X

Jak posílit zdraví pomocí ibišku?

2 min čtení

Jak posílit zdraví pomocí ibišku?

Milujete čaj, jenž je obarven na červeno a pyšní se specifickou chutí? Nejčastěji jsou tyto čaje ovocné, protože se tato rostlina s ovocem skvěle doplňuje. To však není vše, co vše se dá z této rostlinky vyrobit. Existuje spousta druhů této rostliny, jejichž kořeny lze najít v Indii, Číně, ale třeba i v Africe.

Ibišek je bylina, jež se pyšní svými léčivými účinky. Měli bychom však zmínit i to, že se jedná o výbornou pochutinu a potravinu. Většina z nás si tedy nejen ráda pochutná na čaji, želatině. Ibišek se dá zároveň použít i coby potravinářské barvivo, jež vašemu pokrmu dodá sytě červenou barvu.

Jaké látky jsou obsaženy v ibišku?

Květy ibišku jsou bohaté na spoustu vitaminů, minerálů, ale i dalších zdraví prospěšných látek. Látky z této byliny udělají radost nejen milovníkům pamlsků a čajů, ale také těm, kteří se snaží ve svém volném čase pracovat v posilovnách na svém těle. Ibišek je významný díky vcelku vysokému obsahu tuku a bílkovin, avšak nalezneme v něm třeba i vitamín C a minimálně 1 % minerálních látek.

Jaké neduhy může pomoci ibišek vyléčit?

Ibišek je rostlina, jež dokáže ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi. Pokud s ním máte problémy i vy, vařte si ibiškové čaje. Problém bude snadno zažehnán. Zároveň můžeme s klidným svědomím tvrdit, že ibiškový čaj dokáže velice blahodárně působit na vysoký krevní tlak, jenž dokáže efektivně snížit.

Vědci však objevili v ibišku některé látky, které dokáží vaše tělo uchránit před útoky rakovinných buněk. Pokud máte problémy při trávení, věřte tomu, že i toto může ibišek pozitivně ovlivnit. Ženy, které často trpí na bolestivou menstruaci, by měly také pít čaje či konzumovat pokrmy s ibiškem.

Je důležité zmínit, že je i spousta dalších neduhů, na něž ibišek pozitivně působí. Kromě již výše zmíněných potíží pak můžeme očekávat pozitivní vliv na posílení imunitního systému, zároveň můžeme vyzdvihnout antibiotické a dezinfekční účinky této rostliny. Pokud často trpíte na záněty močových cest, zkuste si vařit ibiškové čaje, protože tato bylina dokáže dezinfikovat i močové cesty a ledviny.

Ibišek však dokáže ovlivnit i pocení. Pokud se tedy hodně potíte a je vám to nepříjemné, pokuste se konzumovat květy této byliny. Všichni, kteří touží po redukci své váhy, můžeme tedy s klidným svědomím říci, že i jim tato bylina pomůže. Našli bychom však pochopitelně i spoustu dalších neduhů.

Co se konzumuje?

Z této byliny se dají pouze velmi mladé tobolky, ty se dají konzumovat buď čerstvé, nebo si je můžete usušit, zmrazit nebo konzervovat. Dále je však můžeme i třeba smažit či vařit. Neměli bychom zapomenout na to, že chuť je specifická, a proto bychom si měli dávat pozor při dochucování, abychom si pokrm nezkazili zbytečným kořeněním.

Tobolky můžete také přimíchat do domácí čajové směsi. Čajovou směs necháte vylouhovat ve vroucí vodě a po určité době můžete scedit a pít. Čaj se dá pít jak za tepla, tak i za studena a je velice chutný.

Závěrem

Zkuste ochutnat tuto zdravou bylinku. Věřte tomu, že vás osloví, ať už čaj nebo coby pochutina. Ibišek vám určitě zachutná a nebudete si umět představit další život bez něj.

Ohodnoťte článek