X

Praktický průvodce sociální sítí Facebook

6 min čtení

Praktický průvodce sociální sítí Facebook

Nejpoužívanější sociální síť Facebook láká každý den k registraci stovky tisíc nových uživatelů z celého světa. Jak používat účet na Facebooku a k čemu můžete sociální síť využít? Poodhalte její kouzlo a jistě jí brzy propadnete i vy. 

Facebook jako nezbytná součást dne

Sociální síť Facebook je primárně určená k tomu, aby lidé mohli udržovat kontakty s přáteli a rodinou. Rychleji si sdělovali informace a nechávali ostatní nahlédnout do novinek z každého dne.

Prostřednictvím Facebooku uvidíte, co je zajímavého u vašich blízkých a přátel, podělíte se o zážitky z dovolené a pochlubíte se fotkami dětí nebo nového automobilu. Budete v kontaktu i s přáteli žijícími na jiných kontinentech a neztratíte vazbu s bývalými spolužáky. Můžete si dopisovat prostřednictvím chatu, zakládat soukromé události nebo vlastní stránky. 

Celosvětově má Facebook přes 300 milionů uživatelů. Mimo běžné občany se k Facebooku připojily i firmy a instituce. Ty Facebook využívají jako reklamní kanál a informují potencionální zákazníky nebo stávající klienty o zajímavých skutečnostech. 

V neposlední řadě je možné pomocí Facebooku vydělávat i peníze, ale to už vyžaduje pokročilou znalost a obvykle i propojení na další sítě nebo e-shopy. 

Uživatelé jsou k Facebooku obvykle připojení celý den a pravidelně kontrolují co se děje u jejich přátel. Facebook se tak stává nedílnou součástí našich životů. 

Na Facebooku bezpečně

Dříve než se připojíte k síti Facebook, seznamte se blíže s tím, jaká data o vás shromažďuje. Jelikož se vám na Facebooku bude zobrazovat i reklama, bude záměrem inzerentů nabídnout vám takové zboží, o které se zajímáte. To znamená, že Facebook bude monitorovat vaše zájmy, konverzace, a dokonce i stránky, které prohlížíte na svém počítači.

Informace má společnost k dispozici i poté, co účet smažete. Proto nejprve zvažte, zda jste ochotni přijmout takový závazek a stále myslete na to, že musíte pečlivě zvažovat co na Facebook napíšete a jaké fotky zveřejníte. 

Facebook je zábava, ale vyžaduje i zodpovědný přístup. 

Facebook přihlášení a registrace

Registrace na Facebooku je poměrně jednoduchá a intuitivní. Účet je zdarma. Na stránkách Facebook.com se vám objeví okno k registraci, kde vyplníte jméno, příjmení, heslo, pohlaví a datum narození. Na email vám následně přijde potvrzení o založení účtu. V něm rozkliknete odkaz a registrace se vám potvrdí. 

Při registraci můžete zadat skutečné jméno a příjmení, což umožní lépe navázat kontakty s přáteli, přátelé vás snadněji najdou nebo použít přezdívku, či zkrácení jména. To vám zajistí o trošku více soukromí, ale zároveň budete skryti pro celou řadu osob, které znáte, ale hledají vás pod skutečným jménem. 

Facebook přihlášení a registrace

Po registraci na Facebooku se vám doslova otevírá nový virtuální svět.

Facebook přihlášení najdete v modrém horním pruhu. Po přihlášení začněte vyplněním informací o vaší osobě a přidejte profilovou a úvodní fotku. Alespoň profilová fotka by měla být o vás a zachytit váš obličej, přátelé vás pak lépe najdou. 

Pečlivě zvažte, které informace odhalíte veřejně a které by měly zůstat jen soukromé. 

Pak už se vám otevírá vaše Timeline. V překladu to znamená časová osa, někdy je označována jako vaše zeď. Ta vás bude provázet po celou vaši existenci na Facebooku. Sem budete psát vaše myšlenky, pocity, vkládat fotky, komentovat společenské dění a sdílet zajímavé informace. 

