X

Jak zjistit majitele auta podle SPZ

< 1 min čtení

Jak zjistit majitele auta podle SPZ

Občas se nám může hodit, zjistit majitele auta – například jste byli svědkem dopravní nehody, viděli jste, jak někdo naboural jiné auto a ujel, nebo vám někdo pravidelně staví na vašem pozemku.

Určitě nejjednodušší možností je řešit takové záležitosti prostřednictvím policie ČR. Mohou nastat ale situace, kdy chcete majitele SPZ zjistit na vlastní pěst – například, když u vás v ulici často staví podezřelé auto, které se žádného přestupku nedopustilo… aspoň zatím.

Je takový postup vůbec možný?

Jak zjistit majitele SPZ?

Bohužel neexistuje žádný centrální registr, kam byste mohli zadat SPZ a rázem by vám byly sděleny informace o majiteli vozu. Jedná se totiž o ochranu osobnosti a běžný občan se k takovým údajům nedostane.

Proto, pokud jste byli svědky nějaké nehody, kdy viník ujel, neváhejte volat na policii a všechno ohlásit. Policie má přístup k registru vozů a snadno si zjistí majitele obou vozů.

Pojišťovny

Pomoci vám mohou i pojišťovny. Každé auto v ČR musí mít ze zákona sjednané povinné ručení. A povinné ručení se váže ke konkrétnímu vozidlu, které má jedinečné registrační číslo SPZ.

Ačkoli majitele nezjistíte, podle SPZ můžete zjistit, zda má skutečně sjednáno povinné ručení (například v případě nehody, kdy auto sice má tzv. „zelenou kartu“ avšak vy máte pochybnosti). Pojišťovna vás může ujistit, že skutečně vedou ve svém registru takovou SPZ a její majitel má zaplacené povinné ručení.

Policie ČR

Jedinou možností, jak zjistit skutečného majitele SPZ, je právě prostřednictvím státních orgánů. Policie ČR má přístup k registru veškerých SPZ vozů a jejich majitelů, ale nemá oprávnění vám tyto informace sdělit, pokud se nestane trestný čin.

3.9/5 - (8 votes)