Zdraví v jídle našich dětí
Každá maminka si jistě přeje, aby její dítě jedlo to, co mu nejvíce prospívá. Takže se možná zajímá o to, jaké vitamíny a minerály obsahují různé potraviny. Pojďme se podívat na ty nejhodnotnější, na ty, jimiž můžete nenásilně obohatit jídelníček našich ratolestí.
Vitamíny rozpustné v tucích
Těmi začneme, snad každá maminka si pamatuje kapičky vitamínu D a K, které do určitého kojeneckého věku dítěti dávala podle předpisu pediatra. Kapičky již nejsou potřeba, kde tyto vitamíny najdeme v obyčejném jídle? Nejprve je třeba si říci, že vitamíny rozpustné v tucích jsou tak trochu zrádné, jejich nedostatek, ale i předávkování může mít neblahý zdravotní dopad. Takže to s vitamíny A, D,E a K nepřehánějme. Při běžné konzumaci se to však stát téměř nemůže, to hrozí v případě, že si stravu obohatíte o nepřiměřené množství potravinových doplňků. Tělo totiž jejich přebytky neumí vyloučit.
A – je důležitý pro správné vidění a naši vitalitu. Najdeme ho v rostlinných potravinách jako beta-karoten, namátkou třeba mrkev, špenát či meruňky. V živočišné řísi se skrývá pod názvem retinol a bohatý je na něj třeba tuňák, mléčné výrobky nebo žloutek. Z uvedeného je zřejmé, že potřebu tohoto vitamínu pokryjeme běžnou pestrou stravou, navíc se o tento vitamín obohacují některé průmyslově vyráběné rostlinné tuky.
D – je důležitý mimo jiné pro správný vývoj kostí. Pokud se třikrát týdně vystavíte na čtvrt hodinky na sluníčko, zcela to pokryje potřebu vitamínu D. S jeho doplňováním si tedy nemusíme dělat zejména v létě příliš starostí, ale pro úplnost a pro zimní období se hodí vědět, kde ho najdeme. Opět, podobně jako vitamín A. Nejbohatšími zdroji je ovoce a zelenina, zejména špenát, opět se tu objevuje tuňák a rybí olej, na vitamín D jsou bohatá například tresčí játra, mléko a mléčné výrobky. Mnoho vyráběných potravin a dětských cereálií je obohaceno právě o tento vitamín.
E – tento vitamín posiluje imunitní systém a bojuje proti zhoubnému bujení a stárnutí. Jeho zdrojem jsou pšeničné klíčky, žloutek, luštěniny, rostlinné oleje a hlavně všechny druhy ořechů. Tepelným zpracováním však o určité procento tohoto vitamínu přicházíme.
K – zajišťuje zejména správnou srážlivost krve a tělo si ho díky střevním bakteriím umí částečně vyrobit samo. Jeho nedostatek je spíše vzácností a projevuje se nejčastěji v ranném věku, sníženou srážlivostí krve, tvorbou modřin, únavou. Proto se tento vitamín kojencům zhruba do půl roku věku doplňuje formou speciálních kapiček v dávkování asi jedenkrát měsíčně. Které potraviny tento vitamín obsahují? Jsou to hlavně mléčné výrobky a zelená listová zelenina, například špenát, saláty, zelí, kapusta, růžičková kapusta a jiné "zelení" jako jsou bylinky, například petrželka. Dále ho získáme i z bylinkových čajů či zelených čajů, z rybích olejů, ale také z rostlinných olejů, hodně ho obsahuje například sojový olej.
Z ostatních vitamínů a minerálů, které jsou pro rostoucí organismus důležité jsem vybrala dva. Vitamín C a vitamíny skupiny B, železo a vápník. S jejich předávkováním to již nemusí být tak horké, jejich přebytky totiž tělo vyloučí močí.
C – vitamín, jehož antioxidační funkci a podporu imunity snad netřeba dlouze představovat. Najdete ho jednoduše v každém ovoci a zelenině. Možná vás ale překvapí, že skvělým zdrojem vitamínu C jsou třeba také brambory, ovšem varem se určitá část vitamínů ničí. A také dlouhým skladováním, takže brzce jarní brambory nejsou to pravé. Počkejte si na nové…
Vitamíny skupiny B – je jich ve skupině až 17 a najdete je také v rozmanité potravě. Podporují chuť k jídlu, to je jejich prvotní účinek, který často doporučují lékaři i u nechutenství dětí. Různé kvasnicové tabletky jsou asi nejpřirozenějším zdrojem, pokud se rozhodnete pro tabletkovou léčbu. Jinak je najdete v celozrném pečivu, v droždí, bohatým zdrojem jsou ovesné vločky, maso, vejce, mléko, obilné klíčky, vnitřnosti, játra, zelený hrášek… nedostatek béčkových vitamínů hrozí opravdu v případě, že máte příliš jednostrannou stravu bohatou na sacharidy, k jejichž zpracování tělo potřebuje právě vitamín B. S rozmanitou stravou máte dostatek všeho.
Železo, vápník, hořčík…Děti ke svému růstu potřebují zejména vápník. Ten najdete v mléčných výrobcích, koncentrovanější je samozřejmě v tvrdých sýrech či tvarohu. Dobrý zdrojem vápníku z rostlinné říše je mák, na ten však existují alergie, takže ho dětem z opatrnosti nedávejte před prvním rokem života a i poté buďte obezřetní. Také ořechy obsahují hodně vápníku i hořčíku, který je potřeba pro správné vstřebání organismem. A železo je důležité pro krvetvorbu a najdete ho v mase, řeřiše či v kopřivách. Uvaříte-li si občas kopřivový čaj, nedostatek železa vás nemůže zaskočit.
Co z toho všeho vyplývá? Že s rozmanitým a různorodým jídelníček nemusíte postávat před lékárnou a přemýšlet, jestli přece jen nemáte svému dítku koupit nějaký ten "zázračný" vitamínový přípravek….