X

Z čeho vznikají alergie na prací prášek jak se jim vyhnout

3 min čtení

Z čeho vznikají alergie na prací prášek jak se jim vyhnout

Zázračné prací prášky, které vyperou i ty nejšpinavější skvrny. Víte ale, co se skrývá v jejich složení? A za jakou zdravotní cenu vám perou prádlo? 

Článek připravili specialisté na eko prášky z Econea.cz.

Jak vypadá alergie na prací prášek

Alergie na běžný prací prášek může mít mnoho příznaků. 
Nejčastěji:

  • svědění kůže,
  • opruzeniny (u miminek),
  • šupinky na pokožce,
  • vyrážka,
  • zčervenání,
  • otok,
  • suchá popraskaná kůže,
  • ekzém.

Alergická reakce se může objevit do několika hodin po obléknutí vypraného oblečení, nebo po delším používání konkrétního pracího prášku. 

Pozor na složení pracích prostředků

Běžné prací prášky a aviváže v sobě obsahují látky, které jsou buď kontroverzní nebo vědecky prokázané jako zdraví škodlivé. Zbytky těchto látek zůstávají na vypraném prádle a imunitní systém na ně může reagovat zdravotními problémy. Jaké látky to jsou? 

Tenzidy - povrchově aktivní látky, které z vašeho oblečení odstraní nečistoty a zabrání jejich usazování. Běžné prací prostředky používají tenzidy vyrobené z ropy. I přírodní tenzidy mohou být zpracováním kontaminovány 1,4-dioxanem nebo nitrosaminy, což jsou karcinogeny (zdroj).

Fosfáty - anorganické sloučeniny fosforu k odstranění tvrdosti vody. V řekách, rybnících a nádržích způsobují otravu ryb a přemnožení sinic. Množství fosfonátů v pracích prostředcích je u nás regulované a nesmí přesáhout 0,5 % obsahu. Jejich vliv na člověka a životní prostředí je třeba dál zkoumat. 

Opticky zjasňující prostředky - přetváří UV záření na viditelné světlo, vyvolávají tak dojem čistějšího prádla. Existuje jich cca 400 druhů, mohou být pro člověka toxické, dráždit pokožku a způsobovat vývojové a reprodukční vady. V přírodě jsou těžko rozložitelné, mohou se hromadit a ohrožovat vodní organismy (zdroj).

Bělidla na bázi chlóru - produkují dráždivé plyny a jsou těžko biologicky odbouratelné. Do vzduchu mohou uvolňovat toxické chloraminové látky. Chlor také zamořuje vodu a škodí vodním organismům (zdroj).

Syntetické konzervanty - některé z nich (Methylisothiazolinone, Benzisothiazolinone,...) jsou alergeny považované za toxické vůči buňkám a za neurotoxické. Mohu způsobovat problémy s imunitním systémem a kožní potíže (zdroj).

Parfémy - na obsahu pracích prostředků je často napsáno jen parfume nebo fragrance bez uvedení, zda jde o přírodní nebo syntetickou vůni. Vybírejte si proto vonné ingredience z prověřených zdrojů v bio kvalitě a s mezinárodními certifikacemi.

Co pomáhá proti alergii na prací prášek

Vyměňte současný prací prášek za hypoalergenní prací prášek nebo gel. Hypoalergenní prací prostředky jsou svým složením vhodné pro lidi s citlivou pokožkou, alergiky, ekzematiky i miminka. Běžné prací prášky mohou dráždit citlivou a jemnou kůži miminek a způsobovat jim nepříjemné opruzeniny. Pokud perete malým dětem, používejte hypoalergenní prací prášek nebo gel bez vůně. Některá miminka jsou totiž citlivá nejen na syntetickou parfemaci, ale také na zcela přírodní éterické oleje, které se používají do ekologických a zdraví šetrných pracích prostředků.

Pokud máte výrazné příznaky, které vypadají jako alergie na prací prášek, navštivte svého lékaře.

Zdraví bezpečné praní

Praní pro citlivou kůži je v dnešní době snadné. Vyberte si některý hypoalergenní prací prášek nebo gel s maximálně přírodním složením. Ve výběru vám může pomoci některá z nezávislých mezinárodních certifikací (např. Eco Garantie, EcoCert, Natural Detergent,...). Přírodní hypoalergenní prací prášky myslí na zdraví lidí, zvířat (nejsou testované na zvířatech) i životního prostředí, jsou totiž v přírodě zcela rozložitelné. I to ukazuje na jejich bezpečné složení pro lidské zdraví. 

4.2/5 - (4 votes)