Syndrom ADHD
Zkratka ADHD, která vychází z terminologie Americké psychiatrické asociace, označuje syndrom poruchy pozornosti spojený s hyperaktivitou. Tímto syndromem trpí děti, které jsou nepozorné, nadměrně aktivní a často impulzivní.
Problémy s udržením pozornosti
Pro děti, které trpí syndromem ADHD, je typická porucha pozornosti, která se projevuje obzvlášť tím, že se nechají snadno rozptýlit vnějšími podněty a mají problémy s nasloucháním a s plněním pokynů. Tyto děti se dále potýkají s tím, že příliš nedokážou zaměřit a udržet pozornost, velkým problémem pro ně je i soustředit se na úkol a dokončit jej.
Je pro ně rovněž typické to, že podávají nevyrovnaný výkon ve škole – jsou jako by zasněné. Také bývají nepořádné a celkem často ztrácejí své věci.
Vývojové opoždění
Syndrom ADHD je vývojovým opožděním, pro které je dále typická vysoká míra aktivity. Děti se syndromem ADHD tak nedokážou zůstat na jednom místě a jsou neustále v pohybu. Také jsou velmi impulzivní a mají malé sebeovládání. Tyto děti nejdříve na něco reagují nebo něco udělají a pak teprve přemýšlí.
Dalšími příznaky syndromu ADHD jsou potíže s přechodem k jiné činnosti, nepřiměřené reakce dokonce i na drobné podněty, malá sebeúcta, sociální nevyzrálost a často také agresivní chování.
Problémy s učením a navazováním přátelství
Děti trpící syndromem ADHD mívají zpravidla problémy s navazováním přátelství, a tak mají málo kamarádů. Proč tomu tak bývá? Může za to hlavně jejich impulzivita a omezená schopnost zvládnou pravidla společenského chování nebo sociální pravidla.
Jelikož jsou děti se syndromem ADHD nepozorné, hyperaktivní a impulzivní, mají přirozeně i problémy s učením. Často za ostatními ve třídě zaostávají. Některé děti se syndromem ADHD trpí rovněž specifickými poruchami učení – zpravidla při čtení a psaní.
Příčiny vzniku syndromu ADHD
Příčiny vzniku syndromu ADHD jsou různorodé. Může za něj například dědičnost, onemocnění matky během těhotenství, strava během těhotenství, předčasný porod nebo užívání drog a alkoholu v těhotenství.
Mezi lidmi je zažitý mýtus, že porucha ADHD je způsobena špatnou nebo nedostačující výchovou. I když tomu tak není, sám syndrom ADHD může výchovu dítěte výrazně zkomplikovat. Jakmile se ovšem psychologům v pedagogicko-psychologické poradně, kam dítě s tímto syndromem dochází, podaří nastartovat vhodný terapeutický program, symptomy ADHD, které řada lidí považuje za výsledek špatné výchovy, se zpravidla zmírní.
Syndrom ADHD v dospělosti
Výskyt syndromu ADHD se pohybuje zhruba u tří až pěti procent školáků, a to častěji u chlapců nežli dívek. Tuto poruchu jsou odborníci schopni zjistit až u dítěte staršího čtyř let. U lidí, kteří trpěli syndromem ADHD v dětství, se tato porucha často objevuje i v období dospívání a dospělosti. Pro představu, zhruba procento až dvě dospělé populace splňuje kritéria pro syndrom ADHD.