X

Recenze a dlouhodobé zkušenosti s MacBook 12 (včetně polití čajem)

6 min čtení

Recenze a dlouhodobé zkušenosti s MacBook 12 (včetně polití čajem)

Živí mě internetový marketing, takže u počítače trávím prakticky všechen pracovní čas a na internetovém přípojení jsem závislý.

Jako většina kluků jsem začínal na počítačích s Windows. Od stolního počítače jsem s postupem let přecházel na notebooky a zpátky ke stolním počítačům. U notebooků jsem si vybíral podle poměru cena/výkon. Z něj většinou vyšel nejlépe Acer, ale spokojený jsem nebyl. Každé dva roky mi notebook za zhruba 24 tisíc odešel.

Po radě kamaráda jsem přešel na Macbook Pro z roku 2012. Stál sice 30 tisíc, ale ve finále je vlastně levnější, protože slouží jako druhý počítač v domácnosti do dnešního dne (2020). Kdybych to rozpočítal na roky, dělá to 3 750 Kč ročně. To je levnější než 12 000 ročně za Acer a podobné značky. Tolik ke kvalitě Apple produktů. Nikdy jsem si Apple nepořizoval kvůli tomu, abych na někoho dělal dojem. Jen se mi to zkrátka vyplatí.

Další Macbook jsem si pořídil v roce 2016 už jen kvůli upgradu. Jak jsem psal, starý slouží dodnes. Jako nástupce jsem si vybral maličký 12″ MacBook. Díky výše popsaným zkušenostem jsem se nebál za něj dát 40 tisíc. (Dnes už je samozřejmě levnější, levněji získáte i tu výkonnější verzi - aktuální cena výkonnější verze.)

Sice všude psali, že má slabý výkon, ale pak jsem zjistil, že ten slabý výkon je stejně vyšší, než můj stávající PRO a bylo rozhodnuto.

Jaké jsou mé zkušenosti po 4 letech každodenního používání "dvanáctky" jako hlavního pracovního nástroje?

Praktická velikost

Pořídil jsem výkonově slabší verzi modernizovaného MacBooku z roku 2016. Prakticky od toho dne jsem neplánovitě přestal používat iPad mini. 12″ Macbook totiž plně nahradí notebook i tablet zároveň.

Je jasné, že raději vytáhnete počítač, než byste cokoliv řešili z iPadu, ale většinou se vám nechce vytahovat tu velkou mašinu. U 12″ MacBooku vám ale nebude vadit tahat počítač na klín klidně v tramvaji. Je totiž srovnatelně malý jako běžný iPad a menší než třeba časopis Forbes. Na meetingy ho přenáším klidně otevřený a držím ho jen za dva prsty. Notebook visí podél těla. Jakýkoliv jiný počítač konkurenčních značek by se pravděpodobně ulomil, nebo bych slyšel vrzat ty laciné plasty.

O lehké váze a malých rozměrech je asi zbytečné psát, na cesty a mobilní kancelář nic lepšího nenajdete. Otázka tedy zní, jestli se dá použít také jako hlavní pracovní nástroj do kanceláře na stůl a jestli může být vaším jediným počítačem? Právě na to se v této recenzi zaměřím.

USB-C

Takhle vypadá můj pracovní stůl. Jedno z mnoha pracovních rozložení v průběhu těch 4 let. Jak vidíte, rozměr obrazovky jsem u stolu vyřešil externím monitorem. Pokud si ho nepořídíte, budete si trochu ničit záda krčením hlavy dolů.

Macbook 12

Ten můj monitor má dokonce USB-C připojení, což je geniální, protože mi tím nahradil hub. Monitor má v zadní části běžné USB zdířky, kam jsem zapojil klávesnici a reproduktory. Připojuji tam i flashky a externí disk pro zálohování přes Time Machine. Celou stanici tak připojím a odpojím jediným kabelem. Monitor přes ten jediný kabel také notebook nabíjí.

Tip, který vám bez dlouhodobých zkušeností nikdo neřekne: Připojení k LG monitoru často blbne. I u různých modelů monitorů. Když se to stane, tak se notebook jakoby připojuje a odpojuje ve frekvenci jednou za vteřinu a nepřestane to.

Vyptával jsem se ostatních a doporučili mi kvalitnější USB-C kabel. To nepomohlo. Nakonec jsem vypozoroval, že se to děje jen při nízkém procentu baterie. Stačí notebook nabít nad 50 % a je po problému.

Běžný pracovní den je vyřešený. Co ale v terénu? Jak si poradím s jediným USB-C konektorem?

Všude s sebou tahám 2 maličkosti. Tahám flashku Adam Elements Roma 64, která má otočný kloub s USB-C konektorem na jedné straně a běžným USB na druhé. Díky ní mohu přenášet data mezi libovolnými počítači, přenášet fotky do fotolabu k vyvolání a podobně.

Druhá věc, kterou tahám, je klasická redukce USB-C/USB od Applu. Tu jsem zatím použil jen na cizí flashky, na tiskárnu, kterou mám doma a na připojení externího disku. Flashka i redukce jsou miniaturní, není to jiné, než všude tahat sluchátka.

