X

Jak zjistit Rh faktor

2 min čtení

Jak zjistit Rh faktor

Celá řada lidí neví, jaká je jejich krevní skupina, natož aby vědělo, jaký mají Rh faktor. Ten se totiž nezjišťuje automaticky, ale až když nastanou zdravotní komplikace, které si vyžadují znalost Rh faktoru a krevní skupiny. Neplatí totiž, že osoba, která má krevní skupinu C- (přičemž znaménko „mínus“ znamená negativní Rh faktor), může dostat krev od dárce, jehož Rh faktor je pozitivní.

Proč neznáme svou krevní skupinu?

Lékaři se shodují na tom, že znát svou krevní skupinu není pro lidi důležité. V situaci, kdy je potřeba získat darovanou krev pro záchranu života, funguje v českém zdravotnictví systém, v rámci kterého je každá potřebná osoba vyšetřena a ověřena. I lidé, kteří si svou krevní skupinu nechávají vytetovat nebo ji nosí na kovové destičce (například vojáci z povolání), jsou z hlediska krevní skupiny nejprve prověřování. Pokud se bojuje o vteřiny, využívají lékaři univerzální krevní skupinu 0 s negativním Rh faktorem, kterou může dostat kdokoliv.

Rh faktor

Rh faktor se určuje u každého jedince spolu s krevní skupinou. Dnes je označován spíše již RhD-antigen. V České republice převažuje krevní skupina A, následovaná krevní skupinou 0 (ta je obecně nejčastější z hlediska globálního). Asi 80 % všech obyvatel ČR má pozitivní Rh faktor, a jen 20 % Rh negativní.

Jak zjistit Rh faktor?

Nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem, jak zjistit nejen svou krevní skupinu, ale také Rh faktor, je jít darovat krev. Dárci krve sice za tuto informaci zaplatí doslova svou krví, avšak tu je potřeba odebrat vždy (i když v menším množství), chcete-li zjistit svou krevní skupinu a Rh faktor.

Pokud nechcete darovat krev, ale rádi byste věděli, jaká krev vám koluje v žilách, pak si můžete nechat udělat vyšetření v laboratořích transfuzních stanic nebo hematologickotransfuzních oddělení. Za takovéto vyšetření zaplatíte 200 až 700 Kč.

V některých případech zjišťuje krevní skupinu váš lékař a hradí to zdravotní pojišťovna – jsou to například těhotné ženy, dárci krve, příjemci transfuze atd.

Ohodnoťte článek