X

Borůvky

Je to až k nevíře. Borůvka je taková malá bobulka a kolik toho dokáže udělat pro naše zdraví a štíhlou linii. To vše má pak přidanou hodnotu v tom, že tyto kouzelné modré kuličky mají příjemnou sladkou chuť, tedy aspoň v případě, kdy jsou pořádně dozrálé.

Při jejich sbírání bychom si však měli dávat velký pozor, abychom si je nespletli s vraním okem čtyřlistým, které blahodárné účinky nemá vůbec, protože je prudce jedovaté. Jeho plody se hodně podobají právě plodům brusnice borůvky.

S borůvkami je to jednoduché, pokud nemáte zahrádku, ale bydlíte poblíž lesa, můžete najít tyto chutné malé bobulky ukryté právě v tomto zákoutí. Majitelé zahrady si však mohou do svého zeleného království vysadit keříky, jež jim budou v sezoně plodit a nebudou se muset honit po lese, než si nasbírají pár kuliček na koláč. Vysazením do zahrádky pak předejdete i nežádoucím malým příživníkům – klíšťatům, jež často keříky v lesech hlídají.

Jak konzumovat borůvky?

Každý z nás si jistě vzpomene na dětství, kdy jsme pobíhali po lesích a hledali černomodré chutné kuličky, jimiž jsme se krmili. Pak jsme často domů přišli ve flekatém oblečení a maminky byly „nadšené“, protože ty fleky ani za nic nechtěly pustit. Tím jsou pochopitelně borůvky proslulé.

S těmito plody se však často setkáváme i v některých sladkých pokrmech. Připravit si z nich můžeme chutné plněné knedlíky, dorty, koláče, buchty, ale můžeme jimi také ozdobit třeba palačinky či zmrzlinové poháry. Udělat toho s nimi jde spousta, dají se lehce kombinovat s ostatními druhy ovoce, takže skvěle doplní oblíbený ovocný salát.

Borůvky se však dají použít i jako přírodní barvivo. Pokud se tedy chystáte udělat dort s fondánem a chcete si pohrát s barvičkami, zkuste na fondán rozmačkat pár borůvek, ty vám pomohou vykouzlit krásně fialkovou a světle či tmavě modrou barvu.

Blahodárné účinky na naše zdraví a štíhlou linii

Borůvky jsou významným bojovníkem s velkým množstvím zdravotních problémů. Tyto léčivé bobulky můžeme považovat za nejvhodnějšího bojovníka s průjmovými onemocněními. Jak jsme již poznamenali výše, jejich hlavní devizou je výborná chuť, takže u nemocného nevyvolají žaludeční problémy. S jejich užitím tak zajistíme i to, že si naše tělo v sobě uchová dostatečné množství tekutin, my tak předejdeme možné dehydrataci našeho organismu.

Průjmová onemocnění však nejsou jediným neduhem, jenž můžeme s borůvkou či borůvkovým čajem zažehnat. Pokud trpíte na vysoký krevní tlak, tyto malé bobulky vám tlak pomohou snížit. Nejvíce zdravých látek, které mimo jiné působí i na nádorová onemocnění, problémy s trávením, ale také na dýchací problémy, je obsaženo v barvivu myrtilin. Toto barvivo v sobě ukrývá spoustu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

Dámy, pokud každý měsíc trpíte na bolestivou menstruaci, třísloviny obsažené v modrých kuličkách, vás od těchto problémů oprostí. Dokáží zmírnit silné krvácení, ale pomohou usnadnit i období přechodu, které pro ženy není nijak příjemné.

Dalším důvodem, proč bychom si měli borůvky dát s chutí, je to, že účinně dokážou udržet vaši linii. Pokud držíte dietu, pomohou vám s hubnutím. To vše absolvujete s příjemnou chutí rozplývající se na jazyku. Kdo by si mohl přát více?

Jaké látky borůvky obsahují?

V borůvkách je uzavřeno velké množství látek, jež pozitivně ovlivňují náš zdravotní stav. Jedná se zejména o vitamín C a další podobné látky blahodárně působící na náš imunitní systém.

Velmi účinnou látkou, kterou naše tělo potřebuje ke své správné funkci, je železo. Borůvky jsou na tuto látku opravdu hodně bohaté. Zkuste je a uvidíte, že nebudete litovat. Zlepší se váš zdravotní stav, ale pomohou vám i v boji s přebytečnými kilogramy.