X

Jak správně ovlivnit imunitu kojenců?

2 min čtení

Jak správně ovlivnit imunitu kojenců?

Nejpřirozenější výživou miminka je samozřejmě mateřské mléko. Obsahuje látky, které podporují dětskou imunitu a snižují tak riziko mnoha akutních i chronických nemocí. Maminky, které kojit nemohou či nechtějí, by měly jako náhražku zvolit to nejkvalitnější kojenecké mléko, které svým složením co nejvíce napodobuje právě mléko mateřské. Mnohé značky kojeneckého mléka obsahují tzv. prebiotika, která příznivě ovlivňují imunitní systém.

Může se stát, že kojenec prodělá infekci a projeví se to průjmem či zvracením. Kojené děti bývají obecně odolnější vůči těmto nemocem, ale samozřejmě je také mohou potkat. Zvracení a průjem může vést u kojence k rychlé a velmi nebezpečné dehydrataci, proto bychom měli dělat vše pro to, abychom se těmto projevům infekčních onemocnění vyhnuli. Pokud matka dítě kojí, dělá pro něj maximum. Krmí-li své miminko umělou výživou, musí přísně dodržovat hygienická pravidla při přípravě kojeneckého mléka, aby nedošlo k napadení škodlivými bakteriemi.

Pokud už dojde k napadení dětského organismu škodlivými mikroorganismy a dítě dostane průjem, může maminka své dítě dál bez obav kojit. Tím se opět rychle zregeneruje jeho střevní mikroflóra. Důležité je ale před každým kojením podat miminku určitou dávku (na základě doporučení pediatra) rýžového odvaru. Ten se může střídat s odvarem mrkvovým, pokud jej dítě dobře přijímá.

Velmi důležité je správné dávkování při přípravě umělé mléčné výživy. Mnohé maminky v domnění, že jejich miminko nedostává dost, dávkování mléčného prášku na určité množství vody zvyšují a svému dítěti tím nevědomky škodí. Tím se ale zvyšuje množství bílkovin a minerálů a dochází tak k přetěžování dětského organismu.

Pokud to dítěti i mamince vyhovuje, měla by maminka kojit své dítě co nejdéle. Zdálo by se, že po dovršení 1 roku věku dítěte je už kojení zbytečné. Ale můžete-li, kojte své dítě dál, alespoň ráno a večer. Je to opravdu to nejlepší, co můžete pro své dítě udělat. Příznivé látky z mateřského mléka jsou pro dítě prospěšné třeba i ve dvou letech. Krmíte-li své dítko umělou mléčnou výživou, pokud možno také hned po dovršení 1 roku nepřecházejte na kravské mléko. Umělá mléčná výživa má mnohem příznivější složení a co do dítěte vložíte v tak útlém věku, se mu určitě do budoucna vyplatí.

Ohodnoťte článek