X

Co dát kojenci k svačině?

2 min čtení

Co dát kojenci k svačině?

O miminkách do 6 měsíců věku není třeba psát. Tam je výživa jasná – pouze mléko. Po ukončeném 6. měsíci ale kojenec začíná dostávat různé příkrmy, a to jak ve formě masozeleninových polévek či kaší, tak také ovoce. Některé děti, které dostávají umělé mléko, bývají přikrmovány i dříve, ale vždy nejdříve až po ukončeném 4. měsíci věku.

K snídani dostává většinou šestiměsíční kojenec jen mléko, k obědu právě již zmíněný masozeleninový příkrm a jako večerní pokrm bývá zařazena do jídelníčku obilná kaše. Jako dopolení přesnídávku může dostat třeba kousek ovoce nebo koupenou ovocnou přesnídávku, jogurt nebo kousek pečiva. Odpolední svačina může být např. pečivo – rohlík, chléb, tzv. „loupáček“, šáteček, makovka; piškoty; kousek sýra – raději co nejméně slaný; ovoce – to, které dítě zvládne pokousat. To jsou svačinky, na kterých si dítě může pochutnávat samo třeba i v kočárku na procházce.

Jako svačinu na doma, u které je nutná maminčina asistence, může být např. jogurt (raději bílý, ale může být i ochucený), kukuřičné lupínky zalité mlékem (mohou být i z jiného druhu obilí, ale celozrnné ještě určitě NE !), různé pomazánky na pečivu, obilná kaše s čerstvým ovocem, pudink, apod. Pokud má vaše dítě rádo zeleninu, můžete mu jako odpolední svačinku připravit vařený kousek jeho oblíbené zeleniny. K pečivu může dostat zeleninu syrovou nebo též vařenou.

Takovéto svačiny se určitě hodí i pro děti starší 1 roku, tedy batolata. Batolata mohou již dostávat i různé ochucené tvarohy, pribináčky, termixy, dále různé müsli tyčinky, různé směsi müsli a ovoce, rozmanité druhy křupavých chlebíčků – rýžový, kukuřičný, apod. Zhruba od 18 měsíců můžeme dětem podávat celozrnné lupínky, ale i pečivo. V tomto věku už si dítě většinou samo řekne, na co má k svačině chuť. Důležité je ho ale trochu usměrnit, protože touha po sladkém je někdy veliká. Samozřejmě i sladkosti může dítě dostat, ale opravdu jen občas a hlavně s mírou.

Ohodnoťte článek