X

Jak zjistit majitele domény .cz, .com, či .eu

< 1 min čtení

Jak zjistit majitele domény .cz, .com, či .eu

Doména je to, co vypisujeme, když se snažíme nalézt nějakou webovou stránku. Například google.cz je doména a je nasměrována na web, který se má na této adrese zobrazit. Doména je tedy na internetu něco jako pozemek. Někdy náš může zajímat majitel domény. Toho můžeme zjistit několika způsoby.

Centrální registr domén

Ačkoli nám název „centrální“ jakoby slibuje, že zde najdeme majitele všech domén, není tomu tak. Každá koncovka má jiný registr domén.

  • Majitele českých domén (poznáme je podle toho, že jsou zakončeny koncovkou .cz) najdeme na adrese nic.cz. Této doméně se říká CZNIC a není nic jednoduššího než si do vyhledávacího políčka vypsat doménu, jejíž majitel nás zajímá. Můžete tak vidět nejen majitele domény, ale taktéž některé další podrobnější údaje. Některé jsou neveřejné. Majitel si může přát jejich skrytí. Například telefonní číslo.
  • Majitele slovenských domén (.sk) hledáme zase v centrálním registru domén, který se jmenuje SK-NIC a najdete ho na internetové adrese sk-nic.sk. Princip je stejný jako u českých domén.
  • Obecné domény (.com, .net, .org, .biz, .info) jsou domény, které nenáleží k žádnému státu. Majitele můžete vyhledat na různých zdrojích. Jedním z největších registrů těchto domén je Joker.com.

    Většinou vám ale stačí hledat v Googlu slovní spojení "whois .com", nebo "whois .org" a daný registr už snadno najdete. To platí i pro další země.

Protokol WHOIS

Protokol WHOIS („who is“ – kdo je) používají na svých stránkách registrátoři nebo správci domén. Najdeme ho na internetové adrese whois.regzone.cz. Po načtení této stránky narazíte na jednoduché vyhledávací textové pole, kam vypíšete název domény a získáte informace o celkovém nastavení domény a jejím majiteli. Zjistíte zde ale informace o doméně české.

Ohodnoťte článek