X

Jak vybrat vhodné lyže?

3 min čtení

Jak vybrat vhodné lyže?

Lyžování je v České republice velmi oblíbenou sportovní disciplínou. Ať už počítáme rekreační formu nebo lyžování závodní. Jeho popularita velmi stoupá a někteří lyžaři neváhají připlatit si za lyžování v zahraničních destinacích. Hlavně pro začátečníky je určený tento článek, ve kterém se dozvíte, jak vybrat ty nejvhodnější lyže.

UJASNĚNÍ POŽADAVKŮ

Při nákupu nových lyží byste měli především zvážit určité požadavky. Co od nich vlastně čekáte a k čemu je budete používat? Je potřeba se zamyslet nad vašimi zkušenostmi, fyzickou kondicí, jaké máte ambice, kde chcete lyžovat a jak často. Lyže je pak vhodné vybírat podle několika kategorií, které si níže popíšeme.

VÝBĚR PODLE ZKUŠENOSTÍ LYŽAŘE:

  • Rekreační sjezdové lyže: Ty jsou vhodné především pro začátečníky nebo mírně pokročilé lyžaře. Jsou uzpůsobeny jízdě na upraveném terénu a kladou důraz hlavně na zážitek z jízdy, ne na rychlost.
  • Sportovní sjezdové lyže: Pokud patříte k pokročilým lyžařům, kteří jsou si jistí svou technikou a sjezdem, jsou dobrou volbou sportovní sjezdové lyže.
  • Závodní sjezdové lyže: Tato kategorie pak patří především profesionálním sjezdařům, kteří mají výborně zvládnutou techniku a kladou důraz hlavně na rychlost.

VÝBĚR PODLE TERÉNU:

Lyže můžeme vybírat také podle terénu, na kterém je budeme nejčastěji využívat. Dělí se pak většinou na tyto skupiny:

  • lyže na upravené sjezdové tratě
  • 70% upravené tratě – 30% mimo
  • 50% upravené tratě – 50% mimo
  • snowpark
  • volný terén

VÝBĚR PODLE VÝŠKY A HMOTNOSTI LYŽAŘE:

Dalším rozhodně důležitým parametrem je výběr lyží podle výšky a hmotnosti lyžaře. Pokud jste rekreační lyžař, bude tento parametr tím nejdůležitějším při výběru.

  • Kratší a lehčí lyže: Ty se hodí především pro lehčí lyžaře, kteří nejezdí tak rychle, protože produkují nižší sílu přenášenou do lyží.
  • Tvrdší a delší lyže: Ty se hodí pro lyžaře těžší a větší. Na lyže působí takový lyžař delší pákou v oblouku a větší vahou, tím pádem je i více zatěžuje.

VÝBĚR PODLE STYLU JÍZDY:

Dalším důležitým aspektem je také styl jízdy a způsob, kterým budete lyže nejvíce využívat. V tomto případě můžeme lyže rozdělit do následujících kategorií.

  • Univerzální sjezdové lyže (allround / allmountain): Univerzální lyže pro širokou veřejnost. Jsou vhodné na sjezd upravené sjezdovky nebo zasněženého terénu. Dovolují střední rychlost jízdy a na rekreační lyžování jsou ideální. Zde nezapomeňte na důležité pravidlo – Lyžař by měl být vždy vyšší, než lyže, a to minimálně o 15 cm.
  • Slalomky: Tato kategorie je spíše pro profesionální jezdce. Lyže jsou kratší a měkké a určené výhradně jen na jízdu po upravených sjezdovkách.
  • Skicross: Skicrossová kategorie je velmi podobná již zmíněným univerzálním sjezdovým lyžím. Jsou uzpůsobené především na jízdu po upravení sjezdovce. Dovolují střední rychlost jízdy a stabilitu vám poskytnou i na měkkém terénu.
  • Modely pro dlouhý oblouk: Tzv. obřačky jsou lyže, které jsou určeny především pro použití na upravených sjezdovkách. Dovolují větší rychlost jízdy a některé modely mohou převyšovat lyžaře i o 10 cm. Nejsou vhodné k použití na úzké sjezdovky a vyžadují perfektní zvládnutí jízdy.
  • Freestyle: Freestyle modely jsou pak vhodné především mimo upravené sjezdovky. Díky posunutému těžišti jsou vhodné k ovládání nejen na sněhu, ale i ve vzduchu. Pro milovníky snowparků a freestyle jízdy jsou tak ideální volbou.

VÝBĚR PODLE CENOVÉ RELACE A ZNAČKY:

Posledním parametrem při výběru je cena. Lyže mohou být drahou záležitostí, a tak je důležité vědět, v jakém rozpočtu je sháníte. V tomto případě platí, že je lepší si za kvalitní lyže připlatit. Nezapomeňte připočítat ale i vhodné a bezpečné vybavení. Existují značky, které zajišťují bezpečnost a kvalitu za rozumné ceny.

PŮJČOVNA LYŽÍ

Pokud chcete začít lyžovat, ale zatím si nejste jisti koupí nových lyží, neváhejte se obrátit na půjčovnu lyží. V každém horském středisku minimálně jednu takovou objevíte. Výhodou je, že vám v ní poradí zkušený profesionál a ceny bývají vcelku přijatelné.

Pokud si nejste sami jisti, jaké lyže vybrat, neváhejte se poradit s odborníkem. V každém specializovaném obchodě najdete profesionála, který vám rád s výběrem poradí. Vhodný výběr lyží je důležitý nejen k požitku z jízdy, ale i k bezpečnosti vaší i ostatních lidí na sjezdovce.

5/5 - (2 votes)