Jak se stát veganem
Může být nespočet důvodů, pro které se rozhodnete stát veganem. Zatímco někdo dává přednost rostlinným zdrojům před živočišnými především pro lásku ke zvířatům, pro jiného je důvodem ke změně jeho zdravotní stav. Další zase chce být pro naši zemi co možná nejmenší přítěží.
Pokud jste se rozhodli vydat na cestu veganství, určitě jste k tomu měli minimálně jeden dobrý důvod. Důvod, který se stal vaším hnacím motorem, přiměl vás se konečně rozhodnout a udělat tak první krok vpřed.
I když si to možná představujete jednoduše (a ono se to taky na první pohled může zdát), stát se veganem nelze ze dne na den.
Jestliže stojíte na samotném začátku, máte před sebou ještě pořádný kus cesty. V tomto případě je to jako ve sportu: pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků, nesmíte zbytečně přepálit start!
Všechno má svůj čas
Stejně jako se říká, že učený z nebe nespadl, ani vegani nesedí na stromech a nepadají z nich na zem. Veganem se nenarodíte, veganem se musíte stát. A nutno dodat, že všechno má svůj čas. Určitě je tedy na místě nejdříve hledat informace, čerpat inspiraci a mít v hlavě plán.
Jako první určitě doporučujeme zjistit si dostatek informací o tom, co to veganství vlastně je. Díky tomu získáte jasnou představu, do čeho se pouštíte. Čerpat můžete nejen v knihách, ale samozřejmě i na internetu, existuje nespočet vhodných materiálů týkajících se tohoto tématu.
Žádné zakazování
Jestliže jste až do dnešního dne neřešili, zda jsou vámi konzumované potraviny živočišného či rostlinného původu, rozhodně se k tomu teď nestavte tak, že ze dne na den musíte všechny živočišné potraviny vyřadit z jídelníčku.
Jakmile totiž ze své stravy vyřadíte vše, na co jste byli zvyklí, začnete si připadat zvláštně. Najednou si budete připadat omezováni a upřímně - být jako v železech nechce nikdo.
Nehledě na to, že taková cesta by vám ani dlouho nevydržela.
Začněte nahrazovat
Začít můžete například u mléčných výrobků.
Jelikož pro vegany je mléko a veškeré výrobky z něho vyrobené naprosté tabu, začněte se soustředit na výrobky z rostlinného mléka.
Určitě oceníte, kolik možností pro váš výběr vlastně máte. V současné nabídce je k dostání mléko kokosové, rýžové, mandlové i ovesné a produkty z nich rozhodně nechutnají špatně.
Zjistěte si informace o vitamínu B12
B12 je velice důležitý vitamín a to nejen pro vegany, ale pro člověka obecně. Zpravidla jej získáváme z živočišných potravin, to se vás ale netýká, a proto musíte vitamín B12 přijímat odjinud. Tělo si ho bohužel neumí vyrobit samo, a co se týče rostlinných zdrojů, ani na ně se v tomto případě spoléhat nemůžete.
Jako jediná alternativa se proto nabízí doplňování vitamínu B12 prostřednictvím tabletek nebo doplňků. Ještě než překročíte startovní čáru své nové životní etapy, měli byste mít o tomto vitamínu a všem sním společné dostatečný přehled.
Nenechte se odradit chutí jídla
Překážkou, která již od veganského způsobu života odradila celou řadu lidí, je chuť jídla. Mnozí si totiž stěžují na jeho nevýraznou a slabou chuť, za což ale nemůže veganská strava nýbrž nedostatek fantazie, jak si s jídlem pohrát.
Nebojte se tedy hledat recepty a inspirovat se jimi při přípravě vašich jídel.
Jak říct rodině, že jste vegan?
Když se člověk rozhodne, že se stane veganem, sám před sebou nemusí tohle rozhodnutí nijak obhajovat. Prostě se tak rozhodl a tím to končí. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy se s touto novinkou rozhodne předstoupit před rodinu. Ta totiž s jeho novou životní cestou nemusí souhlasit, dokonce ji může odsuzovat. Co teď?!
Možná před podobným krokem právě teď stojíte i vy. Jste odhodlaní vydat se na cestu zalitou veganským sluncem - ať už jste k tomuto rozhodnutí měli jakýkoli důvod - a vrásky na čele vám dělá starost, jak to přijme rodina.
Být veganem je skvělá věc. Svému okolí tak ukazujete, že jste ohleduplní k přírodě - především pak ke zvířatům. Co by kdo proti tomu mohl namítat?! Jenže se s největší pravděpodobností ptáte sami sebe, co vám na to řeknou doma.
Bojíte se, že přijdou s argumenty, že si ničíte život, že nemáte rozum a že jste se možná úplně zbláznili. Třeba máte i obavy, že vás bude rodina podezírat, zda jste se jen nechytli nějaké špatné party nebo to není rozhodnutí nerozvážného mládí, které vás stejně za pár týdnů přejde.
Oznámit rodině - zvláště takové, ve které není ani jeden vegan - je stresující. Obavy jsou na místě a strach zažívá snad každý. Pokud se ale na tento důležitý krok dostatečně připravíte, nebude vás moci rodina vykolejit svými názory. Tak si pojďme říci, jak rodině oznámit, že jste vegan.
1. Mějte v rukávu dobré důvody a argumenty
Pokud rodině řeknete, že se stáváte veganem, s největší pravděpodobností přijde otázka: PROČ?! Aby vás tedy rodina nezaskočila už na samotné začátku - tedy ihned po skončení vašeho projevu - mějte připravené důvody, které vás k vašemu rozhodnutí vedly. Spousta lidí má o veganech představu, že strádají, konzumují jen zeleninu a jejich tělo chřadne. Ukažte jim, že to není pravda. Vždyť i veganská strava má všechny potřebné látky a živiny - a pokud ne, dají se hravě doplnit nějakým doplňkem. No ne?!
2. Nenechte se odradit. Za žádnou cenu.
Ne každý to dokáže pochopit. I to se může stát. Připravte se tedy na to, že vás možná budou chtít odradit. Vytasí se na vás s argumenty, kterými se vás budou snažit přesvědčit, že děláte obrovskou chybu. Ne-li dokonce největší chybu v životě.
Na rodinných sešlostech či oslavách na vás mohou chystat nejrůznější nástrahy v podobě masových pokrmů, vajíček, medu a jiných potravin, které teď odmítáte jíst. Navíc mohou přihodit i připomínky typu „jednou ti to neublíží“ nebo „když už slavíme ty narozeniny“ a podobně. Nepovolte a stůjte si za svým. Ono je to přestane bavit, uvidíte.
3. Ukažte jim, že to není taková noční můra
Především rodiče takovou zásadní změnu u svých dětí možná uvidí neradi. Chtějí pro vás přeci jen to nejlepší, mají strach, že se nebudete stravovat kvalitně, že vám to či ono bude chybět. Není tedy nic jednoduššího, nežli jim ukázat, že to není taková noční můra - a věřte, že oni si to pravděpodobně představují v těch nejtemnějších odstínech!
Připravte jim nějaké veganské jídlo a pozvěte je na oběd. Jen ať vidí, že to má chuť i vůni, že to má hlavu a patu a že to vlastně není tak špatný.