Brokolice je specifickou zeleninou. Svým vzezřením připomíná zelený květák a pyšní se svým příbuzenstvím s kapustou. Tato zelenina vás zaručeně překvapí svou specifickou chutí. Pěstuje se zejména pro její dužnatý košťál, jenž se právě hodně podobá již zmíněnému květáku.
Jak se dá brokolice konzumovat?
Brokolici si můžeme připravit hned několika způsoby. Můžeme si ji dávat čerstvou v syrovém stavu. Překvapivá je její šťavnatost a zároveň pevná konstituce. Díky konzumaci syrové brokolice do svého organismu dostaneme množství zdraví prospěšných látek, jež se většinou při tepelné úpravě úplně vytrácejí.
Růžičky brokolice můžeme použít i do zeleninového salátu. Tímto způsobem dodáme pokrmu specifickou chuť. Pokud jej budeme servírovat návštěvě, která miluje zeleninu, jistě přidání brokolice pochválí.
Chcete-li brokolici uvařit, můžete si z ní udělat lahodnou polévku. Stačí vám ji pokrájenou na malé kousky povařit do měkka, společně s brambory a další zeleninou. Pak už je jen na vás, zda uvařenou směs rozmixujete a přidáte do ní smetanu či nikoliv. Obě varianty jsou dobré.
Co takhle si udělat pizzu a obložit ji mimo jiné i brokolicí. I tady vám tato zelená krasavice udělá radost. Skvěle se hodí na zeleninovou variaci, nebo také jen tak s rajským protlakem a sýrem.
Výbornou variantou je však i brokolice zapečená jen tak se sýrem. Můžeme přidat třeba i těstoviny nebo brambory, to vše podle vaší chuti.
Jaké látky jsou obsažené v brokolici?
Brokolice obsahuje vcelku velké množství vody, proto ji můžeme označit za šťavnatou zeleninu. Můžeme v ní najít také spoustu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí vitamín C, E a B, v malém množství pak ještě karoten, thiamin, riboflavin a niacin.
Co se týče dalších živin důležitých pro naše tělo, měli bychom zmínit, že je brokolice bohatá na bílkoviny a vlákninu. Najdeme v ní ale i malé množství cukru, tuku, mastných kyselin a dusíku.
V této zelené krásce se nachází i velké množství draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku. V menším množství v ní lze objevit i sodík, železo, zinek, mangan a v mizivém pak měď.
S jakými potížemi vám brokolice pomůže?
Brokolici můžeme užívat již při řešení některých onemocnění, ale jejích účinků lze využít i při prevenci onemocnění. Pomůže vám zlepšit imunitní systém tak, abyste se vyhnuli různých chřipkovým epidemiím a nachlazením, a to zejména v jarních a podzimních plískanicích.
Tato zelená kráska se často nachází v jídelníčku lidí, kteří pracují se svou pamětí a potřebují, aby se zlepšila činnost jejich mozku. Díky obsaženým látkám blahodárně působí právě i na činnost mozkových buněk. Mimo jiné se však zlepšuje i kvalita spánku a soustředění.
To však ještě není vše. Muži mohou její konzumací předejít závažným onemocněním, jímž rakovina prostaty dozajista je. Preventivně působí i proti mrtvici. Radost z ní budou mít též ženy, které každý měsíc trpí na bolestivou menstruaci, brokolice je před touto obtíží spolehlivě ochrání.
Tato zelenina však aktivně pomáhá i v boji s přebytečnými kilogramy. Jak jsme již poznamenali výše, její nespornou výhodou je, že obsahuje vcelku velké množství vody a malé procento cukrů. Dá se tedy říci, že vás pár soust skvěle zasytí. K dobru jí pak můžeme přidat i to, že zrychluje metabolismus.
Závěrem
Zkuste brokolici zařadit na svůj jídelníček. Uděláte tak něco pro své zdraví a zároveň budete mile překvapeni její chutí. Bude se vám líbit, že ji budete moci dát do jakéhokoliv pokrmu.