X

Jak na nás působí zdravé potraviny?

2 min čtení

Jak na nás působí zdravé potraviny?

Co je zdravé, to je dobré. A jinak tomu není ani v případě zdravých potravin - dvou slovíček, která v poslední době začínají zajímat stále více lidí. Pokud dbáte na vyváženou skladbu vašeho jídelníčku a zajímáte se o to, co vlastně jíte, pak by se termín zdravé potraviny měl stát středobodem i vašeho zájmu.

Co jsou to zdravé potraviny? Čím si zasloužily své označení? Přispívají nějakým způsobem našemu zdraví? Nebo se jedná pouze o reklamní trik, kterým se z nás obchodní řetězce snaží vymámit jen o něco více peněz?

Nebojte se, zdravé potraviny nepodléhají žádnému obchodnímu tlaku. Skutečně se jedná po potraviny, které jsou pro naše zdraví obrovským přínosem. Je jich několik a každá z nich má jiné pozitivní účinky. Chcete-li o zdravých potravinách vědět více, čtěte dál!

Co jsou to zdravé potraviny?

Pod pojmem zdravé potraviny si představte ten druh potravin, který je svým obsahem prospěšný pro naše zdraví. Předností těchto potravin jsou látky a složky, které jiné potraviny buď nemají, nebo nedisponují takovým množstvím. Zdravé potraviny by se v hojné míře měly objevovat v našem jídelníčku.

V dnešním článku si společně některé zdravé potraviny představíme a řekneme si, jak a čím působí na naše zdraví.

Batáty

Batáty neboli sladké brambory možná znáte z amerických filmů, kde je tento pokrm častou součástí slavnostní tabule. I u nás jsou sladké brambory volně k dostání a vy byste jim rozhodně měli přijít na chuť. Batáty jsou totiž známé pro vysoký obsah minerálních látek napomáhajících při buněčné stavbě. Budete-li je konzumovat pravidelně, napomůžete tak vašemu tělu zbavovat se toxických a odpadních látek. Zajímavostí je, že sladké brambory obsahují dvakrát větší množství vitamínu C nežli klasické brambory.

Pistácie

Jen málokdo by odolal této slané pochoutce, kterou můžete uzobávat například k bílému vínu nebo sýrům. Kromě toho, že většině z nás pistácie chutnají, jsou prospěšné pro naše zdraví. Je dokázáno, že dokážou odbourávat stres. Proto na ně spoléhejte ve chvíli, kdy budete nervózní, pomůže to.

Borůvky

Nebude to tak dlouho trvat a budeme si moci zajít do lesa nasbírat tyto fialovomodré bobule. I borůvky se právem řadí mezi zdravé potraviny a my vám hned řekneme proč. Obsahují totiž vysoký obsah vitamínu C a E, díky čemuž se pasují do role šikovného pomocníka proti celé řadě zdravotních neduhů. Mimo to posilují funkci imunitního systému a podporují paměť i činnost srdce.

Fazole

Že byste zrovna fazole, které si většina lidí pojí s nepříjemným nadýmáním, mezi zdravými potravinami nečekali? Vidíte, tak jsme vás překvapili! Fazole, jako luštěniny obecně, jsou pro zdraví velkým přínosem. Jsou známé pro vysoký obsah vitamínů skupiny B, napomáhají při očistě organismu a podporují srdeční činnost.

Ohodnoťte článek