X

Jak zjistit srážlivost krve?

< 1 min čtení

Jak zjistit srážlivost krve?

Srážlivost krve je důležitá pro každého člověka. Správná srážlivost krve znamená, že když se poraníme, srážením krve je krvácení zastaveno.

Bohužel ale existují nemoci, které mohou způsobovat poruchu srážlivosti krve. I drobné poranění pro takto nemocné může znamenat riziko.

V dnešní době už je možné zjistit poruchu srážlivosti krve již v prenatálním období.

Krvácivé poruchy

Krev se skládá z plazmy, která je tekutá. Za její srážení jsou zodpovědné faktory, které se označují římskými číslicemi. Pokud je faktorů nedostatek nebo úplně chybí, může jít o poruchu srážlivosti. Mezi krvácivé poruchy patří tyto:

  • Von Willebrandova choroba – je nejběžnější a je způsobena nedostatkem tzv. „von Willebrandova faktoru“, který řídí správnou funkci krevních destiček.
  • Hemofilie A a B – je způsobena nedostatkem srážecího faktoru VIII a IX.

Jak poznat poruchu srážlivosti krve?

  • Typickým příznakem poruchy srážlivosti krve, je dlouhé nebo silnější krvácení.
  • Pokud vaše zranění není řezné a neteče z něj krev, můžete poruchu srážlivosti krve poznat podle toho, že se vám snadno a často dělají modřiny.
  • U žen může docházet k příliš silnému menstruačnímu krvácení.
  • Dále se pak špatná srážlivost projevuje opakovaným krvácením z nosu.

Nemoci, které způsobují špatné srážení krve

Pokud se u vás některý z příznaků vyskytl, ještě není důvod k panice. Za špatnou srážlivost totiž mohou být zodpovědné i jiné nemoci. Patří mezi ně například onemocnění jater nebo předávkování léky.

Dalším viníkem špatné srážlivosti může být nedostatek vitaminu K nebo také nežádoucí účinky při užívání některých přípravků.

Léčba srážlivosti krve

Pokud lékař odhalí příčinu špatné srážlivosti krve, je poměrně snadné si s poruchou poradit. Pokud je ale příčinou vrozená vada, pak je léčba náročná a prozatím neléčitelná.

Ohodnoťte článek