Jak zjistit tvrdost vody – Měření tvrdosti vody
Tvrdost vody se může měnit v každém regionu nebo dokonce v každé obci. Znát ji potřebujete například tehdy, když nastavujete domácí spotřebiče, jako je myčka nádobí, která si na základě tohoto údaje bude spotřebovávat sůl do myčky, která změkčuje vodu. Jakými způsoby lze zjistit tvrdost vody?
Stupnice tvrdosti vody
Tvrdost vody se měří v několika různých stupnicích. V České republice se používá německá stupnice, která říká, kolik miligramů oxidu vápenatého je obsaženo v jednom litru vody (1 °N = 10 mg CaO). V rámci této stupnice se pak určuje, nakolik je voda tvrdá (nebo naopak měkká).
- Hodnota 0 – 8 °N označuje měkkou vodu.
- Hodnota 8 – 18 °N je označením pro středně tvrdou vodu.
- Hodnota 18 – 30 °N je tvrdá voda.
- Jakékoli hodnoty nad 30 °N znamenají velmi tvrdou vodu.
Jak zjistit tvrdost vody?
Zjišťování tvrdosti vody může být docela oříšek, nejedná se ale o nijak složitý úkol. Dá se to udělat celkem třemi způsoby:
- Testování s pomocí kapkového testeru: jedná se o sadu, která je speciálně vyvinutá k tomu, aby měřila tvrdost vody. Postupujte podle návodu na obalu. Součástí této sady je plastová baňka s krytem, stupnice a lahvička speciální tekutého činidla. Do banky naberete vodu, přidáte k ní činidlo a uzavřete. Pořádně protřepejte a poté porovnáváte hodnoty podle stupnice. Tento tester by vám měl vydržet na poměrně dost měření.
- Testovací proužky – tento způsob testování je cenově dostupný, za sadu asi 10 testovacích proužků zaplatíte do 150 Kč. Takový proužek stačí namočit do vody, chvíli počkat a pak porovnat na základě stupnice.
- Dále pak si můžete zavolat na místní vodojem, kde by měli tvrdost vody znát.
Existují také speciální laboratoře, které vám tvrdost vody zjistí. Pro běžné účely je ale toto řešení poměrně drahé. Vyplatí se vám tehdy, když potřebujete opravdu přesné výsledky tvrdosti vody, které byste s pomocí testovacích proužků nezjistili