Jak posílit zdraví pomocí brusinek?
Brusinky jsou velice oblíbené plody, jež se podobají borůvkám a ve stejnou dobu se také chodí trhat. Tyto dvě plodiny se však od sebe odlišují jak barvou, tak i chutí. Brusinky jsou červené a pyšní se kysele nahořklou chutí.
Jedná se o oblíbené ovoce, jež nás zásobí nejen spoustou vitamínů, ale dokáže zlepšit i zdravotní stav člověka. Látky, jež jsou v těchto menších červených plodech obsažené, mohou působit antibioticky. Dokáží tedy vyléčit různé záněty, jimiž může naše tělo trpět.
Nejčastěji se tyto plody používají v boji se záněty močových cest. Toto však není jediný blahodárný účinek na naše tělo. My se v následujících řádcích podíváme na to, co ještě mohou brusinky našemu tělu zajistit.
Brusinky nejen léčí
Jak jsme již poznamenali výše, brusinky se vyznamenali zejména na poli v boji proti zánětlivým onemocněním. To však není vše, co mohou tyto plody ovlivnit. Můžeme také zaznamenat pozitivní účinky na trávicí ústrojí. Brusinky totiž dokážou zklidnit a pročistit žaludek i střeva.
Zaručují tedy správnou funkci našeho trávení. Zažívání pro nás již nebude tak problematické, jako tomu bylo dosud. Plody brusnice se tedy vyznačují detoxikačními účinky, protože se podílejí na pročištění našeho organismus. Zároveň, pokud trpíte záněty v oblasti zažívacího traktu, pomohou vám účinné látky i v tomto směru.
Teď už od léčivých vlastností brusinek pryč. Měli bychom si také představit další účinky těchto blahodárných plodů. V brusinkách jsou v hojné míře obsaženy nejen třísloviny, jež mají protizánětlivé účinky, ale také vláknina, jež se stará o lepší funkci střev. Čím více vlákniny je v potravině obsaženo, tím více podpoří činnost vašich střev. Stejný účinek mají třeba i jablka.
Pokud se rozhodnete s pomocí těchto malých červených bojovníků zatočit s přebytečnými kilogramy, máte velkou šanci na úspěch. V plodech je obsaženo velké množství látek, jež pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Zároveň je pak ale třeba poznamenat, že by se to s jejich konzumací nemělo nikterak přehánět.
Brusinky totiž obsahují cukr, a to jsme se ještě nezmínili o průmyslově zpracovaných brusinkách. Na trhu jsou nabízeny různé marmelády či šťávy, které však obsahují mnohem více cukrů a dalších podobných látek než ty, jež obsahují plody natrhané přímo v přírodě. Pokud se i přesto rozhodnete konzumovat průmyslově zpracované brusinky dbejte na doporučenou denní dávku, jež by neměla v žádném případě překročit hodnotu 30 gramů.
Brusinky v kuchyni
I my sami si můžeme doma připravit výborné pochutiny z červených plodů. Můžeme si připravit třeba detoxikační odvar. K jeho přípravě budeme potřebovat čerstvé listy z brusnice. Stejným způsobem za pomoci plodů si můžeme připravit blahodárný brusinkový čaj.
Tradičně si však každý z nás při slově brusinka vybaví spíše knedlík se svíčkovou omáčkou, jež je obohacena o chutné brusinky, které jsou většinou kompotované nebo naložené, aby nám déle vydržely uskladněné.
Závěrem
Vychutnejte si váš oblíbený pokrm společně s červeným zázrakem. Užijte si charakteristickou chuť brusinek. Věřte tomu, že s jejich přiměřenou konzumací dokážete předejít i některým onemocněním a třeba i zredukujete svou váhu. To vám přeci za zkoušku stojí, že?