X

Jak se zorientovat na YouTube?

7 min čtení

Jak se zorientovat na YouTube?

YouTube je jedna z nejnavštěvovanějších sociálních sítí, kde se nachází nejen písničky k poslechu, ale také dobře vydělávající videa známých YouTuberů. V tomto článku vám odkryjeme jak se na této stránce zorientovat, kde hledat aktuálně populární písničky, či jak omezit sledování nevhodného obsahu vašimi dětmi.

Youtube homepage

YouTube - Úvodní stránka a doporučená videa

Úvodní stránka YouTube vám ukáže doporučené návrhy videí na základě toho, co jste si například v minulosti pustili, otevřeli přes odkaz z e-mailu apod. Mohou to být písničky, zábavná videa nebo například podcasty. Pokud si zobrazovaný obsah chcete přizpůsobit, přihlaste se pod svůj Google účet. Rozšíříte si tak levé menu o kolonku Odběry, kde můžete přidávat autory videí, kteří vás nějakým způsobem oslovili. Jednoduše si ho pak v seznamu vyhledáte a můžete si pustit pouze jeho videa.

Videa, která vám byla doporučována před přehlášením, se tak změní na něco, co vás doopravdy zajímá.

Trendy - aktuálně populární videa

Trendy - stránka, kterou si můžete otevřít v levém menu, skrývá všechna videa, které jsou aktuálně populární v zemi, ze které na tento web přistupujete. Pokud máte tedy účet vedený pod ČR, pravděpodobně tam budou videa a písně od českých tvůrců, jako je z hudebníků například Marek Ztracený, Xindl X, či populární Pokáč.

YouTube písničky - jak hledat aktuálně populární?

Po kliknutí na sekci Trendy se vám zobrazí další 3 možnosti, podle kterých určíte, jaká aktuálně populární videa vás v danou chvíli zajímají. Stačí si tedy vybrat tlačítko Hudba a uvidíte písničky, které se v ten den nejvíce poslouchají mezi lidmi ze stejné země. 

YouTube filmy - česky a zdarma

Chcete se dívat na filmy přes stránku YouTube? Nejrychlejší a nejlepší řešení bude, pokud si přímo do vyhledávače zadáte konkrétní film s klíčovým souslovím: "celý film".

Pokud ale nemáte předem vybraný film, doporučujeme sledovat YouTube filmy zdarma na kanále Filmy česky a zadarmo. V Seznamech videí je máte pohodlně roztříděné dle kategorií, zatímco přes podstránku Videa vidíte všechny filmy, které na této stránce jsou a neobtěžuje vás žádný filtr.

Jak na stahování z YouTube?

Nejrychlejším způsobem stahování videí, či audia z YouTube (například písniček) do počítače je změna v odkaze daného videa, který může vypadat například takto: 

url v původní podobě

...umažete v názvu YouTube.com právě ta tři písmenka UBE. Výsledkem tedy bude:

url po úpravě

...po zmáčknutí tlačítka Enter se dostanete na YouTube converter stránku, kde si snadno zvolíte, zde chcete video stáhnout ve formátu audia (MP3), či tak, jak je, tedy i s obrazem (MP4).

YouTube videa a písničky pro děti

Nastavení a rodičovský zámek

Jestliže chcete vašemu dítěti nastavit rodičovský zámek, aby se mu nezobrazovala videa s nevhodnou tématikou, je zde hned několik variant jak to eliminovat. 

Důležité je mít na paměti, že YouTube je síť, která stejně jako Facebook má nastavenou spodní hranici pro tvorbu nehlídaného účtu 13 let. Pochopitelně se zde nekontroluje datum narození podrobně, takže k vytvoření účtu mohou dojít i mladší děti. Právě proto je vhodné si o tom s nimi promluvit, nebo jim dát alespoň omezení na určitá nevhodná videa.

Při začlenění YouTube do života vašich dětí nezapomínejte ani na to, že se stále jedná o sociální síť, kde může být aktivní každý z nás, kdo tam má profil a nemá na to omezená práva.

