X

Jak zjistit nedostatek železa v těle

< 1 min čtení

Jak zjistit nedostatek železa v těle

Železo je potřebné k tomu, aby hemoglobin, protein v červených krvinkách, přenášel kyslík po celém těle. Pokud vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, vaše tkáně a svaly nebudou mít dostatek kyslíku a nebudou schopny efektivně pracovat. To vede ke stavu zvanému anémie a může být příčinou vašich obtíží. Jaké to jsou?

Pocit únavy

Pocit únavy je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. Když vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, méně kyslíku se dostane do tkání a svalů a zbaví je energie. Kromě toho musí vaše srdce více pracovat na pohybu krve bohaté na kyslík, což může způsobit únavu.

Bledost

Hemoglobin v červených krvinkách dává krvi její červenou barvu, takže nízké hladiny během nedostatku železa činí krev méně červenou. To je důvod, proč kůže může ztratit svou zdravou, růžovou barvu u lidí s nedostatkem železa. Tato bledost se může objevit po celém těle nebo může být omezena na jednu oblast, jako je obličej, dásně, vnitřek rtů nebo dolní víčka a dokonce i nehty.

Dušnost

Hemoglobin umožňuje, aby červené krvinky přenášely kyslík po celém těle. Pokud je hemoglobin ve Vašem těle v důsledku nedostatku železa nízký, hladiny kyslíku budou také nízké. To znamená, že vaše svaly nedostanou dostatek kyslíku k normální činnosti, jako je chůze. V důsledku toho se zvýší rychlost vašeho dýchání.

Bolesti hlavy a malátnost

Do mozku se nedostane dostatek kyslíku, což může způsobovat bolesti hlavy a malátnost. Tento příznak se jeví jako méně častý než ostatní.

Bušení srdce

V důsledku nedostatku železa musí srdce pracovat víc, než je běžné. To může vést k nepravidelným tepům nebo pocitu, že vaše srdce bije abnormálně rychle. Tyto příznaky však bývají mnohem méně časté.

Ohodnoťte článek