X

Filmy od Marvelu: V jakém pořadí je sledovat?

7 min čtení

Filmy od Marvelu: V jakém pořadí je sledovat?

Jestliže jste v marvelovském filmovém univerzu (MCU) nováčky, mohl by se vám hodit tento přehled, jak jdou marvel filmy po sobě. Víte totiž, že nemusíte sledovat filmy od Marvelu v pořadí, jakém byly uveřejněny? Místo toho se na ně zkuste podívat chronologicky dle času příběhu, což vám pomůže se v nich snáz zorientovat.

Ačkoliv tak MCU oficiálně začalo v roce 2008 premiérou filmu Iron Man, nejde o první snímek, na který byste se měli podívat. Tím je film Captain America: První Avenger, který byl uveřejněn v roce 2011 a jde o pátý film z MCU. Příběh se nicméně odehrává ve 40. letech – celá desetiletí před Iron Manem.

V jakém pořadí tedy dané filmy sledovat, chcete-li dostat opravdu chronologický náhled do života marvelovských superhrdinů?

Captain America: První Avenger (2011)

Captain America je pátý film MCU, a před ním již své sólovky získali Iron Man, Hulk a Thor. Film je nicméně chronologicky předčí, neboť se většina děje odehrává během druhé světové války. Dozvíme se, jak vznikl super voják Captain America hraný Chrisem Evansem a jak proběhla jeho první bitva s nacistickou organizací Hydra a jejím vůdcem Red Skullem. Film rovněž představil Tesseract, důležitý objekt v MCU.

Captain Marvel

Captain Marvel (2019)

Druhý film v pořadí je paradoxně jeden z nejnovějších od MCU. Captain Marvel se odehrává v roce 1995. Titulní hrdinka Carol Danversová hraná Brie Larson skončí na Zemi a pátrá po Skrullech, mimozemšťanech schopných měnit podobu. Pokud jste vyrůstali v 90. letech, film ve vás vyvolá řádnou porci nostalgie.

Iron Man

Iron Man (2008)

První Iron Man se údajně odehrává v roce 2010. Jeho hrdinou je génius, vynálezce, playboy a filantrop Tony Stark hraný Robertem Downeym Jr. Starka zajme teroristická organizace a nutí ho, aby pro ni navrhl pokročilý zbraňový systém. Stark místo toho vytvoří Iron Manův oblek, který mu dopomůže k útěku a díky němuž se stane superhrdinou.

Iron Man 2

Iron Man 2 (2010)

Druhý Iron Man navazuje na příběh jedničky a odehrává se necelý rok poté. Tony Stark se vyrovnává s následky odhalení své superhrdinské identity. Film rovněž představil budoucí Avengery: Black Widow (Scarlet Johansson) a War Machine (Don Cheadle).

Neuvěřitelný Hulk

The Incredible Hulk (2008)

Hrdinou tohoto snímku je Bruce Banner, muž schopný změnit se v zuřivého Hulka, který je na útěku před americkou armádou. Bannera hrál Edward Norton, ale později ho v této roli nahradil Mark Ruffalo, který Hulka ztvárňuje dodnes.

Thor

Thor (2011)

Thor je zasazen do stejného roku jako druhý Iron Man. Bůh hromu Thor se ocitá na Zemi a musí získat zpět své schopnosti. Thor ztvárněný Chrisem Hemsworthem je dalším budoucím členem superhrdinského seskupení Avengers… společně s Clintem Bartonem alias Hawkeyem (Jeremy Renner), který se v tomto snímku rovněž objeví. Film také představil Thorova nevlastního bratra Lokiho, jednoho z nejvýznamnějších padouchů MCU.

Avengers

Avengers (2012)

Všichni členové nově vzniklých Avengers – Iron Man, Captain America, Hulk, Thor, Black Widow a Hawkeye – společně bojují s Lokim vlastnícím Tesseract a s mimozemskou armádou, která uspořádá nájezd na New York. Jde o vyvrcholení takzvané první fáze MCU.

Iron Man 3

Iron Man 3 (2013)

Třetí a také poslední Iron Manův sólový film se odehrává šest měsíců po bitvě o New York ze snímku Avengers. Tony Stark se vyrovnává se vzpomínkami na bitvu a na nebezpečí, kterému čelil. To ho dovede k vytvoření celé armády Iron Manových obleků.

Thor: Temný svět

Thor: Temný svět (2013)

Thor se po bitvě o New York vrací zpět na svůj rodný Asgard. Příliš si však neodpočine, neboť je nucen bojovat s Temnými elfy, kteří se snaží získat silnou zbraň, z níž se nakonec vyklube Kámen nekonečna – jeden z mocných artefaktů MCU.