Jiné příslušenství zkrátka nepotřebuji.

Mám sice hub z obrázku dole, ale nepoužívám ho a ani vám ho nedoporučím. Kromě toho, že ho k ničemu nepotřebuji, se také pekelně zahřívá a mám pocit, že ten USB-C samec se musí zákonitě jednou utrhnout. Působí na něj velká páka, když manipulujete s celým hubem. Pokud něco takového chcete, pořiďte si něco s malým kablíkem, ať se nemusíte bát s MacBookem manipulovat.

Aktualizace: Už se to utrhlo 🙂

Výkon

Výkonově mi notebook naprosto dostačuje na cokoliv, co dělám, ale to hodně závisí na vaší práci. Pokud často pracujete s fotkami ve vysokém rozlišení, videem a podobně, je dost pravděpodobné, že vám stačit nebude.

Když se začne zpomalovat, stačí ho (po měsících bez vypnutí) restartovat. Běžné zpomalení má v mém případě totiž na svědomí spíš to, že jsem po nákupu nepoužil čistý systém. Přenáším si zálohy i s bordelem ze starého. Takže jsou tam i 8 let staré soubory po nesprávně odinstalovaných programech a podobně.

Co mi už trochu přestává stačit, je RAMka. 8GB je málo, pokud chcete současně používat Photoshop, 10 kancelářských programů a ještě mít desítky otevřených záložek v prohlížeči.

Výdrž

Výdrž sice nemám změřenou, ale díky ní nenosím nabíječku. V kanceláři se mi MacBook nabíjí skrz monitor, nabíječku tedy nechávám doma a ještě jednu dokoupenou mám u táty, kam často jezdím. Ještě se mi, myslím, nestalo, že bych baterku někde venku vyčerpal. Nemusím ji tedy vůbec řešit.

Force Touch trackpad a klávesnice

Force Touch jsem si párkrát vyzkoušel, abych věděl, co v jakém programu udělá silnější stisk a jakou odezvu dostanu do prstů, ale jinak ten silnější klik nepoužívám. Jedno vám ale povím, klasické kliknutí je nebe a dudy ve srovnání s iPhony. U nových iPhonů máte pocit, že se dá procvaknout celá spodní část telefonu, zatímco v MacBooku dostanete odezvu skutečně jen na tom jediném místě, kam jste klikli. MacBook dává ideální odezvu, iPhone dává u svého ne-mechanického Home buttonu spíš pocit, že je celý telefon nedocvaknutý. Vždy si vzpomenu na staré Nokie s výměnnými kryty.

Pokud jde o klávesnici, píše se na ní skvěle, přes den vás nic neruší, ale pokud něco budete psát v noci vedle spící manželky, zjistíte, že je opravdu hlučná (ne ta manželka, ale ta klávesnice).

Aktualizace: po 4 letech psaní se jakoby rozmazává bílý popis u dvou kláves. Nic, co by mi nějak vadilo.

Odolnost

Jak už jsem v názvu prozradil, podařilo se mi polít MacBook čajem. Šlo o plný půllitr horkého čaje, který mi kočka překlopila rovnou na klávesnici. Zkusil jsem notebook okamžitě vytáhnout za víko do vzduchu, ale už bylo pozdě, vlna čaje se přes něj už celá přelila.

Začal jsem okamžitě sušit toaletním papírem, co šlo. Pak jsem Macbook umístil na noc do pekáče plného rýže. Ta má tu vlastnost, že do sebe nasává vlhkost. Dal jsem si pozor, abych nedal rýži na konektory a větrací otvor. Bohužel mi ale nedošlo, že rýže má mezi zrnky spoustu jemnějšího bordelu. Měl jsem dát mezi rýži a notebook alespoň nějakou látku. Kvůli tomu se mi dostal ten písek mezi klávesy.

Pár týdnů to ještě pod některými klávesami křupalo, ale stačilo stiknout klávesu s větší silou a drobek tím rozdrtit a vyklepnout. Dnes už tam nic nekřupe.

Ten den přestal fungovat zvuk. Systém si myslel, že jsou zapojeny sluchátka ve zdířce a tak integrované reproduktory vypnul. Nešlo to systémově nahodit, ani když jsem profouknul zdířku. Možná se tam něco zalepilo tím sladkým čajem, ale kupodivu hned druhý den ráno bylo po problému. Zvuk opět funguje naprosto normálně a jinou závadu jsem nenašel.

Aby to se mnou neměl MacBook tak lehké, nedávno jsem ho zapomněl v kufru auta přes noc v mrazech. Druhý den jsem ho otevřel a ze všech stran musel setřít rosu, včetně klávesnice. Na obrazovku jsem mohl prstem malovat obrázky, jak byla zamlžená. Naprosto žádný následek to ale nezanechalo, ani vypnout nepotřeboval. Vše funguje normálně a já ho každý den používám naplno bez omezení.

Obdivuhodné.

Závěr

Odpověď na úvodní otázku je jednoznačně kladná. Pokud na počítači nestříháte videa a nepaříte hry, 12″ MacBook dokáže plně zastat funkci primární pracovní mašiny do každé situace. Stačí k tomu dobrý externí monitor.

4.5/5 - (2 votes)