Vaše děti by tak bez rodičovského zámku mohly komentovat (ať hezky, či negativně), ale také sdílet svá vlastní videa s kamarády, ze školy, apod. a viděli by to lidé z celého světa. Bohužel si mnoho z nich neuvědomuje, co takové video může způsobit. Proto je vždy lepší zde nějaký zámek mít, aby nedocházelo například ke kyberšikaně. 

Bezpečnost dětí

YouTubeKids - pro opravdovou ochranu těch nejmenších

Nejlepší variantou pro malé děti (0 - 13 let) je využití bezplatné stránky YouTubeKids, kde se jako rodič přihlásíte a vytvoříte profil každému ze svých dětí dle toho, kolik jim je let. 

Vytvoření profilu na YouTube Kids

Samotný YouTube vám doporučí, jak velké omezení je dle zadaného věku dítěte potřeba zadávat, i tak si to ale můžete korigovat sami.

Volba věku

Po přihlášení dítěte na tuto stránku se mu zobrazí nabídka podobná, jako je na stránce YouTube.com, a sice seznam doporučených videí právě pro něj. Nahota, sprosté vtipy a vulgarismy jsou zde vynechány.

Jednoduchou zkouškou, že zámek funguje, je zadání klipu Wrecking Ball od Miley Cyrus, který vzbuzoval negativní emoce po celém světě. Pokud je vše tak, jak má, zobrazí se vám pouze přezpívané verze v pěveckých soutěžích, či karaoke klipy, ale ne originální, poněkud lechtivý klip.

YouTube Kids

Hlavní menu, které je v dětské verzi YouTube poměrně dominantní, se skládá pouze ze tří základních voleb: Pořady, Hudba a Prozkoumat.

Pořady na YouTube Kids
Hudba na YouTube Kids
Prozkoumat YouTube Kids

Family Link - účet rodiny pod kontrolou

Family Link je varianta, pokud víte, že vaše dítě může přijít do kontaktu s nevhodným obsahem pouze na tabletu/telefonu a jiných chytrých zařízeních, které běží na operačním systému Android.

Svůj Google účet spárujete s vaším Family Linkem, který do chytrého zařízení zadáte a sami vyberete, kterou aplikaci smí používat, nebo například na jak dlouho, či kdy začíná vašemu dítěti večerka. Od té doby zkrátka žádná aplikace nepůjde spustit.

Je to vhodné pro větší děti, které se učí vhodně zacházet se svým časem stráveným na telefonech a tabletech, ale zároveň jsou ještě dost malé na to, aby stahovaly jakékoliv neznámé aplikace, či se dívaly na videa s například vulgárním podtextem. 

Více informací o tom, jak Family Link funguje a jak jej založit, naleznete přímo v nápovědě YouTube.

Omezený režim - rychlé omezení, ale ne tak pečlivé

Pokud své dítě pouštíte na chvilku na váš počítač, protože si chce na YouTube zapnout pohádku, nemusíte vždy přecházet na stránku pro děti, či zajišťovat Family Link do jeho tabletu. 

Stačí zůstat na klasické úvodní stránce YouTube a po kliknutí na Vaši profilovou fotku (je v pravém horním rohu v kruhovém tvaru), vybrat jednu z posledních možnosti: Omezený režim. Ze stavu vypnuto jej přepněte na zapnuto a je hotovo.

Některá opravdu nevhodná videa se vyfiltrují, tedy oficiální klip Miley Cyrus, který jsme ukazovali jako "zkouškový", se nezobrazí. Ale obrázky, či vystříhané záběry z něj ano. 

Více o omezeném režimu se dozvíte zde.

YouTube pohádky

Klasická verze YouTube nemá žádnou sekci, která by byla zaměřená vyloženě na pohádky, ale vždy můžete zadat do vyhledávače danou pohádku a podle délky videa sami určíte, zda je pohádka celá. Pokud se vám nechce nic hledat, v tomto seznamu videí Nejkrásnější České Pohádky, který je pravidelně aktualizován, najdete nejednu naší klasickou pohádku, kterou byste mohli svému dítěti přehrát. 

Další, tentokrát animované, pohádky v českém jazyce naleznete na oficiálním účtě Bing, kde si můžete vybrat ze seznamu videí, kde se vám automaticky přehrají všechny celé epizody této pohádky, či můžete přehrát ty nejlepší vystříhané kousky, které vaše dítě jistě pobaví.

