X

Co se dělá na Advent?

2 min čtení

Co se dělá na Advent?

Nedílnou součástí kouzla Vánoc je především těšení se na Ježíška. A co by to bylo za těšení, kdybychom si ho nemohli ukrátit celou řadou tradic a zvyků, které jsou nedílnou součástí Adventu? Ať už patříte mezi zaryté milovníky všech možných tradic, či jste rádi, že si vzpomenete na zapálení adventní svíčky, v dnešním článku se s vámi podělíme o tipy na krásné adventní tradice. 

Jak vznikl Advent?

Význam Adventu se skrývá už v jeho samotném názvu. Pochází z latinského slova „adventus“, které v doslovném překladu znamená příchod. Zatímco v minulosti bylo očekávání příchodu, respektive narození Ježíše, spojováno s půstem, dnes se nese spíše ve znamení konzumu a příprav na příchod Štědrého dne. 

Nesmrtelná klasika – adventní věnec

I v rodinách, které Advent prakticky neslaví, můžeme narazit na nějakou formu adventního věnce. Zatímco někdo nedá dopustit na nádherně vyzdobený, ručně vyrobený věnec z chvojí, minimalisté sáhnou spíše po čtyřech jednoduchých svíčkách. Kde se však tato tradice vzala?

Zapalování svíček je čistě křesťanskou tradicí, kdy jejich plamen symbolizuje světlo Krista, na druhou stranu zelené věnce byly stejně jako celá další řada vánočních zvyků převzata z pohanských zvyklostí. Málokdo však tuší, že každá ze svíček zapalovaných o adventní neděli má svůj jasně daný význam. Zatímco první, fialová svíčka je odkazem na proroky, kteří zvěstovali narození Ježíše Krista, druhá fialová svíčka, tzv. betlémská, symbolizuje Ježíškovy jesličky. Třetí svíce patří pastýřům a čtvrtá Andělům, kteří přináší mír a pokoj.  

Možná přijde i Mikuláš

Kdo by se jako dítě netěšil na Mikuláše? Snad jen rošťáci, které namísto sladké odměny za vzorné chování po celý rok čekala hromádka uhlí. Tradiční návštěva anděla, čerta a Mikuláše má svůj původ v historické osobě biskupa Mikuláše, který žil ve 14. století v Malé Asii. Na znamení jeho dobročinnosti dostávají děti v prakticky všech slovanských zemích 6. prosince mikulášskou nadílku v podobě malého dárku či dobrot. 

Advent v plném květu

O dva dny dříve, tedy 4. prosince, přichází na řadu další lidový zvyk – řezání barborek. Jedná se o větvičky třešní, jabloní či jiných kvetoucích stromů, které umístíme do vázy. Při troše štěstí barborky rozkvetou přímo na Štědrý den a přinesou tak celé domácnosti štěstí. Zatímco dnes se jedná o trochu opomíjenou tradici, dříve na ni nezapomínaly především svobodné dívky, kterým měla rozkvetlá třešňová větvička předpovědět brzkou svatbu

Adventní kalendář

Pokud pomineme tradiční zvyky, naprosto nedílnou součástí Adventních svátků je především adventní kalendář. Už dávno neplatí, že se otevírání okének týká pouze dětí – kromě klasických čokoládových kalendářů můžete zakoupit například adventní kalendář s kosmetikou, oblíbeným alkoholem či třeba voňavými svíčkami.

Čas na perníčky

Pokud nechystáte dvanáct druhů cukroví, na pečení máte ještě plno času. Jedinou výjimkou jsou perníčky, do jejichž přípravy bychom se měli pustit už začátkem Adventu. Důvod je prostý – těsně po upečení jsou perníčky tvrdé, a je tak potřeba je nechat pár týdnů odležet. Traduje se, že právě čtyři adventní neděle jsou k jejich změknutí naprosto ideální.

Čas na zdobení

V prosinci přichází čas na zdobení, a to nejen upečených perníčků a dalšího vánočního cukroví, ale také celé domácnosti. Během adventu bychom podle tradic měli vyzdobit dům jmelím, které přinese štěstí na celý další rok a ochrání obydlí před zlými duchy. V některých rodinách je rovněž zvykem v období Adventu začít se zdobením vánočního stromečku. A to ani nemluvíme o obchodních domech, kde jsou úderem prvního prosince (a mnohdy i mnohem dříve) Vánoce v plném proudu. 

Betlémské světlo

Pokud rádi dodržujete křesťanské tradice, vyrazte letos s lucerničkou pro Betlémské světlo. Jedná se o plamínek zapálený v daleké Betlémské jeskyni v Palestině, který díky dobrovolníkům putuje po celém světě. Světlo je k dispozici buď přímo u vlaku, který ho rozváží po celé České republice, či na některé z místních akcí pořádaných skauty či dobrovolníky. 

5/5 - (1 vote)