X

Co je vlastně veganství?

2 min čtení

Co je vlastně veganství?

Co je vlastně veganství? Tuhle otázku jste si možná položili i vy. Nad významem tohoto pojmu se zamyslíte ve chvíli, kdy se rozhodnete zásadně změnit svůj dosavadní životní styl a vydat se na cestu v souladu s přírodou. Co je to veganství se ale můžete ptát i v případě, kdy se někdo z vaší rodiny nebo přátel stane veganem a vám tak v hlavě začne kolovat celá řada otázek.

Jestliže tápete nad významem veganství, zajímá vás, o co vlastně jde, není nic jednoduššího, nežli si přečíst dnešní článek. V tom se společně podíváme na hlavní znaky tohoto životního stylu, vysvětlíme si, co je jeho cílem i přednostmi a seznámíme se s tím, kdo jsou vlastně vegani. Tak pojďme na to!

Pojem, který se dostává na výsluní

Co si budeme nalhávat - ještě před několika lety drtivá většina lidí nevěděla, že nějaké veganství vlastně existuje. Daleko rozšířenějším a známějším pojmem bylo vegetariánství, o kterém věděl snad každý - někdo více, někdo jen okrajově. Přitom veganství bylo zavedeno již v roce 1944! Nyní ale můžeme s nadšením říci, že se termín veganství v poslední době stále více rozmáhá a dostává tak do podvědomí široké populace. A to je rozhodně dobře.

Co je veganství?

Velmi stručně řečeno je veganství životní styl, ke kterému se dobrovolně rozhodnete. Pokud bychom si to chtěli vysvětlit trochu blíže, pak bychom řekli, že veganství je o konzumaci potravin výhradně rostlinného původu. Jestliže vám ani teď není příliš jasné, oč vlastně jde, vysvětlíme si to ještě podrobněji.

Pokud se člověk rozhodne stát veganem, přestane konzumovat veškeré potraviny živočišného původu a zaměří se pouze na ty rostlinné. Tím pádem z jeho jídelníčku zmizí veškeré maso, vejce, mléko, med - zkrátka vše, co je ze zvířat nebo se zvířaty spojené. Zlé jazyky veganům přezdívají „milovníci zvířat“, na čemž není nic špatného. Vegani zkrátka chtějí žít v souladu s přírodou, aniž by docházelo k jakémukoli trápení nebo využívání zvířat. Tečka.

Pozor - ne všichni jsou vegani

Základem veganské stravy jsou rostlinné potraviny. V tomto případě musíme zmínit, že ne všichni, kteří se stravují čistě rostlinnou stravou, musí být nutně vegani - proto si to nepleťte a neházejte všechny do jednoho pytle. Někteří lidé přechází na rostlinnou stravu ze zdravotních důvodů, ovšem nestávají se vegany. Tak na to pozor.

Veganství není pouze o stravě

Teď bychom rádi zbourali další předsudek, který se k veganství často pojí. Mnoho lidí si totiž myslí, že veganství je pouze o změně jídelníčku. Není to ale pravda. Vegani kromě vyloučení veškerých potravin živočišného původu ze svého jídelníčku zároveň odmítají nosit kožené boty a doplňky, stejně tak i kožešiny. Co se možná až tak neví je fakt, že nenavštěvují atrakce se zvířaty, někteří se dokonce snaží žít ekologicky.

Ohodnoťte článek