X

Zastavení laktace: jak ukončit kojení

2 min čtení

Zastavení laktace: jak ukončit kojení

Zastavení laktace je pro řadu kojících žen velmi složité. Velkou chybou, kterou některé z nich dělají, je odstavit dítě ze dne na den. Nejideálnější je totiž postupné odstavení, díky tomu by tak měla u ženy přirozenou cestou ustat také sama produkce mateřského mléka.

Pozvolné odstavení dítěte

Čím déle žena kojí, tím může být zastavení laktace obtížnější. Žena by rozhodně neměla miminko od prsou odstavit náhle, tedy ze dne na den. Pokud je již dítě na příkrmech, bude zpočátku plně dostačující, když žena záměrně prodlouží intervaly mezi jednotlivými kojeními a po pár týdnech své dítě odstaví úplně. Pokud je totiž odstavování pozvolné, přirozenou cestou by měla ustat i sama laktace.

Rychlé ukončení kojení

Jestliže je ovšem žena nucena kojení ukončit rychle, například z důvodu vážných zdravotních problémů nebo z důvodu užívání léků, které by mohly dítěti ublížit, a nemůže tedy kojit „do ztracena“, rozhodně by neměla mléko příliš často odstříkávat ani své dítě přikládat k prsu.

Podpořila by tím jenom další tvorbu mateřského mléka. Mléko z prsou by proto měla odstříkávat pouze do pocitu úlevy, ovšem nikoliv více, tím je zaručeno, že mléka bude ze dne na den postupně ubývat, až laktace vymizí úplně.

Několik tipů na zastavení produkce mléka

Pocit nalitých prsou v průběhu zastavování laktace je velmi nepříjemný, často trvá tři týdny, někdy i déle. Vše je závislé na tom, jak má žena vysokou hladinu hormonu prolaktinu, který za laktaci odpovídá. Maminka, která chce laktaci zastavit, by si prsa měla pravidelně ledovat, několikrát za den masírovat, aby nevznikla žádná zatvrdlinka, a navíc zavinovat pruhem látky, řešením je také pevnější podprsenka. Od věci není ani vyzkoušet masáž horkou sprchou nebo teplý obklad. K zastavení laktace dopomůže také pravidelné pití šalvějového čaje.

Pokud jsou prsa skutečně velmi nalitá a žena v nich pociťuje bolest a nepříjemný tlak, může mateřské mléko zlehka prsty odstříkat až do úlevy. Od větší bolesti jí pomůže také Paralen nebo Ibuprofen, v případě zánětu si může ulevit chladivým tvarohovým zábalem.

Pozor na potraviny podporující laktaci

Při zastavování laktace by se žena měla vyhnout těm potravinám, které podporují tvorbu mateřského mléka. A to především mléku a zakysaným mléčným výrobkůmmandlím a mandlovému mlékuobilovinám – především ovesným vločkám, ječným kaším, müsli a kávám z obilovin, některým druhům syrové zeleniny, medu, sušenému ovoci, javorovému sirupu a jablečné šťávě.

Návštěva lékaře

Pokud se ženě do tří až šesti měsíců nepodaří snížit tvorbu mateřského mléka, měla by rozhodně zastavení laktace prokonzultovat se svým gynekologem. Ten zpravidla ženě přímo naordinuje lék na zastavení laktace, nejčastěji Mysalfon nebo Dostinex.

Ohodnoťte článek