Captain America: Návrat prvního Avengera

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Captain America po bitvě o New York pracuje pro S.H.I.E.L.D., super tajnou vládní organizaci. Dozví se ale o ní něco, co ho nepříjemně překvapí… Tento film kromě jednoho starého známého představil rovněž nového superhrdinu Sama Wilsona alias Falcona, kterého hraje Anthony Mackie.

Strážci Galaxie

Strážci Galaxie (2014)

Se skupinou Strážců Galaxie, jíž vévodí Peter Quill (Chris Pratt), společně zavítáme do vesmíru. Neochotní hrdinové se snaží zastavit nebezpečného Ronana od získání Kamene nekonečna.

Strážci Galaxie 2

Strážci Galaxie 2 (2017)

Pokračování Strážců galaxie se odehrává několik měsíců po prvním díle. Peter Quill se stále víc zamilovává do své spolubojovnice Gamory. Rovněž se dozví pravdu o své minulosti, když potká svého otce Ega ztvárněného Kurtem Russellem.

Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron (2014)

Avengers se znovu spojí a bojují s hrozbou v podobě Ultrona – robota vytvořeného Tony Starkem. Film představuje nové významné členy Avengers – Scarlet Witch (Elizabeth Olson) a Visiona (Paul Bettany).

Ant-Man

Ant-Man (2015)

Bývalý zloděj a další budoucí čestný člen Avengers přichází na scénu! Je jím Scott Lang (Paul Rudd), který díky speciálnímu technologickému obleku získá možnost se dle libosti zmenšovat a komunikovat s mravenci.

Captain America: Občanská válka

Captain America: Občanská válka (2016)

Captain America: Občanská válka představuje začátek konce a rozpad Avengers kvůli jejich odlišným názorovým postojům. Film navíc představil další dva velmi významné superhrdiny, jimiž jsou Black Panther (Chadwick Boseman) a diváky milovaný Spider-Man (Tom Holland).

Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming (2017)

Teprve patnáctiletý Peter Parker se snaží zastavit překupníka s mimozemskými zbraněmi, Adriana Toomese alias Vulturea. Peter rovněž usiluje o to udělat dojem na Tonyho Starka, aby se mohl stát právoplatným členem Avengers.

Doctor Strange

Doctor Strange (2016)

Stephen Strange se po nabytí magických schopností stane nejmocnějším čarodějem světa a superhrdinou známým jako Doctor Strange. Ačkoliv Strange ztvárněný Benedictem Cumberbatchem stojí spíše samostatně, nevidíme se s ním v MCU naposled.

Black Panther

Black Panther (2018)

T’Challa alias Black Panther přišel během událostí snímku Captain America: Občanská válka o otce a nyní musí zaujmout svou právoplatnou pozici jako král Wakandy. Je nicméně nucen čelit hrozbě z minulosti svého otce v podobě Erika Killmongera (Michael B. Jordan).

Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok (2017)

Thor se pohyboval hluboko ve vesmíru a propásl události Občanské války i rozpad Avengers. Ve vesmíru se setká s Hulkem, který zmizel poté, co Avengers porazili Ultrona.

Ant-Man a Wasp

Ant-Man a Wasp (2018)

Scott Lang dostal kvůli své účasti v Občanské válce superhrdinů dva roky domácího vězení. Nyní mu do ukončení trestu zbývá jen pár dnů, ale to by to nebyl Scott, kdyby se nezapletl do potíží poté, co se rozhodne pomoct Hanku Pymovi (původní Ant-Man) a jeho dceři Hope, do níž je Scott zamilovaný.
Mimochodem, scéna po závěrečných titulkách se odehrává až po událostech filmu Avengers: Infinity War, tak ji raději zhlédněte dodatečně.

Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War (2018)

Šílený Titán Thanos (hraný Joshem Brolinem) usiluje o získání všech kamenů nekonečna, aby mohl vyhladit půlku života ve vesmíru.

Po shlédnutí filmu se vraťte k závěrečné scéně po titulkách předchozího filmu Ant-Man a Wasp.

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame (2019)

Endgame je fanoušky skvěle hodnocená tříhodinová závěrečná kapitola, která uzavírá 22 filmů studie Marvel. Avengers jsou oslabeni po Thanosově vyhlazení poloviny života ve vesmíru, po kterém seberou poslední síly a pokusí se vrátit úder.

Tak tady to máte. Jestli se chcete s MCU seznámit až nyní a nemít problémy pochopit kdo, co, kde a proč dělá, toto pořadí zhlédnutí jednotlivých filmů by vám mělo výrazně pomoct. Příjemné sledování!

4.5/5 - (420 votes)