Jak se zbavit vodního kamene
Vodní kámen přináší trápení nejedné hospodyňce. Zvláště v některých oblastech s tzv. tvrdší vodou je usazování vodního kamene na spotřebičích a na veškerém vybavení domácnosti, které je ve styku s vodou, poměrně častým jevem. Pokud je tento jev ignorován, snadno může dojít k nevratnému poškození důležitých součástí. Pouze správnou péčí a pravidelným odstraňováním vodního kamene docílíme toho, že se životnost našeho vybavení znásobí a nebude nás příliš trápit.
Dalším aspektem je vliv na naše zdraví. Pít vodu bez vodního kamene je pro náš organismus bez diskuze zdravější. Jednou možností je volit pouze kvalitní balenou vodu, což je ekonomicky i ekologicky nesmyslné. Jak tedy z vodovodního kohoutku získat vodu bez vodního kamene? I to si v závěru článku povíme.
Vodní kámen je vlastně především rozpuštěný uhličitan vápenatý obsažený ve vodě, která nám běžně teče z kohoutku. Má tendenci se usazovat především na nádobách, ve kterých voda delší dobu stojí. Nejvíce se potom usazuje za situace, kdy je voda střídavě zahřívána a ochlazována (například v rychlovarné konvici). Teplotou totiž dochází ke zrychlení reakce s oxidem uhličitým ze vzduchu, díky čemuž se vodní kámen, potažmo uhličitan vápenatý, rychleji usazuje.
Ale dost už bylo o tom, jak vodní kámen vzniká. Pojďme si raději říci, jak se s ním vypořádat a zbavit ve své domácnosti jednou provždy!
Existuje samozřejmě několik způsobů, jak se vodního kamene zbavit. Pokusíme se vyjmenovat alespoň tři základní:
1) Přípravky proti vodnímu kameni
Problém tvrdé vody a usazování vodního kamene je samozřejmě znám všem výrobcům domácích čistících přípravků. Existuje spousta účinných produktů určených k odbourání a vyčištění vodního kamene, ale také k prevenci jeho usazování.
Bohužel, ne všechny produkty jsou spolehlivé a v boji proti vodnímu kameni skutečně pomohou. Je proto důležité pečlivě vybírat. Pokud konečně najdeme dostatečně účinný a spolehlivý čistící přípravek, brzy nás možná začne trápit jeho vysoká cena.
Pokud chceme ušetřit, můžeme vyzkoušet staré osvědčené způsoby čištění vodního kamene. Je až překvapivé, jak dokážou být mnohdy efektivnější než kdejaký moderní drahý přípravek.
2) Staré osvědčené tipy
Proti vodnímu kameni nám pomůže kyselina. Ale pozor, neshánějme nic žíravého a nebezpečného, bude nám úplně stačit jedna kyselina, kterou máme každý doma. Ano, řeč je o úplně obyčejném octu. Vodní kámen odstraní opravdu spolehlivě.
Nejlépe to můžeme vyzkoušet v rychlovarné konvici. Pokud v konvici povaříme ocet částečně naředěný s vodou, vodní kámen zmizí. Potom ještě jednou necháme v konvici projít varem čistou vodu a hurá, máme čisto!
Ocet se dá využít i při čištění pračky. Stačí při praní do nádržky s aviváží přidat pár lžic octa a pračka se během praní krásně vyčistí od vodního kamene. A nebojte se, že by prádlo poté bylo po octu cítit - vůbec ne. Není tajemstvím, že některé chytré hospodyňky dokonce ocet používají místo aviváže při každém praní. Má totiž podobné změkčovací účinky jako běžná aviváž. A pokud se do octa přidá trochu vonné esence, rázem je na světě dokonalá náhrada aviváže, která navíc odstraňuje vodní kámen!
3) Filtrační konvice
Jak už bylo zmíněno, pro naše zdraví je vhodnější pít vodu bez vodního kamene. Jak ji ale získáme, pokud chceme pít kohoutkovou vodu? Nejelegantnějším a velmi snadným řešením je použití filtrační konvice. Výkonný filtr odstraní z kohoutkové vody nejen vodní kámen, ale také celou řadu nebezpečných látek a nečistot, které bohužel obsahuje i dnešní kohoutková voda. Filtrační konvice s výkonným filtrem je rozhodně investicí do svého zdraví, kterou by neměl nikdo opomíjet.