Kojení podle měsíců
Jak a kdy kojit, co v době kojení jíst a pít a jak nejlépe ke kojení dítě motivovat... To většina maminek už zná. Na přání našich čtenářek zařazujeme článek o kojení ve sledu jednotlivých měsíců.
1.-3. měsíc: kojení podle potřeby
Je naprosto správné, že v tomto období vždy ihned reagujete na potřeby dítěte. První tři měsíce v životě dítěte se totiž označují jako fáze „druhé líhně" a děťátko je tráví nejraději většinu času v tělesném kontaktu s vámi a je kojeno po celý den podle potřeby. To je důležité, protože člověk přichází na svět fyziologicky nezralý a v prvních třech měsících ještě dohání zásadní proces zrání. V bezprostřední blízkosti matky k tomu má nejpříznivější podmínky.
Nemějte tedy žádné obavy, v tomto věku ještě nelze dítě rozmazlit. Až do porodu bylo zásobováno živinami nepřetržitě, v prvních týdnech poté smí být přiloženo k prsu tak často, jak chce.
4.-6. měsíc: nastává čas pro pravidelnost
Ve čtvrtém měsíci projeví mnoho dětí zájem o svět. Využijte každé chvilky, kdy je dítě syté a aktivní a položte je na deku vyhrazenou ke hraní. Do šátku na nošení ho berte postupně už jen tehdy, je-li příliš unavené, aby si hrálo.
Hodně dětí se v pátém nebo šestém měsíci najednou mnohem rychleji nasytí - pijí vydatněji a efektivněji než dříve, a proto je krmení často během chvilky vyřízeno.
Intervaly mezi kojením by se teď mohly prodloužit, ovšem za předpokladu, že v noci dítě pije mnohem řidčeji. Budete-li totiž dbát na to, aby vaše dítě i nadále pilo přes den každé tři hodiny, spíše tím docílíte, aby noc prospalo, nemusí totiž přerušovat spánek, aby u prsu dohnalo to, co přes den zameškalo.
Kojení podle potřeby by se mělo do 4. měsíce postupně změnit v neměnný rytmus. Nemá-li dítě v pátém měsíci ještě žádné pevné doby krmení, potřebuje v tom podpořit, protože pevný rytmus napomůže tomu, aby dopoledne a odpoledne spalo v přibližně stejnou dobu.
Tohoto cíle nejrychleji dosáhnete, postaráte-li se, aby první krmení ve dne proběhlo vždy ve stejnou hodinu, nezávisle na tom, kdy dítě naposledy v noci pilo. Je-li potřeba, měla byste je k tomu dokonce vzbudit.
Pokud se průběh jednotlivých dní ještě velmi liší, zpočátku stačí, když se jednotlivá krmení uskutečňují vždy v rámci stejné hodiny. Jakmile to klapne, omezte toto rozpětí na půlhodinu.
7.-12. měsíc: teď je důležité přikrmovat
Někdy po půl roce života vám dítě dá najevo, že by také chtělo ochutnat to, co jíte vy - pak může začít přikrmování. Jak nejlépe postupovat a kombinovat přikrmování s kojením, vám povíme v některém z příštích pokračování.
Odmítá-li dítě dlouho jinou stravu než mateřské mléko, nedělejte si s tím starosti. Bezpodmínečně si však hlídejte svoji vlastní výživu, abyste měla i nadále dost sil.
13.-24. měsíc: kojení je stále méně časté a postupně ustává
Novější vědecké výsledky potvrzují velký význam mateřského mléka pro vývoj dítěte i ve druhém roce života. Dlouhé období kojení má prokazatelně pozitivní účinek na rozvoj imunitního systému, a zdraví je tak dlouhodobě posíleno. K tomu účelu však zcela postačí, je-li dítě kojeno už jen jednou nebo dvakrát denně, například ráno po probuzení a odpoledne, když společně s dítětem přijdete domů.
Pro roční dítě už prs zdaleka neslouží jen k utišení hladu, nýbrž je spíše jakousi „zásobárnou energie", kde opět načerpá síly. Jak dítě postupně roste, možná si zvykne přijít docela samostatně k vašemu prsu a začne pít. Pokud to nechcete, klidně to dejte dítěti najevo. Je už teď ve věku, kdy potřebuje pevná pravidla, a ta se dají zcela přirozeně vyvodit z vašich potřeb.
Jasným pravidlem by například mohlo být „Už žádné kojení na veřejnosti", pokud se při tom necítíte dobře, protože vám vadí pohledy okolí. Matky kojící dítě v tomto věku, bohužel, ještě mnohdy narážejí na nepochopení - vy však pro své dítě děláte to nejlepší, kojíte-li je tak dlouho, dokud vám to oběma přináší potěšení!
Mateřské mléko - všelék v péči o dítě
V kojeneckém věku lze antibakteriální a protizánětlivé léčivé účinky mateřského mléka všestranně využít i při vnějším použití: Pupínky v obličeji (v prvních týdnech života jsou v důsledku zrychlené látkové výměny normálním jevem) se rychleji hojí tím, že na ně každý den ťukavými pohyby lehce nanesete mateřské mléko. Samozřejmě umytýma rukama!
Mateřské mléko v dětské koupeli má blahodárný účinek na dětskou pokožku. Je to ideální využití „starého" mateřského mléka z ledničky. Do vaničky postačí dávka pěti lžic. Pokud se vám takové množství nepodaří našetřit, aspoň dítě omyjte zředěným mateřským mlékem: jedna lžíce mléka do misky teplé vody pomůže při šupinaté pokožce a sklonu k ekzémům.
Hojivých vlastností mateřského mléka lze rovněž dobře využít při opruzeném zadečku: Po očištění teplou vodou jím zrudlou pokožku poťukejte a nechte uschnout. Teprve potom naneste mast.
Při rýmě kojící matky děťátku jednoduše nakapou několik kapek mateřského mléka do nosu - a děťátko může zase brzy volně dýchat.