Poznejte mimoděložní těhotenství
Občas se stává, že oplodněné vajíčko se nezahnízdí v děloze, ale mimo ni. Tehdy mluvíme o tzv.. mimoděložního těhotenství. Ta bohužel nemá šanci na pokračování, protože nezajišťuje děťátku vhodné podmínky pro přežití. Přesto je však další těhotenství možné. Dnes si k tomuto tématu řekneme více ..
Trošku teorie
Děloha je orgán plně přizpůsoben a určený k zajištění všech potřeb pro maličký vyvíjející se plod. Příroda právě proto určila dělohu jako ideální místo pro vnitřní vývoj malého děťátka. Tloušťce sliznice zajišťuje vznik ideální „půdy“ na uchycení oplodněného vajíčka. Ne všechny oplodněná vajíčka však mají to štěstí, že se dostanou až do dělohy. Stává se, že vlivem různých okolností uvíznou (nejčastěji ve vejcovodu) a zahnízdí se na nevhodném místě. Tak vznikne mimoděložní těhotenství.
Příznaky
Zpočátku všechno vypadá jako klasické těhotenství. Ženě vynechá menstruace a přidruží se i všechny ostatní příznaky značící těhotenství, včetně pozitivního těhotenského testu. Avšak již první těhotenský ultrazvuk nejednou prozradí, že cosi není v pořádku. Ačkoli všechny těhotenské příznaky sedí, v děloze se plod nenachází. Hledá se tedy v okolí, nejčastěji bývá v zmiňovaném vejcovodu (důsledkem různých srůstů, cyst po prodělaných zánětech, což může způsobit neprůchodnost) nebo přímo ve vaječníku, zřídka jinde v břišní dutině. Typickými příznaky mimoděložního těhotenství jsou zpočátku bolesti v podbřišku a děložní krvácení způsobené hormonálními změnami.
Co s tím?
Léčba mimoděložního těhotenství závisí od daného stavu, jeho délky a stupně poškození orgánu, kde se těhotenství uchytilo. Nejčastěji se po zjištění snaží lékaři co nejdříve těhotenství ukončit, aby se předešlo komplikacím. Pokud se jedná o velmi brzkou těhotenství, lze tento stav řešit medikamentózně, tz podáním speciálního přípravku, obvykle methotrexatu, působením kterého se tkáň zárodku rozloží a tělo je schopno jej buď vyloučit nebo vstřebat. Po podání léku je nutný lékařský dohled, zda nenastanou komplikace, nebo případné krvácení.
Operační zákrok
Pokud je těhotenství v pokročilejším stádiu, jeho ukončení se řeší operačně, většinou laparoskopicky. V celkové narkóze se maličkým řezem těsně pod pupkem, zavede do břišní dutiny tenká trubička s optikou. Lékaři se snaží o co nejmenší a nejšetrnější zákrok s důrazem o zachování vejcovodu, a ovšem i vaječníku, aby se u ženy nesnížila plodnost a měla vyšší šanci na klasické budoucí těhotenství. Někdy se to však nedá, a odstranění vejcovodu je nutné. Pouze v nouzovém případě se operuje pomocí řezu v podbřišku.
Proč je ukončení nutné?
V mimoděložním těhotenství chybí optimální podmínky pro správný vývoj plodu, následkem čehož těhotenství nemůže pokračovat. Někdy dokonce „v tichosti odezní a odumře“, že o tom žena ani nemusí vědět. Jednoduše si s tím příroda sama poradí. Pokud ne a gravidita trvá, tkáň, z něhož později vzniká placenta se chová tak jako v děloze. To znamená, že prorůstá do okolních struktur, narušuje tenké cévy. Ty nedokážou reagovat tak jako ve výstelce dělohy. Dochází k jejich narušení a následnému krvácení. Po přetržení vejcovodu nastává masivní krvácení do břišní dutiny doprovázené silným bolestmi, čemuž se snaží lékaři vyhnout. Většinou končí mimoděložní těhotenství před koncem 3. měsíce. Celkový počet takových těhotenství tvoří jen zlomek všech těhotenství. Postihnout může prvorodičky, ale i ženy, které čekají třetí či čtvrté dítě. Zvýšené riziko lze očekávat u těch, které mají zavedené nitroděložní tělísko, častěji trpí záněty ženských orgánů, tím mají zhoršenou průchodnost nebo pohyblivost vejcovodů, případně překonaly některou z pohlavně přenosných vážných nemocí. Mnohokrát se příčina mimoděložního těhotenství nikdy nezjistí.
Další úspěšné těhotenství je možné!
Je důležité dát si však jistý čas pauzu, nejméně tři – čtyři měsíce, ideálně půl roku. Do jisté míry je zde zvýšené riziko opakování se mimoděložního těhotenství, ale to jen při velké smůle. Pokud byl vyoperován celý jeden vaječník s vejcovodem, pravděpodobnost početí přirozenou cestou je snížena na polovinu, ale ne nemožná. Vaječníky fungují tak, že každý měsíc na střídačku jednou jeden – jednou druhý produkují jedno dozrálé vajíčko vhodné a připravené na oplodnění.
Pokud však jeden z vaječníků chybí, žena má připraveno vajíčko jen každý druhý měsíc, což třeba při pokusech o plánované miminko zohledňovat. Je možné však hormonálním způsobem zvýšit produkci a zrání vajíček v tom zbývajícím vaječníku tak, aby produkoval vajíčko každý měsíc. Po úspěšné léčbě probíhá u většiny žen již další těhotenství bez komplikací a zcela normální.