X

Daně, pojištění, půjčky: kontrolujte si bezdlužnost!

3 min čtení

Daně, pojištění, půjčky: kontrolujte si bezdlužnost!

Je spousta situací, při nichž musíte prokázat svou bezdlužnost. Co však je „bezdlužnost“? Název trochu mate, neboť bezdlužným je i člověk, který právě splácí půjčku/hypotéku, takže rozhodně dluží. Bezdlužným je totiž ten, kdo nemá žádné dluhy po splatnosti. Včetně nedoplatků na daních a pojištění. Do registrů se někdy dostanou i záznamy, které vůbec nejsou vaše. Nikdy není na škodu si je zkontrolovat!

Kde se vedou záznamy o splácení půjček, daní a pojištění

Registrů a evidencí plateb je mnoho typů. Zatímco placení půjček se sleduje prostřednictvím dlužnických registrů, placení zdravotní a sociálního pojištění má též své databáze. Vyplatí se sledovat své záznamy v každé z nich. Například:

  • vzali jste si bankovní půjčku přes online srovnávač finančních služeb Hyperfinance cz? Pak si záznamy o ní zhruba jednou ročně kontrolujte v registru BRKI. Ale kontrolu byste měli dělat i bez půjčky - tu si totiž může někdo vzít na vaše jméno, pokud se vaše údaje dostanou do éteru
  • nastoupili jste do zaměstnání? Nechávejte si vystavit výpisy o uhrazeném zdravotním a sociálním pojištění. Včetně toho, které za vás hradí zaměstnavatel. Čím dříve odhalíte, že zaměstnavatel neplatí, tím snáze se vyhnete exekuci nebo problémům s přiznáním důchodu
  • podnikáte? Nechte si vystavit potvrzení, zda nedlužíte nic na daních z příjmů, na DPH, případně dalších daních (silniční aj.). Uplatníte to nejen při případné žádosti o půjčku do podnikání, ale i při vyřizování dotací nebo jiné administrativy spojené s veřejnou správou.

Je toho dost, že? Pojďme si v registrech a databázích, co mohou prokázat vaši bezdlužnost, udělat systém a pořádek:

Databáze úvěrů a půjček

Veškeré bankovní úvěry a většina nebankovních půjček (od licencovaných poskytovatelů) se zanášejí do úvěrových registrů:

  • BRKI - Bankovní registr klientských informací
  • NRKI - Nebankovní registr klientských informací
  • CRÚ - Centrální registr úvěrů - ale jen těch, co si u bank vezmou podnikatelé (živnostníci), či firmy, zkrátka půjček na IČO.

Databáze pravidelných plateb za objednané služby

Pokud si nasmlouváte dodávku energií, telefonní tarif, internet, pronajmete si bydlení, zkrátka se upíšete k nějakým pravidelným platbám, můžete být zaneseni do registru REPI - Registr platebních informací.

Databáze daní

Kde dohledat a nechat si potvrdit, že Finančnímu úřadu nic nedlužíte? Přímo na Finanční správě, nejsnáze prostřednictvím datové schránky. Vše, co se týká daní, je tu o vás vedeno. A to i v případě, že jste zaměstnancem a daně z příjmů za vás odvádí zaměstnavatel.

Databáze zdravotního a sociálního pojištění

Česká správa sociálního zabezpečení si vede vlastní databázi odvodů na sociální pojištění. Bezdlužnost v této oblasti vám potvrdí přímo tady. Nejkratší cesta k obdržení výpisu od ČSSZ vede také přes datovou schránku.

Adresujte na regionální pobočku, pod niž místem bydliště (výkonu podnikání) spadáte. To ostatně platí i o komunikaci s Finanční správou nebo se zdravotní pojišťovnou, u níž máte sjednané zdravotní pojištění.

Databáze neplatičů

Když se opozdíte s platbou za fakturu za energie, když neuhradíte nějakou splátku půjčku, budete zaneseno do registru SOLUS.

Ale pozor, dostat se sem můžete i v situaci, kdy si někdo uzavřel smlouvu na vás - a proto vy o ničem nevíte. Věřitel vás sice zanesl do SOLUSU, ale informovat vás o tom nemusí. Může čekat třeba i 15 let, než začne dlužnou částku aktivně vymáhat!

Databáze vymáhání dluhů

Kde už se vymáhá, tam se záznamy vedou buď v Centrální evidenci exekucí (CEE), nebo v Insolvenčním rejstříku (ISIR). To se týká nejen běžných občanů, ale i firem. Připravuje se regulace trhu s nevýkonnými úvěry, je tedy možné, že se vytvoří další databáze: právě pro dluhy prodané inkasním agenturám a jimi vymáhané.

Které registry vypovídají o bezdlužnosti

Jakmile máte nějaký záznam vedený v CEE, ISIR nebo SOLUS, rozhodně nemůžete být bezdlužnými. To stejné se týká i negativních záznamů u ČSSZ a Finanční správy.

Ostatní registry (BRKI, NRKI, REPI, CRÚ) jen konstatují, že máte půjčku. A evidují, jak ji splácíte. Pokud odesíláte splátky pravidelně a ve správné výši, vystaví vám potvrzení o bezdlužnosti. I přes to, že dlužíte třeba 3 miliony na hypotéce.

5/5 - (2 votes)