X

Česnek

Česnek
V jídelníčcích se často objevuje produkt z našich zahrádek, jenž se postará o to, že budeme zdraví jako řípy. Jeho ostrost se odvíjí od toho, kde byl vypěstován. Jedná se o česnek. Na našich zahrádkách si jej můžeme vcelku snadno vypěstovat a garantujeme, že ten domácí bude mít grády. Je to totiž něco jiného než česnek nakoupený na pultech potravinových řetězců. Ten byl většinou vypěstován na polích v Číně.

Česnek je zařazován ke koření a je jedním z nejoblíbenějších druhů u nás. Používáme jej hodně často. Dalo by se říci, že každý druhý pokrm obsahuje alespoň stopové množství tohoto koření.

Česnek se řadí k trvalým rostlinám, ty mají kulovitou cibuli, jež roste pod zemí a skládá se z několika stroužků ukrytých pod slupkou. Každý stroužek má tvrdou kůrku, kterou je nutno odstranit, než jej použijeme.

Blahodárné látky v česneku

Česnek obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Nejbohatší je na vitamíny A, B a C, dále pak na látky jako jsou selen, jód a vápník. Objevit v něm můžeme také v hojném zastoupení vodu, bílkoviny, škrob, železo, měď, sodík a spoustu dalších, zdraví prospěšných látek.

Léčivé účinky česneku

Již dlouho víme o tom, že česnek je velice účinným spolubojovníkem s mnoha různými onemocněními. Léčivé účinky česneku jsou často využívány coby dezinfekce. Zároveň díky obsaženým látkám posiluje náš imunitní systém a my se tak nemusíme bát každé chřipkové epidemie.

Česnek kromě zmíněné dezinfekce podporuje snadné a rychlé hojení řezných a bodných ran.

S pomocí česneku podpoříme i naši žádostivost. Zvyšuje totiž sexuální apetit a podporuje sexuální výkonnost.

Jeho účinky můžeme hledat také v oblasti podpory trávení. Tím, že je ostrý, podporuje správnou funkci trávicího systému. Zároveň se už nemusíme obávat problémů s plynatostí. S jeho pomocí se zlepší proces látkové výměny.

Snižuje také vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Pokud víte o tom, že někdo u vás v rodině onemocněl rakovinou, zkuste tomuto onemocnění předcházet s pomocí česneku. Je to totiž velice účinný spolubojovník proti této zákeřné nemoci, jež dokáže člověka připravit o život.

Česnek si dokáže poradit i s vysokým krevním tlakem. Dokáže pomoci ve stresových situacích, jež často uměle zvyšují tlak krve. Jednou ranou tak s jeho pomocí zabijete hned dvě mouchy.

Česnek v kuchyni

Česnek je výborným kořením. Můžeme jej usušit, nadrtit, používat v prášku nebo si jej dát jen tak čerstvý. Česnek můžeme pokrájet na malé kousíčky a přidat třeba do zeleninových salátů. Dochutit s ním můžeme naše oblíbené omáčky či obložené talíře. Pokrmy tak dostanou pořádný říz.

V případě problémů s pálením žáhy či zažívacích potíží bychom měli být s dávkováním česneku obezřetní.

Pokud jste polévkoví, můžete si připravit výbornou česnečku či bramboračku. Ingredience můžete přidat dle své vlastní chuti. Máte-li rádi opečené tousty nebo topinky, můžete si je též potřít stroužkem česneku. Krajíček chleba tak dostane správnou štiplavou chuť.

Stroužek česneku můžete použít i pro ochucení nějakého lahodného nápoje, ať už se jedná o zeleninový džus, smoothie, nebo třeba šťávu.

Znáte tofu?

Zdravý životní styl 2 min čtení

Tofu je pojem, nad kterým někteří jen nelibě pokrčí nos a jiní jej budou vychvalovat až do nebes. Často se o...