Od kdy přezout na zimní pneumatiky a jak se připravit na zimní sezónu?
Každé vozidlo vyžaduje speciální péči a pravidelné kontroly. Ušetříte si tak mnoho peněz, pokud vady odhalíte dříve, než poškodí vozidlo. Nebo ohrozí vás.
Velké kontroly se doporučují pravidelně minimálně 2x za rok. Jedná se o kontrolu před zimou a po zimě, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.
Nová vozidla vyžadují velikou péči, protože jsou od kapoty až po kufr plné elektroniky a když se něco pokazí, může to znehybnit celé vozidlo.
Co musíte udělat při změně ročního období?
Zimní a letní pneumatiky
Někteří řidiči pneumatiky nepřezouvají. Celoročně jezdí na zimních pneumatikách, což se jim nevyplatí kvůli vzorku, který se v létě více sjede. Není ale zákonem nařízeno, že musíte přezouvat na letní pneumatiky.
Zákon pouze ukládá, že od 1. listopadu do 31. března jste povinni mít obuté zimní pneumatiky.
Ty jsou lépe přilnavé na vozovku při nízkých teplotách, které jsou pod hranici 7°C. Máte-li letní pneumatiky, vystavujete sebe i své okolí nebezpečí. Nejen že pneumatiky mají špatnou přilnavost na pozemní komunikaci, ale zároveň prodlužují brzdnou dráhu, což může stát někoho život.
Na léto je tedy vhodné přezouvat na letní pneumatiky, pokud nebydlíte v lokalitě, kde je označena celoročně zimní povinná výbava.
Tlak v pneumatikách
U pneumatik je také nezbytně nutné, aby byly správně nafouknuté. Jestliže nebudete přezouvat, alespoň si zkontrolujte tlak v pneumatikách a případně přifoukněte nebo vyfoukněte.
Zákonem je dána hloubka dezénu, kterou jste povinni dodržet, jinak můžete být pokutováni.
Zimní pneumatiky musí mít minimálně 4 mm, zatímco letní pouze 1,6 mm. Nově zakoupené pneumatiky mají hloubku dezénu kolem 7 mm.
Směs do ostřikovačů
Jestliže se mění roční období, vyměňte také směs do ostřikovačů, aby vám v zimě nezamrzla. Máte-li v nádobce zbytek, vystříkejte ho a dolijte zimní. Vhodné je kupovat směs do větších mrazů a ne podle aktuální venkovní teploty.
Chladicí a brzdová kapalina
Na zimu je také nezbytné, abyste si zkontrolovali chladicí kapalinu. Je-li nová, nemůže se nic stát, ale její výdrž je omezená a většinou se datuje maximálně na 3 roky. Poté je možné, že vám v nádobě zamrzne, což může mít neblahé následky na motor.
Brzdová kapalina má expiraci 2 roky. U této kapaliny je nezbytné kontrolovat bod varu a kapalinu raději vyměnit.
Startování a zahřátí vozu
Obzvláště u ojetých vozů hrozí, že vozidlo nechytne napoprvé. Studené starty bývají záludné a vozidlo tak můžete startovat vícekrát. V takovém případě můžete společně s otáčením klíče v zapalování, lehce sešlápnout plyn, aby motor naskočil.
V této situaci raději zkontrolujte baterku.
Je-li ve voze příliš dlouho, může být slabá. Nová baterie není tak veliká investice, takže je vhodné si ji pořídit a předejít situacím, kdy nebudete ráno stíhat do práce.
Je také nutné, abyste po nastartování zahřáli motorový olej na provozní teplotu. Olej musí přejít z pevného skupenství na kapalné, aby se nepoškodil motor. Doporučuje se motor zahřívat během klidné jízdy, nikoli čekat na místě.
Péče o vozidlo zvenku
Samozřejmě se nejedná jen o zkontrolování vnitřních součástek, ale také o péči vozu z venkovní strany.
Vozidlo je vhodné ošetřit voskem, který plní nejen funkci lesku, ale má také ochranné prvky. Voskovat vůz je zapotřebí i v letním období, protože se méně špiní a snadněji myje.
Pokud nepoužíváte poklice, myslete také na ochranu disků, které lze snadno přetřít lakem, aby se nepoškrábaly. Na zimu také užívejte ochranné folie zvenku na sklo, nebudou zamrzat a nemusíte potom zdlouhavě škrábat přední sklo.
Nikdy sklo nepolévejte horkou vodou, mohlo by se stát, že vám sklo okamžitě praskne, když je namrzlé.
S přípravou na zimu také souvisí vnitřní úklid. Kromě klasického setření prachu a vyluxování, také vyměňte textilní koberečky za gumové. Jestliže vám v autě roztaje sníh, začne se ve voze tvořit vrstva vlhkosti, která poté zamlžuje skla a dochází k horší viditelnosti.
Většina ze zmíněných příprav auta na zimní sezónu nejsou vaší povinností. Je to vaše vozidlo, můžete k němu přistupovat, jak chcete. Když o něj ale budete dobře pečovat, bude vám déle sloužit.
Přípravy týkající se bezpečnosti jsou naopak nutné. Tady už jde o hodně.