Znáte tofu?
Tofu je pojem, nad kterým někteří jen nelibě pokrčí nos a jiní jej budou vychvalovat až do nebes. Často se o něm říká, že nemá vůbec žádnou chuť ani vůni. Což je vlastně pravda - tofu ve své prvotní podobě opravdu žádnou chutí nevyniká. Možná právě proto je mezi námi tolik jeho odpůrců, kteří mu nemohou přijít na jméno. Na vině ale není samotné tofu - na vině je fakt, že nikdo z nich neochutnal jeho upravenou podobu.
Zatímco ještě před několika lety bylo tofu dostupné jen v obchodech se zdravou výživou či jiných specializovaných prodejnách, dnes na něho narazíme prakticky v každém obchodě - objevuje se v malých krámcích, supermarketech, hypermarketech a dokonce i v drogerii. Kdo by to byl ještě nedávno řekl, viďte?
Co je vlastně tofu?
Teď se již dostáváme k samotnému jádru věci - tedy co to tofu vlastně je? Z čeho se vyrábí? Jaký je proces jeho výroby? V jakých podobách si na něm dnes můžeme pochutnat?
Tofu je ve skutečnosti sýr, potažmo tvaroh. Vyrábí se totiž podobně jako sýr, ale k jeho výrobě je používáno sojové mléko - konkrétně sojový nápoj získaný ze sojových bobů. Jedná se tedy o produkt čistě rostlinného původu, což je jeden z hlavních důvodů, proč se tofu tak hojně vyskytuje v jídelníčcích veganů. A samozřejmě nejen těch.
Odkud tofu pochází?
Možná vás to překvapí, ale ona bílá kostka - i tak se tofu někdy přezdívá - má své kořeny až v Číně. Tam se jedlo už koncem druhého století před naším letopočtem, což znamená, že na náš talíř urazilo pořádný kus cesty. Klobouk dolů. Zajímavostí je, že se i po tolika letech jeho výroba nijak výrazně nezměnila. V sedmém století se tofu dostalo do Japonska, do Evropy až v polovině 20. století.
Když jsme zmínili proces výroby, pojďme si jej představit trochu blíže. Jak již bylo řečeno - základem tofu není kravské mléko - jak se mnozí mylně domnívají - ale sója. Sojové boby se nejdříve propláchnou, na několik hodin namočí a následně i s vodou rozmixují. Vzniklá kaše se poté vaří a pasíruje, čímž se oddělí mléko od pevné složky. Té se říká okara. Oddělené mléko se následně nechá srazit a tím vznikne tofu. Nutno dodat, že srážení představuje nejdůležitější část procesu.
Tofu a bílkoviny
Že je tofu především mezi vegany hodně oblíbené, je dávno známá věc. Důvodem je vysoký obsah bílkovin, které vegani potřebují jako sůl. Zároveň neobsahuje žádné nasycené mastné kyseliny ani cholesterol. Naopak v něm najdete nenasycené mastné kyseliny a hodně vlákniny, což je určitě bod k dobru. Podotkneme, že se v tofu ukrývá i spousta vitamínů skupiny B a minerálních látek - konkrétně pak vápníku, železa a hořčíku.
Není tofu jako tofu
Když se řekne tofu, spousta lidí si představí nevzhlednou bílou kostku čehosi, co nemá vůbec žádnu chuť ani nijak nevoní. Prostě fuj. Ve skutečnosti si v dnešní době můžete pochutnat na několika modifikacích tohoto výrobku. Prodává se tofu marinované, bazalkové, česnekové i uzené. Nechybí ani tofu s chilli, zeleninové nebo bylinkové. Každému podle jeho chuti.