Anglické pohádky, které vaše dítě budou nejen bavit, ale zároveň ho podpoří v tom, aby se již od útlého věku učilo druhý jazyk, naleznete například na tomto účtě, který má více než 800.000 odběratelů, což jen potvrzuje jeho oblíbenost u rodičů a dětí.

Doporučení YouTuberů

Doba, kdy si děti přály být astronauty, je dávno pryč. Nyní je trendy být YouTuberem. Kdo to vlastně je?

YouTuber je člověk, či skupina lidí, která natáčí videa a nahrává je na tuto sociální síť. Videa mohou být zaměřená na hraní her, návody, ale také na vulgární zábavu. Pro vás, co by rodiče, je důležité vědět, na koho se vaše dítě rádo dívá, jelikož ne každý obsah je pro něj vhodný.

Kovy - pro starší děti, které se nebojí přemýšlet.

Pokud je vaše dítě starší 13 let určitě ocení YouTubera Kovyho, který se věnuje vážnějším tématům, které ale podává vtipně a mají tak vysokou edukativní hodnotu. U něj se nemusíte bát, že by se vaše dítě naučilo sprostá slova, či dvojsmyslné narážky. Jeho obsah videí je naprosto nezávadný. Více než bavič je spíše publicista.

Vtipná videa ze života

Anna Sulz je YouTuberka, která se věnuje zábavným videím, kterým se na YouTube přezdívají sketch. Témata, která nejčastěji volí do těchto typů videí, jsou například vtipné scénky rozhovorů dětí s rodiči, typické lži, které každý z nás říká po telefonu (například "Už jsem na cestě", přitom je člověk teprve doma v pyžamu). Humor je občas pro větší děti, ale rozhodně nepatří k někomu, kdo by vaše dítě kazil.

Stejné typy videí natáčí také Bára Votíková, která je známá tím, že je profesionální fotbalistka. Její videa jsou už možná více určená pro děti ve věku od 15+, ale stále jsou zábavná, občas sprostá, ale rozhodně ne nevhodná. Vždy se jedná pouze o vtip.

Luboš Je Celkem Fajn je YouTuber, který velmi často natáčí s YouTuberkami, které jsou uvedené výše. Věnuje se také sketchům, akorát z pohledu muže. Opět se jedná o nezávadný obsah videí.

A Cup Of Style - pro tvořivé děti

Pokud víte, že vaše dítě baví šít, tvořit, organizovat si diář, či rádo zdobí byt tím, co najde doma, vhodnými YouTuberkami jsou A Cup Of Style. Jedná se o 2 sestry, které se věnují blogování a natáčení videí již několik let. Jejich content je většinou kreativní, maximálně ukazují, co se děje v jejich běžných i speciálních dnech (tzv. Vlogy - natáčení svého dne). Určitě se zde vaše dítě nepřiučí žádné vulgarismy, spíše se vám postará o výzdobu v bytě.

Konec plýtvání - pojďme vařit

Penny Market se ve spolupráci s kuchařem Martinem Škodou věnuje kulinářským videím, kde Martin učí nejen diváky, ale také své hosty (ať slavné celebrity, či běžné lidi) jak správně vařit, aniž by vznikal přílišný odpad (např. slupky se nemusí vždy vyhazovat, apod.). Pokud vaše dítě baví vařit, zde určitě načerpá inspiraci a postará se o to, aby se zbylé potraviny z lednice přeměnily na nové a velmi chutné jídlo.

Ať už jste rodič, či se jen učíte se sociálními sítěmi, rozhodně se YouTube nebojte. Najdete zde hudbu, kterou znáte z rádia, ale také spoustu návodů na tvorbu čehokoliv (od levné vánoční výzdoby bytu z toho, co už doma máte, šití, až po opravu motocyklů a vozidel).

Děti si zde také přijdou na své, jen je třeba s nimi o tom mluvit, případně nastavit omezení na nevhodný obsah, jako jsme si ukázali v tomto článku.

Zároveň nezapomínejte ani na zdravý rozum, protože ne vše, co na této síti najdete, je reálné a muselo se nutně stát. Kouzlo střihu dělá opravdu své a nedá se tak věřit všemu, co se zde nachází.

Ohodnoťte článek