Jak vybrat myčku nádobí?
Chcete ušetřit čas i peníze? Slušnou úsporu zajistí myčka nádobí, která by neměla chybět v žádné kuchyni. Nejen že se už nemusíte starat o mytí nádobí, ale hlavně ušetříte, protože myčka spotřebuje méně vody. Pokud přemýšlíte o koupi tohoto zařízení, poradíme vám, na co si při výběru myčky dát pozor.
Co si promyslet před výběrem myčky?
- Kolik peněz do myčky investujete?
- Jak veliké prostor pro myčku máte?
- Jak často budete mýt nádobí?
V první řadě se podíváme na cenu. Myčka nádobí se dá běžně pořídit do 10 000 Kč. Nutné je ale počítat s investicemi během provozu. Jedná se především o tablety do myčky.
Další důležitou věcí je prostor. Pokud jej máte málo, můžete zvolit tzv. úzkou myčku, do které se vejde sice méně nádobí, ale nezabere tolik místa.
Vestavěné myčky
Vestavěná myčka je nejrozšířenější varianta. Tyto produkty nejsou vhodné pro stání samostatně v prostoru, protože nejsou opatřeny bočními stěnami. Má pouze horní a přední část. Přední část je výklopná a slouží pro vkládání nádobí. Dvířka myčky by měla být osazena materiálem shodným s designem celé kuchyně. Vestavěná myčka je určená zejména do kuchyňských linek vyrobených na míru.
Výhody:
- použitelné ve všech typech kuchyní
- zaručuje tichý chod
- design
- celá lze sladit s kuchyňskou linkou
Nevýhody:
- obtížné vyměňování za jinou myčku (zejména jiných rozměrů)
Volně stojící myčky
Tyto myčky stojí volně v prostoru a nejsou zabudované. Mají stěny ze všech stran. Lze ji dát i pod kuchyňskou linku, stačí odmontovat horní víko. Ohlídejte si ale, aby výška myčky nepřesahovala výšku linky. Vyrábí se standardně ve dvou šířkách: 45 cm a 80 cm.
Výhody:
- možnost umístit kamkoliv je potřeba
- snadná manipulace s myčkou
Nevýhody:
- jsou hlučnější než vestavěné myčky
Šířka myčky
Myčky se vyrábí buď úzké, nebo standardní. To znamená, že úzké mají šířku 45 cm a široké obvykle 60 cm. Jakou variantu zvolíte, záleží na tom, jaký máte v kuchyni prostor a kolik nádobí budete potřebovat umýt.
Energetický štítek
Tento štítek se netýká jen myček. Musí být vylepen na všech spotřebičích. Na štítku jsou veškeré údaje o spotřebiči, jako energetická třída, spotřeba energie, hlučnost, kapacita myčky, energetická třída sušení a roční spotřeba vody. Podle těchto parametrů se pak rozhodnete, jaký model si pořídíte, aby byl ekonomicky výhodný.
Hlučnost
Kuchyň je místností, která bývá spojena s jídelnou nebo obývacím pokojem. Zapotřebí je, aby myčka byla co nejtišší a nebyl její provoz slyšet do ostatních místností, případně aby nerušila v noci při spaní.
Nejtišší myčky vydávají hluk 39 dB, což je hodnota, která vás rušit nebude, pokud neplánujete trávit čas těsně vedle myčky. hlučnost vybírejte maximálně kolem 40 dB.
Spotřeba elektrické energie
Parametr, který je jedním z nejdůležitějších. Základem je třída A. Od ní se pak odvíjí další třídy, které mohou vykazovat lepší energetickou náročnost. Jsou pak označeny jako A+, A++ nebo A+++.
A+++ jsou modely, které spotřebují nejméně energie, tedy jejich provoz je finančně nejvýhodnější. Mají roční spotřebu okolo 170 kWh.
Funkce myčky
Funkce a programy jsou u myčky následující:
- Hlavní programy - Slouží pro běžné mytí nádobí v rozmezí teplot 50o až 70o
- Úsporné programy - Jedná se o programy, které vykazují menší spotřebu elektrické energie. Mohou však spotřebovat více vody.
- Programy pro silně znečištěné nádobí
Cena
Klasická, energeticky méně náročná myčka se dá rozumně pořídit do 10 000 Kč.
Spotřebiče, které stojí více, jak 10 000 mají tu nejlepší energetickou náročnost, nejnižší spotřebu vody a taky množství funkcí a programů.
Do nových kuchyní jsou úsporné myčky tou nejideálnější volbou, ale rozmyslete si, jaké funkce a programy budete potřebovat. Samozřejmostí je hledět i na spotřebu energie a vody.