Teď už se můžete pustit do budování vlastní sociální sítě. Ve vyhledávacím panelu začněte psát jména přátel, které si chcete na Facebook přidat. Tyto přátelé přes Facebook oslovíte a požádáte o přátelství.

Jakmile jej potvrdí, vzájemně sdílíte informace a můžete si posílat zprávy přes takzvaný Messenger. Messenger má i svou samostatnou aplikaci pro mobilní telefony.

Postupně vám systém začne nabízet i další osoby, které pravděpodobně znáte a počet přátel na Facebooku se bude rozrůstat. Přátelé si můžete rozdělit i do určitých skupin, jako například rodina, spolužáci. Přítele můžete i ze seznamu odstranit volbou Odebrat z přátel u jeho jména v seznamu přátel. 

Jak používat Facebook

Jakmile si vytvoříte seznam přátel, začnou se vám na newsfeed (hlavní stránce) objevovat příspěvky a statusy z jejich života. U každého příspěvku si můžete rozkliknout menu a nastavit si, zda chcete, aby se vám příspěvky od uživatele zobrazovaly. Rovněž se můžete rozhodnout o tom, kdo může a kdo nemůže vidět vaše vlastní příspěvky.

Co se vlastních příspěvků týká, tak i zde existuje určitá etiketa a samozřejmě i pravidla bezpečnosti. Pečlivě zvažte zveřejňování fotek malých dětí nebo fotek v nelichotivých pózách. Myslete na to, že je to stejné, jako by fotka vyšla na titulní stránce světových novin.

Facebookový profil prochází nejen vaši přátelé, ale třeba i potencionální budoucí zaměstnavatel nebo váš současný nadřízený. Nevhodné jsou rovněž statusy popisující zřejmé události, jako například že venku prší. Příspěvky vybírejte pečlivě a tak, aby byly zajímavé pro ty, se kterými sdílíte soukromí. 

Vlastní informace budete přidávat přes zobrazené pole pro status. Píše se v něm: Co se vám honí hlavou? Každý příspěvek můžete doplnit o fotografii, soubor, animaci, video a další volby. 

Facebook status

Platí pravidlo, že méně, je rozhodně více. Nevkládejte na profil každý článek, který si přečtete, nedávejte like (to se mi líbí) každému příspěvku. Veškerá taková aktivita se zobrazuje i vašim přátelům. 

Zmíněné tlačítko: to se mi líbí, je obrovskou hybnou silou Facebooku. Ukazujete váš zájem, podporu. Také jeho prostřednictvím rozšiřujete sdělení dál. V případě komerčních sdělení jste příspěvku udělali bezplatnou reklamu. Proto i zde mačkejte tlačítko s mírou. 

Každý zveřejněný příspěvek vašich přátel můžete komentovat nebo jej pomocí tlačítka sdílet či zkopírovat na vaši zeď. 

Na stránce naleznete celou řadu dalších užitečných a zábavných nástrojů jako například označování přátel, sledování, události. Se vším se postupně jistě seznámíte. 

Návod na nastavení soukromí

Soukromí na Facebooku je citlivou kapitolou a často diskutovanou problematikou. Na vině není jen společnost a nedostatečné zabezpečení, ale i samotní uživatelé, kteří jsou ochotní sdílet i velmi citlivé informace. 

Kdo uvidí vaše příspěvky:

Můžete si vybrat koho přidáte do svých přátel. Opatrní buďte zejména při přidávání osob z vašeho profesního života. Kolonka se jmenuje přátelé. Tedy by se mělo jednat o osoby k nimž máte blízký vztah. Nejedná se o náhodné známé z jednodenního školení. S nimi podrobnosti z vašeho života určitě sdílet nechcete. 

Při přidávání příspěvků rozklikněte kolonku Kanál vybraných příspěvků a vyberte, kdo může vidět daný příspěvek. Je možné zveřejnit příspěvek jen pro několik málo přátel nebo naopak zakázat zobrazení určitým osobám. 

