X

Jak vybrat svatební kytici?

2 min čtení

Jak vybrat svatební kytici?

Plánování svatby je náročný projekt. Jako první jistě řešíte výběr šatů, termín a místo obřadu a hostiny. Není však dobré zapomínat na zdánlivě méně podstatné aspekty. Právě ty určují, jaký bude mít vaše svatba styl. Ukáže hostům, jaký máte vkus, zda jste si dali s přípravou skutečně záležet, nebo zda jste zařizovali všechno na honem. Jedním z těchto detailů je i květinová výzdoba.

Nejdůležitější je samozřejmě svatební kytice nevěsty. Váží se k ní tradice, kdy ji má nevěsta vidět až, když jí kytici přinese ženich. Na konci obřadu se pak kytice hází mezi neprovdané dívky. Která ji chytne, do roka se vdá.

Svatební kytici vybíráme např. podle:

  • ročního období, ve kterém svatbu pořádáme,
  • doby, jak dlouho mají květiny vydržet bez vody,
  • toho, zda je svatba venku či uvnitř,
  • a v neposlední řadě i podle ceny květin.

Nejoblíbenější svatební kytice

Růže

Jsou symbolem lásky, vášně a krásy. Můžeme je sehnat v různých barvách (existuje několik tisíc různých odstínů). Protože jsou oblíbené, lze je sehnat po celý rok. Dejte si ale pozor: ne všechny voní.

Tulipány

Věděli jste, že tento symbol Holandska pochází vlastně z Íránu? V květomluvě znamená radost a štěstí. Stejně jako růže existují různě barevné odrůdy. Jsou většinou cenově dostupné a vypadají skutečně elegantně, ať už se berete na zámku, nebo na farmě.

Kaly

Svatební květiny našich babiček jsou nestárnoucí klasikou. Chcete svatbu ve stylu dvacátých let či se vám líbí moderní minimalismus? Pak jsou svatební kytice z kal přesně pro vás. Pocházejí z Afriky. Kromě klasického velkého květu existují i menší varianty, které se hodí na korsáže. Nejoblíbenější jsou kaly v bílé barvě, sehnat lze ale i různé jiné odstíny včetně tmavě fialové, která vypadá až černě.

Konvalinky

Chcete být za něžnou vílu? Pak zvolte jako základ vaší kytice konvalinky. Malé bílé zvonečky konvalinek jsou symbolem nových počátků. Jsou tak elegantní, že je použila i Kate Middleton ve své svatební kytici. Hodí se však na jarní svatby. Po zbytek roku je těžké a drahé je sehnat.

Další oblíbené květiny

Mezi další květiny, které si nevěsty často volí, patří:

  • pivoňky,
  • frézie,
  • gerbery,
  • lilie,
  • hortenzie.

Co dalšího patří pod květinovou výzdobu?

Od svatební kytice se pak odvíjí zbytek květinové výzdoby, který by s ní měl do určité míry ladit. Většinou se dávají drobnější kytice matkám ženicha a nevěsty, popřípadě družičkám.

Ženich má na klopě tzv. korsáž. Jde o jednu květinu, kterou obsahuje i kytice nevěsty. Pokud obsahuje kytice nevěsty více druhů květin, použije se tak, která je nejvýraznější. Menší korsáž může mít i svědek ženicha, případně otcové novomanželů.

Ostatní svatebčané mají na oblečení připevněné vývazky. Jde většinou o snítku myrty s bílou mašličkou, kterou by měli svobodní mít na levé straně a sezdaní na straně pravé.

Další květinová výzdoba může zahrnovat výzdobu na místě obřadu, dekorace na autech a výzdobu svatební tabule.

4.1/5 - (9 votes)