Příkrmy: přikrmování kojenců
Jak pro kojené, tak pro nekojené děti je zavádění nemléčného příkrmu vhodné od ukončeného šestého měsíce. V případě, že žena stále kojí, příkrm by měl být zpočátku pouze doplňkem mléčné stravy, nikoliv přímo její náhradou. Podle lékařů by totiž kojené děti mezi šestým a osmým měsícem věku měly zhruba sedmdesát procent kalorií stále dostávat z mateřského mléka.
Kdy začít přikrmovat?
Většina lékařů se shoduje na tom, že pokud žena kojí, stačí, když začne své dítě přikrmovat až od šestého měsíce. Pokud však ženě slábne laktace, může u svého dítěte začít zavádět příkrmy o několik týdnů dříve – ovšem až od ukončeného čtvrtého měsíce. To se týká až poloviny případů, neboť dětí, které jsou plně kojeny až do šesti měsíců, je v tuzemsku pouze necelých čtyřicet procent.
Děti na kojenecké výživě
Děti, které jsou na kojenecké výživě, mohou s nemléčnými příkrmy začít dříve, tedy již od čtvrtého měsíce, a to hlavně v případě, že dítě váhově neprospívá, je hladové nebo má na výživu speciální nároky. Žena by se ovšem v každém případě měla o vhodnosti zavedení nemléčných příkrmů poradit se svým dětským lékařem. Protože pouze on dokáže správně posoudit stav a prospívání jejího dítěte.
Jednodruhové pyré ze zeleniny
Po šestém měsíci již samotné mateřské mléko nebo kojenecká výživa nepokrývají zvýšené požadavky dětského organismu na energii, proto je nejvyšší čas zavést nemléčný příkrm. Dítě by mělo být krmeno lžičkou, v žádném případě však ne z kojenecké lahve.
Od ukončeného šestého měsíce věku lékaři doporučují kašovitou stravu a polotuhé potraviny, a to dvakrát až třikrát denně. Vhodné je začít v poledne miminko přikrmovat jednodruhovým pyré ze zeleniny, ideálně z mrkve nebo z brambor, které nesmí být solené, kořeněné ani slazené. S odstupem několika dnů může matka namísto mrkve či brambor použít také brokolici, cuketu, špenát, pórek nebo květák. Za dva až tři týdny lze k zelenině šestkrát do týdne přidat lžičku kuřecího, krůtího, králičího nebo telecího masa a jednou do týdne vařený žloutek. Od sedmého měsíce můžete dítě začít přikrmovat také ovocnými přesnídávkami a kvalitním bílým jogurtem.
Příkrmy s většími kousky
Od devátého měsíce věku je důležité, aby matka své dítě začala krmit příkrmy s většími kousky, které mají podpořit jeho schopnost žvýkání a kousání. Dítě už také může jíst potraviny, které obsahují lepek, jako třeba piškoty, pečivo a těstoviny. V devátém měsíci lze vyzkoušet také zakysané mléčné výrobky. Vhodné je například sýrové žervé, živočišné máslo nebo sýr eidam.
Ukusování a žmoulání
Od devátého měsíce do jedenácti měsíců by dítě mělo být přikrmováno, pokud žena stále kojí, třikrát až čtyřikrát denně. V desátém měsíci může matka dítěti dávat větší kousky, které by se mělo naučit žmoulat a ukusovat. Od jednoho roku je už dítě schopno jíst stejnou stravu jako jeho rodina – má tak rovněž během dne tři hlavní jídla a dvě svačinky.