X

Jak často kojit?

2 min čtení

Jak často kojit?

Narodilo se vám miminko a nevíte, jak jej často kojit? Zeptáte-li se svého lékaře, odpoví vám, že co nejčastěji. Ideálně každé dvě až tři hodiny. Novopečená maminka by navíc zpočátku své dítě neměla přikrmovat umělou výživou, měla by jej tedy kojit výhradně z prsu, a to podle potřeby ve dne i v noci.

Doporučení lékaře

Lékaři se shodují, že je optimální dítě kojit osmkrát až jedenáctkrát denně. Minimálně však šestkrát denně. Maminka by měla mít na paměti, že jsou dny, kdy chce miminko pít mateřské mléko častěji a naopak. Děťátko mívá větší žízeň například tehdy, když je mu horko nebo když je nemocné.

Časový režim kojení

Jestliže své dítě kojíte, rozhodně nedbejte na přesné dvou- až tříhodinové intervaly. Časový režim není totiž nutné dodržovat vždy, a miminku tak vnucovat, co mu vlastně nevyhovuje. Ideální je kojit tehdy, když děťátko projeví o mateřské mléko zájem.

Je ovšem třeba myslet na to, že proluky mezi kojením by v průběhu dne neměly být delší než čtyři hodiny a přes noc delší než šest hodin.

Je důležité sledovat potřeby miminka

Maminka by navíc měla své dítě nechat pít z prsu tak dlouho, jak samo chce. Platí přitom pravidlo, že čím déle a častěji miminko mateřské mléko saje, tím více mléka se kojící ženě vytváří. Podle lékařů by mělo malé děťátko u prsů mámy strávit přibližně šest hodin denně. Při kojení je rovněž velmi důležité, aby žena prostřídala obě dvě prsa.

Kojení = spolehlivá antikoncepce?

Spousta maminek se spoléhá na to, že kojení je výbornou antikoncepcí. Opak však často bývá pravdou. I když budou své děťátko kojit minimálně šestkrát denně a nebudou jej přikrmovat umělou výživou, nemohou se v žádném případě spoléhat na to, že kojení bude fungovat jako antikoncepční metoda na sto procent.

Jestliže chtějí být kojící ženy opravdu spolehlivě chráněny, měly by svého gynekologa bezprostředně po porodu požádat o předepsání tzv. gestagenní hormonální antikoncepce, která nijak neomezuje tvorbu ani složení mateřského mléka a nemá nepříznivý vliv na kojené miminko.

Kojit: Ano, nebo ne?

Ne všechny ženy jsou schopny své děti kojit. Podle německé studie zaměřené na kojení a výživu kojenců, kterou provedl Spolkový institut pro vyhodnocování rizik, více než devadesát procent maminek sice začne v porodnici kojit, tento podíl však již při propuštění z porodnice klesá na sedmdesát tři procent. Do půl roku věku děťátka však vydrží kojit pouhých osmnáct procent.

Na vině je v tomto případě spousta faktorů. Jedná se nejen o zdravotní potíže, k nimž patří ucpaný mlékovod, zánět prsní žlázy či bolestivé nalití prsů. Některé ženy trpí také nedostatkem mléka. Velký vliv má rovněž rodinná tradiceženská psychika i jednoduše tvrdohlavé rozhodnutí, že žena prostě kojit nechce a nebude.

Ohodnoťte článek