Kdo uvidí váš profil:

Rozklikněte nenápadnou bílou šipku na konci horního menu a zvolte Nastavení. Dostanete se do podrobného nastavení vašeho profilu. Vlevo zvolíte možnost soukromí. Položku po položce se můžete rozhodnout, komu je určen jednotlivý obsah. 

Kdo vás může označit:

Ošemetné je zejména označování osob na fotografiích. Pokud vás někdo označí, okamžitě se fotka objeví i na vaší stránce všem přátelům. A že to nemusí být zrovna lichotivý obrázek je zřejmé. Proto si upravte volbu a nenechte se od nikoho v příspěvcích nebo fotografiích označit. 

Nastavení soukromí na Facebooku
Nastavení soukromí na Facebooku

Propojení s dalšími aplikacemi

Facebook je možné provázat s celou řadou dalších aplikací a sítí. I zde však musíte udělit souhlas. 

(Ne)nechte se sledovat

Facebook dává každému možnost, aby nechal svůj profil sledovat i veřejně. Toho využívají zejména slavné osoby a ti, kterým Facebook slouží k prezentaci a výdělku. Na svém profilu povolíte volbu sledování a profil, a tedy i jakýkoliv příspěvek, si může zobrazit i osoba, kterou nemáte v přátelích. 

Facebookové aplikace a hry

Síť toho umí spoustu, neustále se doplňuje a vylepšuje funkce. Oblíbenou zábavou je hraní her nebo poslech hudby. Umí i virtuálně objímat, šťouchat a posílat dárky. 

Události pro vaše blízké

Přes tlačítko Události v levé části můžete přidat událost. Vyberete datum a čas konání, napíšete popis a pozvete hosty. Každý vám potvrdí, zda se události zúčastní. Společně pak můžete komentovat a podělit se o detaily jen mezi pozvanými členy. Můžete tak pozvat blízké na oslavu narozenin nebo posezení v kavárně. 

Návod na založení facebookové stránky

Firmy i jednotlivci si zakládají vlastní stránky a využívají je k propagaci. Tady najdete odkaz na vytvoření stránky. Vyberete si z nabízených kategorií, o jaký typ stránky se jedná a zvolíte název stránky. Poté nastavíte, zda chcete stránku zveřejnit ihned nebo až později, po úplném vytvoření obsahu. Stránka bude pomalu získávat fanoušky. 

Obsah stránky musí být v souladu s pravidly společnosti. Není možné například parazitovat na značce nebo na jménu nějaké slavné osobnosti. 

Návod na založení facebookové skupiny

O něco jednodušší je založení facebookové skupiny. Je neformální a sdružuje lidi stejných zájmů nebo názorů. Skupinu může založit kdokoliv na téměř jakékoliv téma. Má možnost získat až 5 000 členů. K informacím se pak dostanou jen členové skupiny. Skupina má své správce, může být uzavřená nebo otevřená novým členům. 

Skupinu vytvoříte v sekci skupin, kde kliknete na "vytvořit skupinu" a následně můžete pozvat první členy. 

Zrušení účtu na Facebooku

Facebook rozlišuje, zda chcete účet jen deaktivovat nebo jej trvale zrušit. Před smazáním účtu máte samozřejmě možnost postahovat si příspěvky a fotografie. 

Deaktivování účtu znamená, že se k němu můžete kdykoliv znovu vrátit. Zrušení účtu je jeho úplné odstranění a nebudete si moci založit stejný účet (se stejnými přihlašovacími údaji). 

Deaktivace účtu se provádí v nastavení. V sekci obecné je volba správa účtu. Po rozkliknutí tlačítka upravit je možnost deaktivace účtu. 

Při úplném zrušení projdete nejdříve možností deaktivace a poté se začnou odstraňovat vaše data. Odstranění účtu trvá i 90 dní, a i tak si společnost ponechává určitá data o vaší osobě. Během lhůty se nesmíte k účtu znovu přihlásit, proces by se přerušil a účet znovu aktivoval.

Volba "Odstranění účtu" vám umožní stáhnout si data a následně budete vyzváni k několikastupňovému potvrzení volby.

Ohodnoťte článek