Dítě po porodu
Každá nastávající maminka si v těhotenství přečte alespoň jednu publikaci o graviditě a jejím průběhu, ale i první hodiny po porodu. Proto není pro žádnou ženu velkým překvapením, když po porodu není její dítě krásně čisté, bez mázku po celém těle nebo petechiemi v obličeji.
Porod není žádná sranda
Některé ženy přesto mohou být trošku „rozčarované“, proto si pojďme společně říct, na co být po porodu vašeho děťátka připravené.
Na vzhledu novorozeného miminka se porod zkrátka podepíše. Představte si, že dítě než přijde na svět je devět měsíce „máčené“ v plodové vodě, při porodu musí zdolat mnoho hodin stlačování ve stahující se děloze a úzkém porodním kanálu.
Všimli jste si, že děti narozené císařským řezem jsou oproti těm narozený přirozenou cestou ve výhodě. Nejsou „zmuchlané“.
Většina miminka ještě po příchodu domů jsou vrásčité, mírně poškrábané, s oteklýma očima. Ale nebojte se, po několika týdnech se vše samo srovná.
Co vás na vzhledu „upoutá“?
Největší částí těla dítěte je při porodu hlavička. Její obvod je stejný jako obvod hrudníku. Vše se s růstem dítěte srovná. Aby hlavička mohla projít pánví matky je někdy stlačená, proto působí její tvar „divně“ – kuželovitě, zašpičatěle. Tlak na nedostatečně otevřené děložní hrdlo hlavu více zdeformuje a může vyvolat i otok. Do tří dnů zmizí, tvar hlavičky se srovná do dvou týdnů.
Mazlavá hmota. To je asi první myšlenka, když spatříte vaše děťátko. Ano, dítě má mázek po těle. Je to z toho důvodu, že mazlavá hmota pokrývá plod v děloze a chrání kůži při dlouhé pobytu v plodové vodě.
Mázek mají po celém těle děti, které se narodí předčasně. Děti narozené v termínu pohybu mívají mázek jen v kožních záhybech a pod nehty.
Miminka také pokrývá lanugo – jemné chloupky. Vidět je můžete třeba na zádíčkách, ramenou, čele a spánky. Během jednoho týdne vymizí. Předčasně narozené děti můžou být „ochlupacené“ více, dítě narozené po termínu lanugo nemají téměř žádné.
Největší částí těla dítěte je při porodu hlavička. Její obvod je stejný jako obvod hrudníku.Při porodu můžete od porodní asistentky nebo rodícího lékaře slyšet: „Maminko, vaše děťátko je pěkně vlasaté, už vidím hlavičku s pěkným kohoutem!“ Ale od klasických vlasů mají ty novorozenecké vlasy pramálo společného. Některá miminka se narodí skoro plešatá a jiným se dá hned česat pěkný kohout. Ale převážná většina miminek má vlásky jemné jako chmýříčko. Dětem později ty jemné vlásky nahradí vlasy většinou jiné kvality i barvy.
U holčiček i u chlapečků je patrný otok zevních pohlavních orgánů, hlavně u chlapců narozených koncem pánevním. Když kouknete na jejich prsa, můžou být také trošku zduřelá a dokonce z nich „vytékat“ bělavá nebo růžová tekutina. Viníkem je stimulace mateřských hormonů. Ty také můžou u děvčátek zapříčinit i bělavý nebo zakrvavělý výtok z pochvy. Není to vůbec nic výjimečného, tyto problémy vymizí během jednoho týdne.
U bílých dětí jsou běžné zarudlé skvrny na zátylku, na víčkách, na čele. Asiati, Jihoevropané a černoši – děti tmavší pleti mívají modrošedé zbarvení hlubších vrstev kůže (mongolské skvrny). Objevují se jim na zádech, na zadečku a někdy na stehnech a pažích. Těchto znamének se většinou děti „zbaví“ do čtvrtého roku svého života.
Nezhoubné cévní nádory, takzvané hemangiomy, jsou vystouplé, jahodově zbarvené skvrny různých velikostí. Nemějte obavy, po čase vyblednou do šedavé barvy a poté zcela vymizí.
Kdekoli na těle miminka se můžou objevit kávově zbarvená znaménka. Nejsou nebezpečná a většinou vyblednou.
Opět jsou na řadě mateřské hormony, které mohou způsobit u děťátka dočasně maličké uhříky a různé vyrážky.
Když se setká dětská pokožka s „prvním pobytem“ na vzduchu, někdy vznikají trhlinky nebo se objeví suchá kůže.
Zcela normální jsou také u novorozenců otoky kolem očí. Miminko si devět měsíců užívalo v plodové vodě ve vašem bříšku a potom si razil cestu na svět úzkým porodním kanálem. Tento otok se může i zhoršit díky masti, která se po porodu dítěti dává jako prevence proti infekcím. Během několika dnů otoky samozřejmě opadnou.
Děti bělochů se většinou rodí s modrýma očima, a to bez ohledu na to, jakou barvu očí mají jeho rodiče a jakou budou mít tedy v pozdějším věku. „Čokoládové“ děti se rodí s hnědýma očima.