mají magický název, pokud vám tento druh mravenců překročí práh vašeho domu, rozhodně to žádné kouzlo není a nebude. Tedy pokud nevsadíte na naše rady, jak se snadno a definitivně vypořádat s návštěvou mravenců, kteří jsou sice v přírodě velmi prospěšní, ovšem v našich domovech spíše na obtíž.

Malí, ale mazaní

I když jejich tělíčko měří sotva pár milimetrů, jejich mozkové závity pracují na maximum. Mravenci jsou velmi pracovití, rychlí a nezdolní, a obživu ucítí na neuvěřitelnou vzdálenost. Nikdy se nevzdávají, a pro obstarání udělají téměř nemožné.

Nepohrdnou nejen moukou či cukrem, a čímkoli sladkým či vyrobeným z mouky, ale pochutnají si i na mase. A přilákat je může i jediný drobeček.

Jejich domovinou je Afrika, odkud se do celého světa dostali po vodě, přesněji na lodích. Pokud si vyhlídnou váš dům či panelák, jsou schopni usídlit se v něm v podstatě kdekoli. Od sklepa až po půdu, ve stupačkách, v podlaze a dokonce ji v nábytku. Závratí netrpí – klidně se usadí i v dvanáctém patře.

A milují společnost – jejich kolonie s přehledem tvoří i několik stovek tisíc členů.

Prevence se vyplácí

I když ani ta není všemocná. Pokud však mravencům u vás doma nedáte šanci zadarmo se najíst, zřejmě jen budou vyrážet na průzkumnou výpravu. A pár osamělých mravenců je pořád lepší než stovky černých vojáků mašírujících si v zástupu skrz celý váš byt.

Základní preventivní radou tedy je eliminovat dostupnost potravin i sladkých tekutin pro tyto neposedné tvorečky.

Rozhodně nenechávejte ani na okamžik jakékoli zbytky jídla na stole či na kuchyňské lince. Všechny polotovary a suroviny uchovávejte v dobře uzavíratelných nádobách a dózách, aby se k nim mravenci nedostali.

Zvyšte také frekvenci úklidu, obzvláště vysávání. Pokud máte malé děti, kterým nějaký ten drobeček upadává v podstatě pořád, pak vysávejte nejlépe každý den.

A nezapomínejte ani na každodenní vynášení odpadkového koše, i když se vám zdá téměř prázdný.

Když sázíte na přírodní řešení

Máte reálnou šanci zbavit se mravenců ve vašem bytě i přírodní cestou. Mravenci jsou velmi inteligentní, a mají silně vyvinutý čich. A ne vše jim příjemně voní.

Pokud třeba v bytě rozmístíte obyčejné koření hřebíček na různá místa, celkem úspěšně mravenci váš byt obejdou obloukem – vůně hřebíčku jim za těch pár zrnek drobků nestojí.

Se stejným úspěchem můžete zabojovat s nasypáním prášku do pečiva do rohů a škvír v místnosti, a také skořice či pálivá paprika sklidí u mravenců nevoli.

Vyzkoušet můžete i rostliny a aromatické byliny. Mravencům nevoní bazalka, tymián, majoránka ani levandule, a to ať už sušená, tak i čerstvě vysázená na parapetu.

Milujete-li květiny v truhlíku, pak si rozhodně pořiďte rýmovník, afrikány či chryzantémy.

Nebojte se chemie

Ale rozhodně ji používejte obezřetně! A to především běhají-li po bytě neposedné dětské nožky a čtyřnozí kamarádi.

Vyzkoušet můžete nejrůznější insekticidy, lepší však je vsadit na insekticid v podobě prášku, gelu či granulátu.

Koupit jej můžete ve formě domečku, do kterého mravenci vlezou a na nožkách jim ulpí jed, který si donesou až do mraveniště a zde vyhubí i další kamarády.

Pokud se rozhodnete pro profesionální deratizaci, mějte na paměti, že musí být provedena v celém domě, jedna místnosti či obytný byt rozhodně nestačí. Mravenci jsou totiž všude!

Ohodnoťte článek