X

Příkrmy do čtvrtého (4.) měsíce

2 min čtení

Příkrmy do čtvrtého (4.) měsíce

Lékaři upozorňují na to, že maminky by rozhodně neměly začít přikrmovat své dítě ještě před tím, než dosáhne čtyř měsíců života. Podle lékařů je to totiž velmi nezodpovědné. Pokud toto pravidlo ženy poruší, vystavují své děťátko i samy sebe mnoha rizikům.

Bez blahodárného mateřského mléka

Přikrmování dítěte před čtvrtým měsícem z jeho stravy předčasně vytlačuje mateřské mléko, a tak snižuje jeho produkci u matky. To má v případě dítěte za následek nedostatečný příjem energie a živin z potravy. Mateřské mléko totiž na rozdíl od příkrmů obsahuje optimálním množství a optimální poměr všech nezbytných živin, které dítě pro svůj správný vývoj a růst minimálně do čtvrtého měsíce potřebuje.

Zavádění nemléčného příkrmu u dítěte mladšího čtyř měsíců by mělo být tabu také pro maminky, které nekojí a svému dítěti podávají kojeneckou výživu. Maminky by navíc svému dítěti (ať už kojenému, nebo nekojenému) neměly do jeho čtyř měsíců podávat ani žádné čaje či šťávy.

Riziko bakteriální nákazy

Mateřské mléko je pro miminko přirozenou potravou a už od narození je na ni jeho trávení adaptováno. A navíc, mateřské mléko jej chrání proti infekci. Pokud ale dítě začnete přikrmovat ještě před čtvrtým měsícem jeho života, hrozí u něj daleko vyšší riziko průjmových onemocnění a následné podvýživy, protože sliznice zažívacího ústrojí u kojenců do čtyř měsíců nemá vytvořenou dostatečnou obranu proti bakteriálním nákazám.

Menší ochrana před průjmy a záněty středouší

Dítě je dále v důsledku omezení příjmu mateřského mléka méně chráněno před průjmy, infekcemi dýchacích cest a záněty středouší. Do budoucna mu rovněž hrozí, že bude náchylnější ke vzniku cukrovky, alergie, obezity či anémie, než tomu je u kojených dětí nebo dětí na umělé výživě. Také existuje zvýšené riziko, že nebude mít v dospělosti a stáří tolik silné kosti.

Přikrmovat před čtvrtým měsícem je nezodpovědné

Když žena před čtvrtým měsícem života svého dítěte přijde o mléko, měla by jej spíš nahradit umělou kojeneckou výživou. Na českém trhu najdete celou řadu značek, žena by konkrétní značku kojenecké výživy měla vybírat především podle doporučení pediatra, k němuž s dítětem chodí do poradny.

Pokud ovšem žena o mateřské mléko nepřijde, zavádět příkrm u jejího ani ne čtyřměsíčního miminka by mělo být tabu a navíc, je to zcela zbytečné. Sama žena by si rovněž měla uvědomit, že se tímto nezodpovědným přístupem vystavuje mnoha rizikům. Kdyby dále kojila, děloha by se jí po porodu rychleji vrátila do původního stavu, trpěla by méně chudokrevností, po porodu by také rychleji zhubla, kojení by jí ochránilo před případnou rakovinou prsu, rakovinou vaječníků a osteoporózou a navíc by kojením více podpořila vznik citové vazby mezi sebou a svým miminkem.

Ohodnoťte článek